Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdroje: Poznaj dzielnicę i wygraj książkę

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Marek Łuczak wydał monografię dzielnicy Zdroje. Informacje i unikalne zdjęcia do książki zbierał przez pięć lat. Teraz możecie ją wygrać u nas! Wystarczy wysłać SMS-a.

Zdroje to siódma publikacja z serii szczecińskich dzielnic Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Ale autor nie mówi ostatniego słowa.

- Myślę, że ten rok będzie owocny.Ostatnio dużo piszę i w kolejce do wydania czeka już kilka pozycji – mówi Marek Łuczak, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, z zawodu policjant. – Chciałbym napisać monografię każdej dzielnicy w Szczecinie.

Ostatnia książka pt. „Szczecin Zdroje” opisuje dzielnicę od momentu jej powstania w połowie XVIII wieku do czasów teraźniejszych. Znajdziecie tam opisy ważniejszych obiektów w Zdrojach. Poznacie historię kościoła św. Ducha, cementowni Stern, fabryki organów Grüneberga, pałacu Toepffera wraz z wyposażeniem, wszystkich restauracji, domu dziecka przy ul. Walecznych oraz Jeziora Szmaragdowego. Zaciekawić mogą także dokumenty zamieszczone na końcu książki. Jest np. świadectwo z bierzmowania z 1910 roku.

- Od 2004 roku, kiedy ukazało się pierwsze, skromniejsze wydanie, wiele rzeczy udało się uzupełnić, poprawić – dodaje Łuczak. - Tak naprawdę, opracowanie to zostało przygotowane na nowo i obecnie jest to ponad trzy razy grubsza książka.Najbardziej zadowolony jestem ze zdobytych od ostatniego żyjącego potomka rodziny Toepfferów świetnych fotografii wnętrz pałacu i jego mieszkańców. Wszystkie można zobaczyć w książce.

Największym zaskoczeniem autora podczas spisywania historii Zdrojów była, jego własna pomyłka.

- W pierwszym wydaniu napisałem, że dawna kopalnia – obecnie Jezioro Szmaragdowe należała do cementowni Toepfferów-Stern – wyjaśnia Łuczak. – W trakcie późniejszych badań okazało się, że kopalnia Sterna znajdowała się bliżej Podjuch, a kopalnia przy Zajeździe Szmaragd należała do cementowni z Żelechowej. Informację tę powielono w wielu naukowych opracowaniach, ale na szczęście nowa wersja prostuje ten błąd. Wcześniej jakoś nikt tego nie zauważył.

Fotografie w książce pochodzą ze zbiorów Marka Łuczaka, zbiorów Muzeum Narodowego, od szczecińskich kolekcjonerów i prywatnej kolekcji rodziny Toepfferów. Mnóstwo przedwojennych pocztówek udostępnił też znany kolekcjoner rejonów Prawobrzeża – Dariusz Tokarski.

- Fotografie współczesne robię zawsze sam, podczas niezliczonych wypraw w opisywane tereny – wtrąca. – Obecnie kończę skład dwóch nowych publikacji: Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce oraz Klęskowo i Kijewo. Obie powinny ukazać się w drugim kwartale tego roku.

JAK ZDOBYĆ KSIĄŻKĘ O ZDROJACH

Publikację można kupić w księgarniach za około 50 złotych. Autor dla naszych czytelników podarował 7 książek Szczecin Zdroje. Rozlosujemy je spośród osób, które wyślą do nas sms o treści ememZ na numer 7268.

Na smsy czekamy do niedzieli 15 marca. Koszt sms-a 2,44 z VAT.
Laureaci zostaną powiadomieni smsem.

Dane uczestników nie będą przechowywane, zostaną wykorzystane tylko na potrzeby konkursu i usunięte zaraz po jego zakończeniu.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto