Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załamanie pogody w Szczecinie. Będzie bardzo silnie wiało. Nad Europę nadciąga orkan Aleksandra

Redakcja MM
Redakcja MM
Orkan Aleksandra zbliża się do Europy. Na Wyspach Brytyjskich ...
Orkan Aleksandra zbliża się do Europy. Na Wyspach Brytyjskich ... Archiwum
Orkan Aleksandra zbliża się do Europy. Na Wyspach Brytyjskich już wydano ostrzeżenia. Niż dotrze również do Polski. Najmocniej będzie wiało w naszym regionie. Na Bałtyku możliwy sztorm 10 w skali Beauforta.

- Jutro rano będzie pochmurno, ale raczej nie powinno padać - zapowiada Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus. - Temperatura maksymalnie osiągnie w Szczecinie i okolicach 3 stopnie C. Za to w południe zacznie wiać silny wiatr z prędkością nawet do 90 kilometrów na godzinę. Na Bałtyku sztorm - 10 w skali Beauforta. No i zacznie padać deszcz, który może przechodzić w deszcz ze śniegiem. Na wschodzie naszego województwa będzie już padał śnieg, ale mokry.

- Meteorolodzy straszą nas orkanem. Nawet nadali mu nazwę - Aleksandra. Będzie aż tak groźnie?
- Przede wszystkim muszę wyjaśnić, że w Polsce nie wieją orkany. Silne wiatry u nas nazywamy huraganami. Rozróżnienie pomiędzy huraganem, orkanem, ale także tajfunem, czy cyklonem zależy właściwie wyłącznie od tego, gdzie się utworzą. I tak z huraganami mamy do czynienia na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku. Ekstrema tworzące się wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, w okolicy Karaibów, ale także - choć rzadziej - wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Meksyku nazywamy huraganami. Nazwa orkan pierwotnie oznaczała cyklon tropikalny formujący się w rejonach Oceanu Indyjskiego. Od kiedy jednak w Europie Zachodniej i Środkowej zaczęły pojawiać się potężne cyklony niosące huraganowe wiatry, nazwę tę zaczęto stosować także w odniesieniu do takich właśnie zjawisk. I pewnie stąd nazwa Aleksandry. Ale to nie jest prawdziwy orkan.

- Czyli będziemy mieli huragan?
- Powiedziałbym trochę inaczej - będzie bardzo silnie wiało. A czy to już będzie huragan? Chyba jeszcze nie. Na Bałtyku ma być niebezpiecznie. Już wracają statki z morza a kapitanowie portów nawołują do powrotu do portów. Wiatr i fale 10 w skali Beauforta, to już na naszym morzu dość groźne zjawisko. Mieszkańcy Świnoujścia powinni uważać i zastanowić się nad tym, czy korzystać jutro z promów.

- A czy coś grozi mieszkańcom Szczecina?
- Połamane gałęzie, zerwane linie energetyczne. Raczej jutro nie stawiajmy samochodów pod drzewami i starymi budynkami, z których mogą spaść dachówki.

- Długo będzie tak silnie wiał ten wiatr?
- W czwartek ma wiać z prędkością do 60 kilometrów na godzinę, w piątek podobnie. Ale już w sobotę ma sobie odpuścić. Za to od soboty będzie mroźno.

- A do soboty?
- Kiedy wieje silny wiatr nie ma raczej ujemnych temperatur.

- Dlaczego?
- Bo wiatr miesza powietrze. To ciepłe miesza się z zimnym i temperatura jest najczęściej dodatnia, choć u nas będzie w okolicach 2-3 stopni C. Nawet w nocy nie będzie przymrozków.

- A co z deszczem?
- W czwartek nie powinno padać. Za to w piątek ma być ulewny, nieprzyjemny deszcz i deszcz ze śniegiem.

- To kiedy ten wiatr się uspokoi?
- W sobotę powinno być już po wszystkim. Ale będzie od razu zimniej. W dzień ma być co prawda do 2 stopni C na plusie, ale już w nocy z soboty na niedzielę ma być minus 2 stopnie C.

- W ubiegłym roku także na początku grudnia w naszym regionie również mocno wiało. Mówiliśmy nawet o huraganie Ksawerym.
- To jest taka nasza specyfika. W naszym regionie przeważnie na początku grudnia atakuje niż i to on powoduje ten silny wiatr.
(bs)

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto