Zimne kaloryfery w Szczecinie to już norma? Co na to Elektrociepłownia Pomorzany? Znamy odpowiedź

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Udostępnij:
Tuż przed świętami, w ciągu jednego tygodnia, Elektrociepłownia Pomorzany dwukrotnie zmagała się z awarią, która spowodowała ograniczenie produkcji i problemy z dostawą ciepła do mieszkańców Szczecina. Powinniśmy się przyzwyczajać do zimnych kaloryferów?

Dwie awarie w ciągu jednego tygodnia mocno zaniepokoiły mieszkańców miasta, którzy martwią się o kolejne zimowe miesiące. Spółka PGE Energia Ciepła zapewnia, że awarie zostały już usunięte i na ten moment nie ma zagrożenia produkcji.

- W dniach 19 i 23 grudnia doszło do zakłóceń w produkcji ciepła i energii elektrycznej w Elektrociepłowni Pomorzany w Szczecinie, spowodowanych m.in. awaryjnym odstawieniem bloków. Niezwłocznie po wykryciu problemów, służby techniczne elektrociepłowni przystąpiły do usuwania zdiagnozowanych usterek i przywrócenia stabilnych dostaw ciepła dla mieszkańców - tłumaczy Katarzyna Antczak z biura prasowego PGE Energia Ciepła.

Czy unikniemy podobnych sytuacji w przyszłość?

Spółka zapewnia, że robi wszystko, by wyposażenie działało odpowiednio i nie ulegało poważniejszym uszkodzeniom w czasie sezonu grzewczego.

- W tym celu przeprowadzone zostały między innymi remonty i przeglądy turbiny A i turbiny B oraz remont sit mechanicznych na układzie wody chłodzącej. Na lata 2022–2023 zaplanowane są kapitalne remonty obu turbin turbozespołów wraz z ich instalacjami i urządzeniami pomocniczymi - informuje Katarzyna Antczak.

Spółka zapewnia, że ich priorytetem jest bezpieczeństwo wytwarzania energii cieplnej, a stan urządzeń jest wnikliwie monitorowany.

- Spółka dokłada wszelkich starań, aby dostawa ciepła przebiegała w sposób niezakłócony - zapewnia Katarzyna Antczak - Z uwagi na skalę i charakter produkcji w elektrociepłowni, jest niemożliwe, aby przewidzieć i wyeliminować wszystkie potencjalne zagrożenia, jakie mogą wystąpić w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej - dodaje.

SEC przygotowany na awaryjne sytuacje

W celu zniwelowania skutków ubiegłotygodniowych awarii, Szczecińska Energetyka Cieplna uruchomiła źródło awaryjne. Dostawca ciepła zgłasza przygotowanie do ewentualnych awarii w zewnętrznych źródłach i jest w stanie na bieżąco reagować.

- Dzięki temu, że SEC posiada źródło rezerwowe w postaci Ciepłowni Rejonowej Marlicza oraz połączył systemy ciepłownicze Prawo- i Lewobrzeża, możliwe jest przesyłanie brakującego ciepła z należącej do SEC Ciepłowni Rejonowej Dąbska i minimalizowanie skutków awarii w źródłach PGE - informuje Danuta Misztal, rzeczniczka prasowa SEC - Do tego unikatowa w skali kraju pierścieniowa konstrukcja systemu sieci przesyłowych, pozwala na przesyłanie ciepła w obu kierunkach, co dodatkowo wpływa na skuteczność SEC w minimalizowaniu negatywnych skutków awarii PGE u odbiorców - dodaje.

Czy mieszkańcy zapłacą więcej?

SEC zapewnia, że w związku z uruchomieniem źródła awaryjnego, rachunki nie staną się wyższe i nie będą naliczane dodatkowe opłaty. Szczecinianie mogą natomiast ubiegać się o rekompensaty, ze względu na brak dostaw ciepła do swoich domów.

- Uruchomienie źródeł rezerwowych i dodatkowe działania po stronie SEC, nie zwiększają rachunków za ciepło naszych klientów. Klient natomiast, w związku z przerwami w dostawach ciepła, może wystąpić do SEC z reklamacją i wnioskiem o naliczenie bonifikaty. O takie bonifikaty SEC wystąpi do PGE - informuje Danuta Misztal.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie