MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie na budowie SP 59. Dzieci chodzą do szkoły nadal na dwie zmiany

Redakcja MM
Redakcja MM
Uczniowie SP 59 w Klęskowie na pewno nie rozpoczną nowego roku ...
Uczniowie SP 59 w Klęskowie na pewno nie rozpoczną nowego roku ... Sebastian Wołosz
Uczniowie SP 59 w Klęskowie na pewno nie rozpoczną nowego roku szkolnego w nowej części szkoły. Wykonawca zszedł z placu budowy.

Małgorzata Klimczak
[email protected]

To kolejne opóźnienie w budowie. Pierwotnie uczniowie mieli się przeprowadzić do nowej części w lutym tego roku, po feriach. Potem termin został przesunięty na wrzesień, ale w tej chwili ten termin również jest nierealny. Teraz sąd wydał postanowienie o upadłości układowej firmy, która wykonywała część dydaktyczną szkoły.

Zanim na budowie pojawił się problem z wykonawcą, okazało się, że również projekt nie jest prawidłowy. Inspektor budowlany zakwestionował projekt dachu. Według niego, strop mógłby nie wytrzymać obciążenia. Urzędnicy wykryli ponad 30 wad konstrukcyjnych oraz braki w projekcie m.in. instalacji elektrycznej. Miasto wielokrotnie wzywało projektanta do poprawienia dokumentacji, ale ten do dziś tego nie zrobił.

- Projekty naprawcze są już gotowe - informuje Łukasz Kolasa z urzędu miasta. - Koszty, które trzeba będzie ponieść przy okazji poprawek szacujemy na około 1,5 miliona złotych. W związku ze wzrostem kosztów będziemy domagać się odszkodowania od projektanta, który dostarczył wadliwą dokumentację.

Poprawki do projektu są gotowe, ale nie wiadomo, co będzie z wykonawcą. Rozmowy jeszcze trwają i miasto nie wie, czy firma będzie mogła podjąć się dokończenia wszystkich robót.

Wszystko to niepokoi dyrekcję szkoły oraz rodziców uczniów. W szkole uczy się 380 osób. Placówka jest zbyt ciasna, więc zajęcia odbywają się na dwie zmiany, a druga kończy się po godz. 17.

- Martwi nas ta sytuacja - mówi Cecylia Baran, dyrektor SP 59. - Szkoła prężnie działa, organizujemy różne akcje, moglibyśmy robić jeszcze więcej, ale na razie nie mamy na to warunków.

Modernizacja szkoły jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym wykonawca będzie musiał m.in. wybudować trzykondygnacyjny budynek dydaktyczny, salę gimnastyczną wraz z zapleczem socjalnym, łącznik pomiędzy starą a nową częścią szkoły oraz drogi dojazdowe.

W drugim etapie wykonawca będzie musiał przebudować i wyremontować istniejący budynek szkoły. Zagospodarowany zostanie także teren wokół szkoły. Powstaną boiska, plac zabaw, mała architektura i zieleń oraz parking.

Zakończenie budowy części dydaktycznej rozwiązałoby problem z drugą zmianą, ponieważ ma tam być więcej sal niż w starej części szkoły.

Do końca marca urzędnicy miejscy mają dostarczyć szkole harmonogram prac remontowych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto