Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim założysz sobie ogród

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Przygotowując się do założenia ogrodu najlepiej zorientować się co obecnie dzieje się na rynku ogrodniczym.

W dzisiejszych czasach największym źródłem wiedzy jest internet, a dla tych co mniej lubią siedzieć przy komputerze jest wiele czasopism ogrodniczych i książek. Pamiętajmy, że nawet jeśli chcemy temat ogrodu powierzyć fachowcom, by wyręczyli nas w projekcie i realizacji, to kluczem do dobrej współpracy jest dokładne poznanie potrzeb klienta. Dlatego najlepiej zastanowić się już na samym początku jakie mamy oczekiwania wobec przyszłej zielonej przestrzeni wokół naszego domu?

Informacje o kolorach, ulubionych roślinach, dzieciach, zwierzętach a przede wszystkim o funkcjach ogrodu są bardzo istotne. Tak samo jak to ile mamy czasu na prace pielęgnacyjne.

Obecnie w przystępnej cenie można założyć już system nawadniania, który zwolni nas z obowiązku podlewania podając roślinom wodę oszczędnie i efektywnie. Tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak powinno odbywać się podlewanie roślin i trawnika, oraz jak bardzo jest to zabieg czasochłonny, szczególnie ostatnio, kiedy mocno doskwierają nam dłuższe braki opadów i wysokie temperatury.

Ogród nasz może również pięknie co za dnia tylko bardziej tajemniczo prezentować się po zmroku. Zieleń specjalnie podświetlana wokół budynku z dużą ilością okien lub oranżerią jest atrakcją dla domowników i ozdobą naszego domu. Usytuowanie lamp w ogrodzie jest związane z podziałem na funkcje zielonej przestrzeni, jak również z lokalizacją elementów małej architektury i rozmieszczeniem roślin.

Montaż rur systemu nawadniania i rozprowadzenie przewodów pod oświetlenie należy wykonać przy okazji prac ziemnych na samym początku inwestycji. Przy komponowaniu zieleni pamiętajmy o wielkości roślin. Bardzo często kupujemy młode okazy zapominając, że rośliny dalej rosną. Często po kilku latach kończy się to przesadzeniem a w skrajnych przypadkach wycinką, kosztami i bałaganem w ogrodzie.

Mądrą oszczędnością przy budowie ogrodu jest również inwestycja w glebę. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne – w dalszych latach użytkowania ogrodu oszczędzamy na wodzie, nawozach a rośliny rosną „w oczach”. Grunt nie może być zbyt ciężki (nieprzepuszczalny – glina) ani lekki (piaszczysty). Jego struktura musi gwarantować odpowiednią przenikalność ale także przechowywanie składników odżywczych dla posadzonych roślin.

mgr inż. Agata Kika-Wróblewska
Projektant terenów zieleni

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto