Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucie czadem w kamienicy przy ulicy Śląskiej w Szczecinie

Marek Rudnicki
Pięć osób, w tym dwie dorosłe i trójka dzieci trafiło do szpitala z objawami zatrucia czadem. Do zatrucia doszło około północy w jednej ze starych kamienic przy ulicy Śląskiej. Zdaniem strażaków, przyczyną był ulatniający się czad z pieca kaflowego opalanego węglem.

Dyżurny WSKR ostrzega, że do takich zatruć tlenkiem węgla dochodzi często w okresie jesienno - zimowym i osoby użytkujące piece powinny zaopatrzyć się w czujnik czadu.

Cięższym zatruciom ulegają dzieci i osoby wykonujące prace związane z dużym wysiłkiem fizycznym. Podczas snu ze względu na zwiększoną częstotliwość i głębokość oddechu pochłaniają dawki trujące, które mogą skutkować śmiercią. Dochodzi bowiem do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, krwawień w różnych narządach i wystąpienia rozległych obszarów martwiczych.

Charakterystyczne dla ostrego zatrucia czadem jest różowe, karminowe zabarwienie skóry (dochodzi do niedotlenienia tkanek). O ile przy większych stężeniach (800 ppm i większych) pierwszymi objawami zatrucia są silny ból głowy i wymioty, o tyle mniejsze stężenia (ok. 100-200 ppm) powodują po 1-2 godzinach jedynie słaby ból głowy i zapadanie w śpiączkę. W przypadku zdarzenia na Śląskiej odczytano 350 ppm (jednostek stężenia objętościowego w powietrzu).

Zobacz także: Kulisy zdrowia: Sposób na grypę? Odporność? Obalamy mity. Zdrowia nie kupisz w aptece [WIDEO]

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zatrucie czadem w kamienicy przy ulicy Śląskiej w Szczecinie - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto