Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeglarze i flisacy przypłyną do Szczecina. Pokonają 500 km

Kasia Sienkiewicz
Przed miłośnikami i pasjonatami Odry niezwykły, bo XX Jubileuszowy Flis Odrzański. Ekspedycja wyruszy 27 czerwca z Kędzierzyna-Koźla, by pokonać ponad 500 kilometrów rzecznego szlaku, i 11 lipca dotrzeć do Szczecina.

Flotyllę ekspedycji tworzyć będzie kilkanaście jednostek - w tym ta najważniejsza - tradycyjna tratwa flisacka. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego koordynuje działania na Pomorzu Zachodnim.

Flis Odrzański organizowany jest cyklicznie od 1996 roku. Na trasie ekspedycji płynie kilkanaście jednostek - w tym największa atrakcja - tradycyjna tratwa flisacka o długości 70 metrów, budowana w Ścinawie przez Flisaków z Ulanowa oraz przyuczonych w rzemiośle Flisaków znad Odry. Uczestnicy Flisu wyruszą 27 czerwca z Kędzierzyna-Koźla, by kolejno zatrzymać się w 22 miejscowościach, i uroczyście zakończyć Flis 11 lipca w Szczecinie.

- Każda kolejna wyprawa flisaków to wspaniała promocja walorów krajobrazowych, turystycznych
i kulturowych nadodrzańskich ziem. Ale najważniejsze, że głos miłośników Odry przybiera na sile i dziś nikogo nie trzeba przekonywać, jaki drzemie w niej potencjał – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na trasie Odrzańskiej Drogi Wodnej zaplanowano przystanki w: Kędzierzynie-Koźlu i Krapkowicach (27.06), Opolu (28.06), Brzegu (29.06), Oławie (30.06),Wrocławiu (30.06), Urazie (1.07), Ścinawie (3.07), Bytomiu Odrzańskim (4.07), Nowej Soli (5.07), Cigacicach(5.07), Będowie (6.07), Gostchorzu (6.07), Krośnie Odrzańskim (6.07), Słubicach i Połęcku (7.07), Gozdowicach (8.07), Osinowie Dolnym, Cedyni, Widuchowej (9.07), Gryfinie (10.07), Szczecinie na Wałach Chrobrego (11.07).

Podczas tegorocznego Flisu realizowany będzie ekologiczny program edukacyjny kierowany do turystów
i mieszkańców miejscowości nadodrzańskich. Obejmuje on m.in.: spotkania edukacyjne we wszystkich miejscowościach, w których zjawi się Flis. Ponadto projekt będzie kontynuowany na statku pasażerskim „Laguna”, płynącym na trasie Głogów-Szczecin. Uczestnicy rejsów pomiędzy poszczególnymi miejscowościami wysłuchają wykładów dotyczących walorów przyrodniczych Odry. W ramach flotylli przewidziano również dwa laboratoria badawcze czystości Odry. Jednostki należą do Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie, natomiast badania etnograficzne przeprowadzone zostaną na jednostkach Uniwersytetu Szczecińskiego.

Flis Odrzański organizowany jest przez Ligę Morską i Rzeczną, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz nadodrzańskie miejscowości uczestniczące we Flisie. Działania w regionach koordynują Urzędy Marszałkowskie Województw Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego.

Organizatorzy Flisu Odrzańskiego stawiają sobie za cel zintegrowanie działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry oraz integracją społeczności nadodrzańskich miast i miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej. Inicjatywa ta ukazuje ogromne znaczenie Odry dla regionów leżących wzdłuż jej szlaku. Podkreśla jej walory turystyczne oraz możliwości ich wykorzystania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto