Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomnieli o pomniku

Redakcja
W okolicy stawu Rubinowego, między ulicami Jasną i Rydla stoi jedyny w Szczecinie Pomnik Niepodległości. Władze miasta jednak o nim zapomniały i nie wykorzystują go podczas świąt państwowych.

Pomnik składa się z trzech płyt pochylonych pod kątem 72 stopni zakotwiczonych podstawą w fundamencie i opartych o sąsiednie płyty. Płyty symbolizują trzy Rzeczpospolite: pierwsza z wizerunkiem denara Bolesława Chrobrego, druga z rękopisem Pieśni Legionów Polskich Józefa Wybickiego, trzecia to jeszcze nie zapisana karta historii. Wspólne błękitne tło szklanych trzech płaszczyzn przypomina o ciągłości historii narodu.

Mieszkańcy przyznają, że nie wiedzą, czego symbolem są trzy płyty.

- Pomnik Niepodległości? – dziwi się Agata Biś. – Mieszkam na osiedlu od kilku lat, ale nie sądziłam, że te płyty to może być coś takiego. Przyznaję, że nigdy nie podeszłam bliżej i nie próbowałam się dowiedzieć, co te płyty oznaczają.

- Mieszkam w Dąbiu, ale przyjeżdżam tu w tygodniu pilnować wnuków i często chodzę z nimi na spacery – mówi Janina Strugacz. – Jakoś nigdy nie zwracałam uwagi na pomnik. Może ta nowoczesna forma nie kojarzy się z pomnikiem i dlatego nikt się tym nie interesuje.

Pomnik Niepodległości został odsłonięty 20 grudnia 2001 roku. Dwukrotnie w ciągu roku - 11 listopada w Święto Niepodległości i 8 maja 5. Pułk Inżynieryjny z Podjuch organizuje przy nim spotkania. Dołączają do nich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 37 i harcerze z hufca w Dąbiu. Poza tym, nic się tu nie dzieje. Do tej pory pomnik wzbudzał największe zainteresowanie wśród wandali, którzy go uszkodzili.

- Chcemy włączyć ten pomnik do oficjalnych obchodów świąt i uroczystości – mówi Joanna Kozakowska z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miejskiego. - Idea jest taka, żeby stworzyć miejsce spacerowe do organizowania spotkań mieszkańców i wspólnego obchodzenia świąt. To miałoby być miejsce, które by łączyło funkcje rekreacyjne, kulturowe i środowiskowe.

Okazuje się, że pomnik jest jednak nieczytelny.

- Powstał wstępny projekt tablic informacyjnych - mówi Wojciech Kokowski, jeden z autorów pomnika. - Umieszczona zostanie również stosowna tablica informacyjna przedstawiająca ideę pomnika oraz informacje o jego autorach i sponsorach. Tablice mają być z granitu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto