Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielono, historycznie i bez samochodów. Tak ma wyglądać pl. Orła Białego. Jest przetarg

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Plac Orła Białego w Szczecinie
Plac Orła Białego w Szczecinie fot. Sebastian Wołosz
Jak będzie wyglądać szczeciński pl. Orła Białego po renowacji? Ma być zielono, bez samochodów, i zgodnie z historyczną zabudową. Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie tej przestrzeni.

Przyszły autor projektu będzie musiał się poruszać według już szczegółowo określonej ścieżki wytyczonej przez miasto i mieszkańców. Jest ona efektem prototypowania, czyli konsultacji społecznych i wdrażania tymczasowych zmian w obrębie placu. Proces ten trwał od maja 2019 roku, a rozpoczął się na skutek unieważnienia przez miasto konkursu architektonicznego, rozstrzygniętego w styczniu 2019. Prezydent unieważnił konkurs pod wpływem głosów niezadowolenia lokalnych aktywistów. Uważali oni, że wygrana propozycja niewiele zmieni, a plac nadal pozostanie głównie parkingiem.

Według nowych założeń, ma być to miejsce przyjazne pieszym, z zachowaną zielenią i elementami historycznymi. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rewaloryzacja placu Orła Białego i fragmentu ulicy Koński Kierat pomiędzy ulicami Staromłyńską i Mariacką w Szczecinie”.

Zgodnie z tym plac ma stanowić przestrzeń publiczną dostępną przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, z ograniczonym do minimum ruchem samochodowym (z wyjątkiem dostaw do lokali gastronomicznych, dojazdów do posesji posiadających parkingi w podwórkach wewnętrznych, dojazdu dla służb).

Duży nacisk położono na zachowanie historycznego wyglądu i charakteru placu, stąd odmienne zagospodarowanie poszczególnych jego fragmentów. Utwardzona część północna, z centralnym punktem w postaci fontanny, powiązana będzie z obszarem utwardzonym w zachodniej części, znajdującym się na przedłużeniu ulicy Staromłyńskiej (przed siedzibami Akademii Sztuki i banków), poprzez ujednolicenie nawierzchni. Będzie to przestrzeń dla wydarzeń społecznych i kulturalnych, a także funkcjonowania lokali użytkowych w parterach budynków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TPlac Orła Białego w Szczecinie 100 lat temu. Zobaczcie, jak wiele się zmieniło!

Plac Orła Białego w kierunku obecnej ul. Staromłyńskiej (1900)

Plac Orła Białego w Szczecinie 100 lat temu. Zobaczcie, jak ...

Zielona część południowa ma nawiązywać do obrysu dawnego kwartału zabudowy mieszkalno-usługowej. Tutaj też ma znaleźć się niewielka, niska scena. Natomiast w części wschodniej zaplanowano deptak łączący dawne rynki: Koński i Węglowy, który - podobnie jak historyczna ulica Koński Kierat - zapewni obsługę lokali użytkowych w parterach budynków.

Bardzo ważny aspekt stanowi zachowanie historycznego materiału w postaci granitowych krawężników i kostki rzędowej w jej obecnym układzie. Natomiast nowe elementy muszą nawiązywać do rozwiązania historycznego pod względem materiału, wielkości i koloru.

Szczegółowe wymagania dotyczą również planowanego zagospodarowania zieleni. Dokumentacja musi zawierać m.in. projekt zieleni z rozróżnieniem istniejących i nowych nasadzeń, plan zabiegów pielęgnacyjnych dla istniejących drzew, określenie gatunków i parametrów roślin nowych, projekt ochrony drzew podczas prac budowlanych oraz projekt automatycznego systemu nawadniania zieleni. Oprócz zachowania nasadzeń szpalerowych po stronie południowej i zachodniej placu, podobny szpaler drzew zostanie ukształtowany również po stronie wschodniej.

Projekt musi uwzględniać system retencjonowania wód opadowych z utwardzonej północnej i zachodniej strony placu oraz automatyczny system nawadniania zieleni wyposażony w czujniki pogodowe i wilgotności podłoża. Architekci będą zobowiązani do korzystania ze szczecińskich katalogów: mebli miejskich i nawierzchni.

Oferty powinny składać firmy, które w ciągu ostatnich trzech lat przygotował „co najmniej jedną usługę polegającą na wykonaniu należycie dokumentacji projektowej, która obejmowała swoim zakresem zagospodarowanie obszaru przestrzeni publicznej wpisanej do rejestru zabytków (np. rynek, plac, pasaż) o powierzchni minimum 4 000 m kw.)”.

Termin na składanie ofert mija 31 marca.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto