Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami XI zwyczajna sesja Rady Miasta. Zobacz co uchwalili nasi radni

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Radni rozpatrzyli i przyjęli kilka ciekawych projektów uchwał.
Radni rozpatrzyli i przyjęli kilka ciekawych projektów uchwał. Archiwum
Radni rozpatrzyli i przyjęli kilka ciekawych projektów uchwał.

Uchwała 320 w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej

22 września będzie można poruszać się za darmo komunikacją miejską. Przypada wówczas Europejski Dzień Bez Samochodu, promujący proekologiczne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa, komunikację zbiorową. Z tej okazji organizowane są m.in. przejazdy rowerowe, bezpłatne dni w komunikacji zbiorowej.


Uchwała nr 304 w sprawie przyznania dotacji na dofinansowanie inwestycji obejmującej konserwację obiektu zabytkowego wpisanego do rejestru zabytków

W myśl uchwały Szczeciński Urząd Morski otrzyma dotację w wysokości 250 tys zł w celu przeprowadzenia prac remontowo-konserwatorskich gmachu SUM tzw. Nowego Ratusza.

Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i był w przed wojną siedzibą władz miasta. Zbudowany został w 1879 roku w stylu neogotyckim, wg projektu szczecińskiego architekta Konrada Kruhla. Jest reprezentacyjną budowlą dzielnicy Nowe Miasto i jednym z najcenniejszych przykładów architektury neogotyckiej.


Uchwała nr 311 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Szczeciński Park Naukowo – Technologiczny Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie

Kapitał zakładowy SPNT podwyższony zostanie o 10,1 mln zł złotych. Podniesienie pokryte zostanie aportem w postaci trzech nieruchomości gruntowych. SPNT jest w trakcie realizacji Technoparku „Pomerania”. Przekazane aportem grunty są niezbędne do kontynuowanie inwestycji. Zadanie realizowane przy ul. Niemierzyńskiej służyć będzie prowadzeniu działalności gospodarczej w obszarze wysokich technologii.

W obiektach centrum komputerowego, centrum innowacji oraz centrum inkubacji o wysokim standardzie technicznym prowadzić będą działalność istniejące oraz nowe firmy w zakresie wysokich technologii, technik informacyjnych i ośrodki badawczo –rozwojowe.

Celem budowy nowych obiektów jest lokalizacja w jednym miejscu firm o szeroko rozumianej specjalności informatycznej, co ma służyć umożliwieniu współpracy pomiędzy firmami, powstawaniu nowych produktów, realizacji wspólnych projektów i kreowania wizerunku miasta jako obszaru powstawania i rozwoju nowoczesnych technologii.

Miejsce ma przyczynić się do stymulowania przez miasto rozwoju regionalnego i tworzenia nowych miejsc pracy.


Uchwała nr 317 w sprawie likwidacji instytucji kultury Szczecin 2016

Z dniem 31 października br. instytucja kultury Szczecin 2016 przestanie istnieć. Uchwała jest efektem wcześniejszej, przyjętej przez Radę Miasta pod koniec lutego 2011, w której wyrażono zamiar likwidacji instytucji Szczecin 2016. W jej miejsce proponuje się powołanie „Inkubatora Kultury”.

Uchwała nr 323 w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienia przez Gminę Miasto Szczecin do Spółki Żegluga Szczecińska Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie

Dzięki przyjęciu uchwały nastąpi komunalizację spółki i przejęcie przez gminę 100 proc. jej udziałów. Nabywając udziały w spółce, gmina będzie realizowała zadania własne z zakresu m.in :

  • lokalnego transportu zbiorowego
  • turystyki
  • kultury i promocji
  • ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.

Istotnym elementem pozwalającym na realizację ww. działań będzie należyte zagospodarowanie Wałów Chrobrego i nabrzeża przy ul. Jana z Kolna – obszaru niezwykle atrakcyjnego i prestiżowego z punktu widzenia rozwoju miasta.

Zakłada się, że wyposażając spółkę w kolejne składniki majątkowe, wykonywałaby ona zadania w zakresie transportu zbiorowego. Powstałaby sieć „przystanków” dla „tramwaju wodnego”, który dla Szczecina jest jedną z alternatyw odciążenia dotąd istniejącej sieci lądowego transportu zbiorowego.

Gospodarowanie nabrzeżami, w szczególności bulwarami pozwoli także realizować zadania w zakresie turystyki, kultury i promocji.

Bulwary są jednym z charakterystycznych elementów szczecińskiego krajobrazu, spełniają funkcję rekreacyjną i wykorzystywane są na imprezy masowe.

Po nabyciu udziałów przez gminę zarządzanie spółką będzie odbywało się na poziomie komunalnym. Umożliwi to łatwiejszy dostęp do środków samorządowych. Łatwiejsze także będzie pozyskiwanie ewentualnych sponsorów w przypadku organizacji imprez masowych.


Uchwała nr 328 w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego Gminy Miasto Szczecin z Gminą Dobra

Uchwała postanawia o zawarciu porozumienia w zakresie zapewnienia lokalnego transportu zbiorowego na trasie linii autobusowej nr 74 na odcinku Zakłady Piekarnicze –Łukasińskiego Ogrody, w okresie od 1 listopada do 31 marca każdego roku trwania porozumienia.


Radni uchwali ponadto dwa plany zagospodarowania przestrzennego.

Jeden z nich nosi nazwę „Centrum – Złoty Szlak”.

Obejmuje on obszar o powierzchni około 9,2 ha, który stanowi ciąg komunikacyjny al. Papieża Jana Pawła II - pl. Grunwaldzki - pl. Lotników - pl. Żołnierza Polskiego oraz teren zabudowy wielorodzinnej przy pl. Grunwaldzkim.

Przyjęcie tego planu pozwoli na uporządkowanie struktury funkcjonalno–przestrzennej jednej z najbardziej reprezentacyjnych części miasta.

Plan wprowadza szczegółowe zasady zabudowy i zagospodarowania terenów znajdujących się pomiędzy jezdniami, przez co wpłynie na zachowanie ładu przestrzennego przestrzeni publicznej fragmentu ścisłego centrum, stanowiącego oś kompozycyjną miasta, przebiegającą przez śródmieście Szczecina, a łączącą tereny nabrzeżne z terenami parkowymi.




Drugim z uchwalonych był plan „Gumieńce – Płocka”.

Obejmuje obszar o powierzchni 12,4 ha ograniczony: od północy rondem Uniwersyteckim, od wschodu ul. Południową, od zachodu ul. Cukrową, od południa linią kolejową. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego sporządzany został na wniosek Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia.

Plan wprowadza szczegółowe zasad zabudowy i zagospodarowania, przez co wpłynie na poprawę ładu przestrzennego oraz zachowanie historycznej kompozycji zabudowy.



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto