Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamrożone ceny prądu. Oświadczenie trzeba złożyć do północy. Inaczej zapłacisz więcej za energię elektryczną

RED
Dziś, w poniedziałek, 29 lipca, upływa termin składania oświadczeń, które będą podstawą do zamrożenia cen prądu. Biura obsługi klientów w firmach sprzedających prąd będą czynne do północy.

Dla kogo zamrożone ceny prądu?

Ustawa, które weszła w życie 29 czerwca 2019 r., zakłada zamrożenie cen prądu m.in. dla gospodarstw domowych, mikro i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, innych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Jest jednak jeden warunek. Wyżej wymienieni odbiorcy, za wyjątkiem gospodarstw domowych, muszą złożyć oświadczenie o tym, że są końcowymi odbiorcami energii elektrycznej.

Trzeba się pospieszyć

W piątek, 26 lipca, Ministerstwo Energii poinformowało na swojej stronie internetowej, że w związku z dużym zainteresowaniem punkty obsługi klienta w poniedziałek (29 lipca) będą czynne do północy. Dokumenty można też wysłać pocztą. Liczy się data stempla pocztowego.

W niedzielę otrzymaliśmy komunikat z biura prasowego Grupy Energa, w którym firma informuje, że jej klienci mogą wysłać oświadczenie także mailem: [email protected].

Oświadczenie powinno trafić do przedsiębiorstwa energetycznego, które sprzedaje nam energię elektryczną. Będzie ono podstawą do utrzymania w drugim półroczu 2019 r. cen prądu z 30 czerwca 2018 r. Złożenie oświadczenie jest konieczne, bo sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy odbiorcy należą do grupy, której przysługuje zamrożona cena.

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej oraz pełną treść ustawy znajdziesz na stronieMnisterstwa Energii.

Zamrożenie cen energii elektrycznej nie dla średnich i dużych firm

Jak ocenia Ministerstwo Energii dzięki ustawie, w 2019 r. nie wzrosną ceny dla ponad 15 mln gospodarstw domowych. Od 1 lipca ceny prądu zostaną zamrożone także dla ok. tysiąca szpitali, 61 tys. instytucji i ponad 2 mln mikro i małych firm.

Mikroprzedsiębiorca i mały przedsiębiorca. Sprawdź definicję

Przypominijmy, że mikroprzedsiębiorca – to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Mały przedsiębiorca – przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro – i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Zamrożenie cen energii elektrycznej nie dotyczy średnich i dużych firm. Od 1 lipca przedsiębiorstwa obrotu energią mogą podnosić im opłaty. Ministerstwo przypomina, że grupa największych firm może ubiegać się o udzielenie pomocy de miminis za drugie półrocze 2019 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto