Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się 10. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY w Szczecinie. Filmy, dyskusje oraz wspomnienia

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Elżbieta Sieradzińska
Elżbieta Sieradzińska LS
Rozstrzygnięciem konkursu filmów amatorskich oraz wręczeniem nagród laureatom zakończył się w niedzielę 10. Przegląd Filmów o górach O! GÓRY, Szczecin 2022. Na zakończenie festiwalu publiczność obejrzała film w reż. Adriana Dmocha "Everest dla każdego", filmu nagranego ku czci 36 polskich himalaistów, którzy nie powrócili z gór.

Tegoroczny, dziesiąty już Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczął się w czwartek, otwarciem wystawy pt. "Wyżej tylko niebo. 2022 Rok Wandy Rutkiewicz", a także spotkaniem ze współautorką (wraz z Pauliną Młynarską) książki pt.: "Zakopane Odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska". Filmy o górach można było oglądać od piątku.

Przez trzy dni, do niedzieli, zaprezentowano aż 21 filmów o tematyce górskiej.

Rok 2022 jest oficjalnym rokiem Wandy Rutkiewicz (w tym roku obchodzimy 30. rocznicę jej zaginięcia na szczycie Kanczendzongi). To dlatego jeden dzień Przeglądu (niedziela) poświęcony był w całości tej wybitnej himalaistce. Z tej okazji Klub Sportowy Polskie Himalaje im. Wandy Rutkiewicz zaprosił publiczność do udziału w niezwykłej podróży śladami Wandy Rutkiewicz. Tego dnia, specjalnymi gośćmi "Wandy" byli: Elżbieta Sieradzińska, autorka biografii Wandy Rutkiewicz, Janusz Onyszkiewicz, który brał z "Wandą" udział w wyprawach na szczyty Himalajów (wspólnie zdobyli Gaszerbrum III) i Leszek Cichy, himalaista, który w 1975 r. jako pierwszy Polak zdobył (wspólnie m.in. z Januszem Onyszkiewiczem) ośmiotysięcznik: Gaszerbrum II - nową drogą, ścianą północno-zachodnią. Goście wspominali oczywiście Wandę Rutkiewicz.

- Kochano się w niej, doceniano determinację, elegancję, urodę i wdzięk. Zarzucano wyrachowanie, dyktatorskie zapędy, a nawet oszustwa. Historia Wandy Rutkiewicz pokazuje, jak ambicja, presja sponsorów i mediów, a także kreacja własnego wizerunku zabierają radość życia i mogą prowadzić do śmierci. Ona nie była lubiana, ale to dlatego, że jej zazdrościli. Była wielka - pokonać te wszystkie uprzedzenia i to jeszcze w biednych czasach komuny, gdzie się w ogóle nie słyszało, by kobieta robiła takie rzeczy. Jako pierwszy Polak weszła na Everest i jako pierwsza kobieta na K2, i to bez dodatkowego tlenu - niesamowite.

A co mówiła o górach i wspinaniu Wanda Rutkiewicz? (cytaty pochodzą z nagranych z nią rozmów).

- Ja nie czuję się tam (w górach) samotna. Myślę, że człowiek się czuje bardziej samotny wśród ludzi...

- Zginę w górach. Jeśli igram ze śmiercią, widocznie tego potrzebuję...

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto