Złoty medal jednak dla Stańczyka

Marcin Niedziółka
Pół roku po Mistrzostwach Świata w pływaniu Przemysławowi Stańczykowi przyznano złoty medal w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym.

- Jestem mocno zaskoczony decyzją trybunału, ale bardzo się z niej cieszę – powiedział w rozmowie z reporterem serwisu www.mmszczecin.pl Przemysław Stańczyk. - Czytałem już wcześniej o oskarżeniu Mellouliego w prasie, ale nie sądziłem, że zostanie mu odebrany medal.

Dzisiaj (11 września) Sportowy Trybunał Arbitrażowy uznał, że zwycięzca tamtego wyścigu - Tunezyjczyk Oussama Mellouli, nie miał prawa wystartować w mistrzostwach. Powód? Pływak został przyłapany na zażywaniu amfetaminy w listopadzie 2006 roku.

Jego rodzima federacja uznała, że przyjął narkotyk nieświadomie i został on ukarany tylko grzywną i ostrzeżeniem. Trybunał orzekł jednak inaczej. Mellouli powinien zostać skazany na 18 miesięcy dyskwalifikacji i pozbawiony medali z mistrzostw świata (oprócz złota na 800 metrów straci także brąz na 400).

Przemysław Stańczyk urodził się 12 lutego 1985 w Szczecinie. Startował na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Zajął tam zajął 9. miejsce. Dwa lata później zdobył srebrny medal Mistrzostw Europy na krótkim basenie na tym samym dystansie. Na Mistrzostwach Świata w Melbourne w 2007 roku zdobył srebrny medal na dystansie 800 metrów stylem dowolnym. Uzyskując czas 7:47,91 poprawił o blisko 3 sekundy własny rekord Polski. Po pół roku na skutek dyskwalifikacji Tunezyjczyka Oussama Mellouli został mistrzem świata.