Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniają się zasady dotyczące handlu w niedziele niehandlowe! Czy jakieś sklepy będą mogły być otwarte?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Od 1 lutego 2022 roku mają obowiązywać, nowe, zaostrzone przepisy dotyczące handlu w niedziele niehandlowe. Do końca stycznia sporo sklepów dużych sieci handlowych korzysta z luki w obowiązujących przepisach, która mówi o tym, że dana placówka może być otwarta, jeżeli świadczy dodatkowe usługi pocztowe. Jak będzie po 1 lutego i czy rzeczywiście wszystkie sklepy będą nieczynne? Czy już nigdzie nie będzie można zrobić zakupów w niehandlowe niedziele?

Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta weszła w życie w 2018 roku. Wprowadzono tzw. niedziele z zakazem handlu i niedziele handlowe. Co roku jednak ustawodawca zmniejsza liczbę niedziel handlowych, czyli tych niedziel, kiedy można iść na zakupy. W 2022 roku ma być ich tylko siedem (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia).

Choć w Polsce od paru już lat obowiązują przepisy o zakazie handlu w tzw. niedziele niehandlowe, sporo sklepów, szczególnie dużych sieci handlowych, jest w takie niedziele otwarta. Wykorzystują one lukę prawną, która mówi, że otwarte mogą być w niedziele niehandlowe placówki, gdzie prowadzona jest działalność pocztowa. Ale ustawodawca zmienił przepisy i od 1 lutego może być otwarta placówka pocztowa ale pod warunkiem, że usługi pocztowe mają charakter przeważający.

Z tej luki korzystały takie sieci handlowe jak Auchan, Biedronka, Kaufland, Lidl i Żabka.

Jak będzie po 1 lutego 2022 roku?

Sklepy Żabka

- To sieć sklepów wyraźnie uprzywilejowana - podkreślają specjaliści.

Działa bowiem w swoich placówkach na zasadzie franczyzy, czyli w sklepie obsługa klientów zajmuje się właściciel. Ale teraz oprócz sklepów Żabki, otwarte będą również inne małe sklepy, których funkcjonowanie opiera się na franczyzie.

Ta nowelizacja ustawy jaka wejdzie 1 lutego zakłada również inne zmiany w przepisach. Mogą być z tych zmian zadowoleni m.in. przedsiębiorcy prowadzący niewielkie osiedlowe sklepy. Dotychczas, aby taki sklep mógł być otwarty w niedzielę niehandlową, klientów musiał obsługiwać właściciel. Od 1 lutego pomagać będą mu mogli najbliżsi: małżonka, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha, ojczym, rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Ale pod warunkiem, że członkowie rodziny za pracę w niedzielę niehandlową nie mogą otrzymać wynagrodzenia. Nawet jeżeli ktoś z bliskich na co dzień zatrudniony jest w tym sklepie, za pracę w niedzielę nie otrzyma zapłaty.

Jakie jeszcze zmiany zakłada nowelizacja ustawy?

  • zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
  • zakaz handlu w okresie od 1 czerwca do 30 września nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi
  • w każdą niedzielę będą otwarte skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego
  • niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu

Sklepy Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour (oprócz Carrefour Expres - działa na zasadzie franczyzy)

Wszystkie te sklepy w niedziele niehandlowe nie będą już korzystały z luki prawnej, która umożliwiała im działalność w niedziele z zakazem handlu jeśli w swoich placówkach był punkt pocztowy, bo nowe przepisy mówią, że przychody z usług pocztowych muszą być co najmniej na poziomie 40 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto