Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac pod Szczecinem wypięknieje [zdjęcia, wideo]

Marek Jaszczyński [email protected]
- Chcemy poddać budynki gruntownej renowacji i odtworzyć do stanu pierwotnego.
- Chcemy poddać budynki gruntownej renowacji i odtworzyć do stanu pierwotnego. Sebastian Wołosz
Dawny majątek Raminów znowu rozkwitnie, tym razem turystycznie - to plany na najbliższe lata. Pałac, spichlerz, stajnia maja odzyskać świetność z okresu międzywojennego.

Wczoraj odbyła się prezentacja nowych właścicieli zespołu pałacowo-parkowego w Stolcu (gm. Dobra). Państwo Zimniccy zamierzają uszanować historię tego miejsca, a zarazem zrealizować nowy pomysł na wykorzystanie tutejszych obiektów.

- Chcemy poddać budynki gruntownej renowacji i odtworzyć do stanu pierwotnego i stworzyć izbę pamięci połączoną z miejscem kulturalnym dla mieszkańców regionu - mówią Marzena i Daniel Zimniccy, właściciele. - W pierwszym etapie zamierzamy wyremontować dawną stajnię i budynek pomocniczy tzw. małej stajni. Następny etap to renowacja pałacu, która ze względu na prace projektowe potrwa około roku czasu. Przed nami ogrom pracy.

O tym nie trzeba przekonywać, chociaż z zewnątrz rezydencja wygląda całkiem dobrze to w środku widać, że budynek wymaga generalnego i natychmiastowego remontu. Wnętrza pałacu są pozbawione historycznego wyglądu, na korytarzach dominuje lamperia pamiętająca czasy PRL. Nowi gospodarze chcą nawiązać kontakt z dawnymi właścicielami obiektu. - Ciężko dotrzeć, ale wiemy, że mają dokumentację wnętrz z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku - mówią.

W pierwszym etapie ma być odtworzona dawna stajnia, która ma być podwyższona do trzech kondygnacji. Będzie tu zaplecze turystyczne i centrum informacji. Radości z przekazania pałacu nie ukrywał starosta policki.

- Mam nadzieję, że doszło do szczęśliwego finału i w końcu to wspaniałe miejsce znalazło nabywcę. Mogę zadeklarować współpracę - mówi Andrzej Bednarek, starosta policki.

Do tej pory obiekt nie miał dobrego gospodarza. Poprzedni właściciel, Uniwersytet Szczeciński, nie zabezpieczył pałacu, dlatego obiekt uległ dewastacji. A miało być tak pięknie - w czerwcu 2009 roku pałac został przekazany Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Ten zaś miał zagospodarować obiekt na cele publiczne. Uczelnia chciała wykorzystać zespół pałacowo-parkowy na miejsce wykładów, konferencji i zajęć warsztatowych dla studentów i kadry.

Jeszcze wcześniej pałac był placówką Wojsk Ochrony Pogranicza, a po nich Straży Granicznej.

Historia w pigułce

Barokową rezydencję w Stolcu zbudował w latach 1721-27 Jürgen Bernhard von Ramin.

Zespół pałacowo-parkowy to działka mierząca ponad 13,3 ha, pałac o powierzchni ponad 1,5 tys. m kw, garaż, magazyn. Pałac leży na wzniesieniu tarasowo opadającym w stronę jeziora Stolsko. Wnętrze pałacu prawie całkowicie jest pozbawione oryginalnego wyposażenia (zachowały się tylko ozdobne dębowe schody oraz niektóre sztukaterie i plafony). Na tympanonie herby dawnych właścicieli von Raminów (dwa tarany do burzenia murów) wraz z rycerskimi hełmami. We wschodniej, polskiej części parku występują graby, świerki, lipy i pomnik przyrody - cis „Barnim” o obwodzie pnia 290 cm. Integralną część założenia stanowi zespół ceglano-kamiennych i częściowo ryglowych budynków mieszkalnych (z domem rządcy) i inwentarsko-gospodarczych, pochodzący z XVIII w. (stajnia z 1734 i obora z 1735) i przełomu XIX/XX w.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto