Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone jaja szczcińskich emu [zdjęcia, wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
Codziennie w zagrodzie emu pojawia się kilka prawie ...
Codziennie w zagrodzie emu pojawia się kilka prawie ... Andrzej Szkocki
Codziennie w zagrodzie emu pojawia się kilka prawie kilogramowych jaj. Zwierzętami opiekuje się wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT.

– Jajo emu tworzy się 72 godziny – mówi dr Danuta Majewska z Katedry Hodowli Ptaków Użytkowych i Ozdobnych ZUT. – Samica może więc znosić jajo co trzy dni. W tej chwili zebraliśmy ich już kilkanaście. Wszystkie trzymamy w lodówce.

Można z nich zrobić dużą jajecznicę

Jaja składane przez emu mają twardą, ciemno zieloną skorupę i ważą ok. 600 – 700 gramów. W sezonie rozrodczym, który rozpoczyna się zwykle w styczniu, samica może złożyć ich około 30. Zwierzęta choć przyzwyczajone do upałów, świetnie radzą sobie z chłodem i mrozem.

Od 12 lat emu można spotkać przy ul. Judyma. Ptakami opiekują się pracownicy wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

– Obecnie mamy w zagrodach 20 emu, 10 samic i 10 samców – mówi dr Majewska. – Prowadzimy badania dotyczące opracowania odpowiedniej techniki lęgów, sprawdzamy też jakość produktów pochodzących od tych ptaków, w szczególności jaj.

W tym roku szczecińskie emu zniosły już kilkanaście jaj. Wszystkie przeznaczone są do spożycia.

– Te jaja, które zebraliśmy do tej pory przeznaczone są na konsumpcję – mówi dr Majewska. – Można z nich zrobić dużą jajecznicę. Jest jednak ona inna od tej robionej z kurzych jaj. Białko jest bardziej zbite.
Nie każdemu smakuje taka konsystencja.

Może będą młode

Do końca sezonu rozrodczego, który może potrwać nawet do pierwszych dni maja, pojawić się może jeszcze kilkaset jaj. Z niektórych być może wyklują się młode.

– Jeśli pojawią się zamówienia na pisklęta wówczas jaja będą przechowywane w specjalnym inkubatorze – mówi dr Majewska. – Tam będą miały zapewnione odpowiednie warunki termiczno- wilgotnościowe i po ok. 54 dniach wyklują się młode.

Maluchy w przeciwieństwie do swoich rodziców nie są szare, a żółto-brązowe. Mają pasiaste upierzenie, dlatego z daleka wyglądają jak młode dziki.

W ubiegłym roku na wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT wykluło się 16 małych emu. Zwierzęta trafiły do prywatnych właścicieli prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto