Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDiTM: jest grząsko, więc to normalne, że mosty osiadają

Redakcja
W kilku miejscach miasta auta niebezpiecznie podskakują na zapadnięciach jezdni. To niebezpieczne – alarmuje Czytelnik i je wylicza.

Po interwencji zarząd dróg zrobi przeglądy tych miejsc.

– Zajmijcie się proszę problemem. Ja już osobiście próbowałem, ale się poddałem – napisał w liście do redakcji Czytelnik Tomasz. – Media mają niestety większą siłę przebicia niż zwykły szary człowiek i liczę, że z pomocą waszej redakcji uda się doprowadzić do rozwiązania sprawy, która dotyczy pozapadanych jezdni.

I tu Czytelnik wymienia listę miejsc. Pierwsze to Most Pionierów i wjazdy oraz zjazdy z obu stron obiektu.

– Chodzi o tzw. przyczółki, czyli połączenie mostu z lądem. Od strony Basenu Górniczego jest już tak źle, że auta strasznie podskakują. Nie mowię już na jakie przeciążenia i uderzenia są narażone elementy zawieszenia – pisze pan Tomasz. – Nie znam się na technologii budowy dróg i mostów, ale to ewidentne partactwo ze strony wykonawcy i niesamowita wręcz niechęć Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego do naprawy tych usterek.

Zdaniem Czytelnika, kiedy przyjdzie zima, czy będzie ślisko, to w tym miejscu może dochodzić do wypadków. Podobna sytuacja – czytamy w liście do redakcji – ma miejsce na ul. Gdańskiej na zjeździe z Estakady Pomorskiej, na wylocie z miasta.

– Tam mamy do czynienia ze zjawiskiem „spadania” samochodu z jednej jezdni na drugą – przekonuje pan Tomasz. – Kolejny przykład to wjazd na Trasę Zamkową z ul. Gdańskiej w kierunku Centrum, szczególnie środkowy pas. Auta niżej zawieszone szorują tam zawieszeniem. Kierowcy narażają się na wydatki: remonty i naprawy.

Ostatnie miejsce, jakie wymienia Pan Tomasz, to ul. Sczanieckiej, kierunek Police, 100 m przed przystankiem „Wilcza Wiadukt”.

– Problem szczególnie widoczny jest na prawym pasie – kończy wyliczanie pan Tomasz.

Jak tłumaczy, wywołany do odpowiedzi Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, przyczyną osiadania nawierzchni na dojazdach i zjazdach z obiektów mostowych jest stałe osiadanie gruntu.

– Na obszarze Międzyodrza obiekty mostowe posadowione są na gruntach słabonośnych – przeważają tu grunty torfiaste – wyjaśnia Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM. – Mimo uwzględniana tego na etapie projektowania obiektów oraz mimo prawidłowego wykonania obiektów, wieloletnie dynamiczne oddziaływania przejeżdżającego taboru drogowego i tramwajowego powodują powolne odkształcenia gruntu. Objawia się to w postaci osiadania płyty przejściowej jako elementu łączącego konstrukcję drogi z obiektem mostowym.

ZDiTM tłumaczy, że w takich sytuacjach naprawy – przy zachowaniu ruchu na ważnych ciągach komunikacyjnych – polegają na wyrównaniu nawierzchni poprzez nałożenie warstwy asfaltu. – W ten sposób przeprowadzane są naprawy w wymienionych (przez Czytelnika – red.) lokalizacjach tłumaczy Kwiecień-Zwierzyńska i zapewnia: – W najbliższym czasie przeprowadzimy oględziny i ocenę konieczności przeprowadzenia napraw. Do chwili obecnej, na podstawie stałych przeglądów obiektów mostowych, nie stwierdzono zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Opinia eksperta: Głównie niszczy

Nadkom. Maciej Kordziński
zastępca naczelnika szczecińskiej drogówki:


Na problem trzeba spojrzeć z dwóch stron. Zapadnięcia i uskoki w takich miejscach na pewno wpływają na pogorszenie komfortu jazdy. Wiadomo, że auto podrzuca, czy przygniata do asfaltu i może to się kończyć uszkodzeniem zawieszenia.

Zapewne na śliskiej nawierzchni, przy dużym uskoku i szybkiej jeździe może to przyczynić się do poślizgu. Niemniej w Szczecinie takich zdarzeń nie odnotowujemy na szczęście. Przy tej okazji warto wspomnieć i przestrzec: w nadchodzących miesią-cach na mostach należy się spodziewać oblodzeń, więc dla własnego bezpieczeństwa, należy na nie wjeżdżać ze zredukowana prędkością, by uniknąć poślizgu.

Zmień swoje drogowe miasto

Czekamy na Wasze interwencje!
  • Dodaj wpis do bloga w, weź udział w konkursie
  • Wyślij nam e-maila na adres [email protected]
  • Umieść dokładny opis w komentarzu w serwisie specjalnym.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto