Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znaleźli je na Łotwie

tkuczynski
tkuczynski
Wykuta w dębowym drewnie biblijna pasja do II wojny światowej była perłą w kolekcji Pomorskiego Muzeum Krajowego w Szczecinie. Jej część wywieźli czerwonoarmiści.

Brakujące płaskorzeźby odnalazł po 60 latach w Rydze profesor Uwe Albrecht z Uniwersytetu w Kilonii. W piątek powróciły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

- Nie tylko ludzi dotyczą wojenne rany. Równie bolesne są braki w zabytkach – mówił podczas uroczystości na Wałach Chrobrego, Tomasz Merta, wiceminister kultury. - Dlatego jest to symboliczna sytuacja. Zasługuje na aplauz.

Odzyskane rzeźby stanowią główną część pasji: „Niesienie krzyża” i „Ukrzyżowanie”. Figury są bardzo naturalne. Na ich twarzach wyraźnie rysują się emocje. Co ciekawe, prócz typowych ujęć biblijnych jest element współczesny Bogusławowi X – moda. Bohaterowie noszą nacinane bufiaste rękawy, bokobrody, czy nakrycia głowy z różnych krajów, właśnie tak jak bogaci mieszczanie z przełomu XV i XVI wieku.

Postaci czeka renowacja. Są zniszczone. Nie mają nosów.

- Prawdopodobnie za sprawą protestantów, którzy na sejmie w Trzebiatowie w 1534 roku odrzucili kult świętych. Do drugiej połowy XVIII wieku katolickie zabytki były dewastowane. Odcięcie nosa było symbolicznym aktem niszczenia wizerunku – wyjaśnia Artur Kolbiarz z Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego.

Ołtarz możemy oglądać do niedzieli w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Potem poddany zostanie konserwacji. Zniknie na rok.

 

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto