Zmieniają się zasady dotyczące handlu w niedziele niehandlowe! Czy jakieś sklepy będą mogły być otwarte?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Udostępnij:
Od 1 lutego 2022 roku mają obowiązywać, nowe, zaostrzone przepisy dotyczące handlu w niedziele niehandlowe. Do końca stycznia sporo sklepów dużych sieci handlowych korzysta z luki w obowiązujących przepisach, która mówi o tym, że dana placówka może być otwarta, jeżeli świadczy dodatkowe usługi pocztowe. Jak będzie po 1 lutego i czy rzeczywiście wszystkie sklepy będą nieczynne? Czy już nigdzie nie będzie można zrobić zakupów w niehandlowe niedziele?

Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta weszła w życie w 2018 roku. Wprowadzono tzw. niedziele z zakazem handlu i niedziele handlowe. Co roku jednak ustawodawca zmniejsza liczbę niedziel handlowych, czyli tych niedziel, kiedy można iść na zakupy. W 2022 roku ma być ich tylko siedem (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia).

Choć w Polsce od paru już lat obowiązują przepisy o zakazie handlu w tzw. niedziele niehandlowe, sporo sklepów, szczególnie dużych sieci handlowych, jest w takie niedziele otwarta. Wykorzystują one lukę prawną, która mówi, że otwarte mogą być w niedziele niehandlowe placówki, gdzie prowadzona jest działalność pocztowa. Ale ustawodawca zmienił przepisy i od 1 lutego może być otwarta placówka pocztowa ale pod warunkiem, że usługi pocztowe mają charakter przeważający.

Z tej luki korzystały takie sieci handlowe jak Auchan, Biedronka, Kaufland, Lidl i Żabka.

Jak będzie po 1 lutego 2022 roku?

Sklepy Żabka

- To sieć sklepów wyraźnie uprzywilejowana - podkreślają specjaliści.

Działa bowiem w swoich placówkach na zasadzie franczyzy, czyli w sklepie obsługa klientów zajmuje się właściciel. Ale teraz oprócz sklepów Żabki, otwarte będą również inne małe sklepy, których funkcjonowanie opiera się na franczyzie.

Ta nowelizacja ustawy jaka wejdzie 1 lutego zakłada również inne zmiany w przepisach. Mogą być z tych zmian zadowoleni m.in. przedsiębiorcy prowadzący niewielkie osiedlowe sklepy. Dotychczas, aby taki sklep mógł być otwarty w niedzielę niehandlową, klientów musiał obsługiwać właściciel. Od 1 lutego pomagać będą mu mogli najbliżsi: małżonka, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha, ojczym, rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Ale pod warunkiem, że członkowie rodziny za pracę w niedzielę niehandlową nie mogą otrzymać wynagrodzenia. Nawet jeżeli ktoś z bliskich na co dzień zatrudniony jest w tym sklepie, za pracę w niedzielę nie otrzyma zapłaty.

Jakie jeszcze zmiany zakłada nowelizacja ustawy?

  • zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
  • zakaz handlu w okresie od 1 czerwca do 30 września nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi
  • w każdą niedzielę będą otwarte skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego
  • niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu

Sklepy Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour (oprócz Carrefour Expres - działa na zasadzie franczyzy)

Wszystkie te sklepy w niedziele niehandlowe nie będą już korzystały z luki prawnej, która umożliwiała im działalność w niedziele z zakazem handlu jeśli w swoich placówkach był punkt pocztowy, bo nowe przepisy mówią, że przychody z usług pocztowych muszą być co najmniej na poziomie 40 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie