Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakażenia owsikami w szczecińskich przedszkolach

Anna Folkman
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Wiosna i lato to czas, w którym częściej może dochodzić do zakażeń pasożytami. Dzieci chętniej spotykają się przecież na placach zabaw, bawią się wspólnymi zabawkami w piaskownicach. To sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Ostatnio w szczecińskich przedszkolach pojawiły się informacje dotyczące owsicy. Jak sobie z nią radzić?

Owsica jest jedną z najczęstszych inwazyjnych chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Wywołuje ją drobny nicień nazywany owsikiem. Źródłem zakażenia owsicą jest człowiek.

Chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, wśród których szacunkowo zakażona może być jedna trzecia populacji, w mniejszym odsetku osoby dorosłe. Szczyt zachorowań przypada od 5. do 7. roku życia.

To był "Dzień Zdrowia" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]

To był "Dzień Zdrowia" na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]

- Nieleczona owsica wpływa negatywnie na zdrowie dzieci i może powodować powikłania - mówi dr n. med. Aneta Gębala z Kliniki Pediatrii, Gastrologii i Reumatologii Dziecięcej szpitala „Zdroje”. - Im młodsze dziecko i bardziej masywna inwazja robaków, tym objawy kliniczne mają cięższy przebieg.

Najtrudniejsze przypadki mogą dotyczyć niemowląt, za to u około jednej trzeciej chorych, szczególnie dorosłych, zakażenie może przebiegać bezobjawowo.

A jakie objawy daje owsica?

- Dzieci mają zaburzenia snu spowodowane świądem odbytu, są przewlekle zmęczone, rozdrażnione, starsze mają zaburzenia koncentracji - wymienia dr Gębala. - Widać, że mają kłopoty z uczestniczeniem w zajęciach przedszkolnych czy szkolnych. Obserwuje się u nich bladość, podkrążone oczy, czasami zgrzytanie zębami, ale ten ostatni objaw nie jest specyficzny. U najmłodszych dzieci występuje często utrata apetytu, brak przyrostu masy ciała, może pojawić się też niedokrwistość, zaburzenie rytmu wypróżnień, czasami wymioty i wysypka.

Powikłań jest jeszcze więcej, dlatego z owsikami trzeba walczyć. Owsiki przenoszą się drogą pokarmową, kropelkową i kontaktową. Jaja złożone przez samicę w okolicy odbytu są roznoszone na dłoniach i mogą ulokować się praktycznie wszędzie w otoczeniu chorej osoby. Są zakaźne nawet do trzech tygodni.

Podstawą profilaktyki i leczenia jest mycie rąk. Dzieci powinny mieć też krótko obcięte paznokcie, bo jajeczka najczęściej lokują się właśnie tam, podczas drapania. Trzeba prać ubrania i czyścić zabawki, zwalczać nawyk wkładania rąk i zabawek do ust.

- Każde dziecko, które ma udowodnione zakażenie, musi być leczone farmakologicznie. Leczona musi być także cała rodzina, u osób z bezpośredniego kontaktu zaleca się podanie leku - mówi dr Gębala.

Tońcio i Szczepan z wizytą u szczecińskich seniorów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto