Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o psa!

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Już dawno minęły czasy, kiedy to pies biegał po podwórzu a jedyny zabieg higieniczny jaki akceptował to kąpiel w pobliskim stawie, czy większej kałuży. Teraz nasi pupile wymagają o wiele staranniejszej pielęgnacji.

Jak często go kąpiemy

Częstotliwość kąpieli psa jest zależna od rasy. Częściej kąpiemy te o długiej sierści, np. yorkshire teriera, maltańczyka, niż krótkowłose. Należy pamiętać o tym, aby do kąpieli używać zawsze kosmetyków przeznaczonych tylko dla zwierząt, ponieważ psia skóra znacznie różni się od ludzkiej. Dobry szampon dla psa, oprócz delikatnych detergentów myjących, powinien mieć w składzie jeszcze pielęgnujące składniki. Na rynku dostępne są również szampony lecznicze, np. przeciwłupieżowe, czy grzybobójcze. Dysponując dobrze dobranymi dla naszego czworonoga kosmetykami możemy kąpać go nawet co 5-7 dni.

Zasady kąpieli

Kąpiel powinna przebiegać dwufazowo; podczas pierwszej kąpieli wstępnej zmywa się piasek, tłuszcz, brud i kurz, a podczas drugiej kąpieli, połączonej z masażem, sierść jest głęboko oczyszczona i pielęgnowana. Należy pamiętać o utrzymaniu stałej temperatury wody. Nie powinniśmy też dopuścić do tego, żeby woda i szampon dostały się do oczu, nosa czy uszu pupila. Te ostatnie możemy zabezpieczyć tamponami z waty. Po kąpieli psa osuszamy ręcznikiem i w miarę możliwości suszarką elektryczna. Podczas suszenia układamy sierść. Pamiętajmy,że pies nie powinien wychodzić z domu aż nie wyschnie.

Szczotkowanie

Psy gładkowłose i krótkowłose należy raz lub dwa razy w tygodniu szczotkować za pomocą gumowej szczotki pod włos, by zebrać martwe włosy i brud, a następnie usunąć łupież szczotką z prawdziwego włosia. Rasy krótkowłose z obfitym podszerstkiem takie jak np. labrador należy szczotkować regularnie, usuwając kołtuny i splątania włosa szczotką i grzebieniem. Natomiast długie włosy z gęstym podszerstkiem jak u bernardyna, wymagają energicznego szczotkowania.

Pazurki są ważne!

Częstotliwość z jaką powinniśmy obcinać psu pazury uzależniona jest od ustawienia łapy. Niektóre psy same ścierają sobie pazurki, innym trzeba pomóc. Szczeniętom powinno się obcinać je raz w tygodniu. Każdy pazur ma rdzeń, którego nie wolno naruszyć. Przy jasnych pazurkach jest on widoczny (ma kolor różowy). Wówczas przycinamy pazurek przed rdzeniem. Przy ciemnych pazurkach rdzeń jest niewidoczny, więc żeby nie zrobić psu krzywdy, obcinamy tylko o milimetr. Powinniśmy to robić przynajmniej raz w tygodniu - wtedy rdzeń staje się krótszy, a paznokieć nie przeszkadza w chodzeniu.

Zęby jeszcze bardziej!

Największym zagrożeniem dla psich zębów jest kamień. W sklepach zoologicznych można dostać kilka rodzajów specjalnych past do zębów wraz ze szczoteczką. Szczotkowanie powinno odbywać się regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu. Można też kupić specjalne kości lub ciasteczka, zachęcające psa do żucia i mechanicznie zdejmujące narastający na zębach osad.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto