Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie: Stoi na wodzie od ponad 70 lat, ale mało kto wie, co to jest

aip
Torpedownię na jeziorze Miedwie wzniesiono w czasie II wojny światowej A W obiekcie tym testowano torpedy lotnicze na potrzeby Luftwaffe. Niedaleko wsi Bielkowo odbywał się montaż

W filii bibliotecznej nr 54 ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, z inicjatywy Fundacji Ścieżkami Pomorza ze Szczecina, pracownik działu dokumentacji zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Andrzej Bierca w poniedziałek 20 lipca wygłosił prelekcję pod tytułem Torpedownia nad jeziorem Miedwie. Pan Andrzej informacjami na ten temat podzielił się także z naszymi Czytelnikami.

Obiekt znajdujący się na podstargardzkim jeziorze budzi duże zainteresowanie, ale wielu mieszkańców niewiele wie na jego temat. Andrzej Bierca zdradza wiele interesujących historii o torpedowni. Wybór Miedwia na jej lokalizację nie był przypadkowy.

Podstargardzkie jezioro dobrze się do tego nadawało. Zakrzywiona rynna Torpedownia, czyli Torpedo-waffenplatz Madüsee powstała w latach II wojny światowej i po dziś dzień wzbudza duże zainteresowanie nie tylko wśród badaczy militarnych obiektów Pomorza Zachodniego. - Została zbudowana na jeziorze Miedwie, piątym co do wielkości jeziorze w Polsce - przypomina Andrzej Bierca. - Jezioro znane jest ze swej najwyższej w Polsce kryptodepresji, leży na wysokości 14 metrów nad poziomem morza, a jego głębokość wynosi prawie 44 metry. Powierzchnia jeziora to ponad 3,5 tys. ha. Co było bardzo ważne dla umieszczenia na wodach tego jeziora torpedowni, ma ono kształt lekko zakrzywionej rynny o długości 16 kilometrów i szerokości od 1,5 do 3 km. Linia brzegowa jeziora ma długość 39 km. Nizina militarna Jezioro to, nazywane przez Niemców Madüsee, co najmniej od XIX wieku było miejscem aktywnego wypoczynku nad wodą.

Na północnym brzegu jeziora zlokalizowane zostały restauracje, domy wypoczynkowe, plaża i inne atrakcje służące wypoczynkowi nad wodą. - W pierwszej połowie XX wieku odkryto militarne znaczenie Niziny Pyrzyckiej - mówi Andrzej Bierca z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Jak dodaje pan Andrzej, najpierw zostały wzniesione, pod ówczesną wsią Kluczewo (niemieckie Klützow), lotnisko i zakłady zbrojeniowe, a następnie na wodach jeziora Miedwie i lewym jego brzegu, niedaleko wsi Bielkowo (niemieckie Belkow) i Żelewo (niemieckie Seelow) Niemcy zbudowali zakłady testowania torped Torpedoffanpltaz Madü-see. - Lokalizacja na tym jeziorze obiektu o stricte militarnym znaczeniu nie zmieniła przeznaczenia północnego brzegu jeziora - podkreśla Andrzej Bierca. - Nadal ta część jeziora pełniła funkcję rekreacyjno-turystyczną i tak pozostało po dziś dzień. Także na lądzie Jak podkreśla Andrzej Bierca, mówiąc o torpedowni na jeziorze Miedwie trzeba wiedzieć, że obecnie na terenie Polski znajdują się jeszcze dwa tego typu obiekty na wodach Morza Bałtyckiego. Jeden w okolicach Gdyni i lotniska wojskowego Babie Doły (Torpedoffanplatz Hexengrund) i drugi na wodach Zatoki Puckiej - Torpedo Versuch Anstalt Oxhöft. Pierwszy z nich pracował na rzecz Luftwaffe, drugi testował torpedy dla Kriegsmarine. - Zbudowany na wodach jeziora Torpedowaffenplatz Madüsee zajmował się testowaniem torped lotniczych na potrzeby Luftwaffe - informuje Andrzej Bierca. - Oprócz testowania nieuzbrojonych torped Torpedowaffenplatz Madüsee zajmował się ich montażem. Do tego służyły budynki zlokalizowane na lądzie niedaleko wsi Bielkowo. Pracowali więźniowie Na potrzeby torpedowni utworzony został pod Bielkowem obóz pracy przymusowej Ausländerlager Madüsee Bel-kow, z którego to obozu więźniowie zatrudnieni byli przy wznoszenia obiektów torpedowni, jak i później przy montażu torped. - Obóz podlegał kierownictwu budów Luftwaffe - mówi Andrzej Bierca z MAH w Star-gardzie. - W grudniu 1941 roku zatrudniano w nim 160 jeńców radzieckich i 500 robotników przymusowych różnych narodowości. W okresie listopad - grudzień 1941 r. zmarło w tym obozie na dur plamisty 58 jeńców. Jak relacjonuje Andrzej Bierca, w 1943 roku komendantem obozu był Grossmann.

Po upadku powstania warszawskiego, jesienią 1944 roku, do obozu trafiła grupa Polaków. Ogółem w obozie przebywało około 2000 osób. - Torpedownię zajęły wojska radzieckie pomiędzy 6 a 8 marca 1945 roku - informuje Andrzej Bierca. - Potem obiekt zajęło Wojsko Polskie, które jest jego gospodarzem po dziś dzień. Będzie spotkanie Duże zainteresowanie tematem zaowocowało pozyskaniem nowych ciekawych materiałów na temat tajemniczego obiektu na jeziorze Miedwie i zaplanowaniem kolejnego spotkania z udziałem mieszkańców. Spotkanie odbędzie się jesienią tego roku w Szczecinie. O bliższych szczegółach jesiennej prelekcji poinformujemy na łamach Głosu.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto