Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za miesiąc wybory do rad osiedlowych

Robert Duchowski
Robert Duchowski
585 osób zostanie wybranych do rad osiedli w wyborach, które odbędą się 20 maja. Kandydatów można zgłaszać do końca kwietnia.

W radzie osiedla może zasiąść osoba, która ukończyła 18 lat, jest obywatelem polskim i stale mieszka na danym osiedlu.

Termin zgłaszania kandydatów upływa 29 kwietnia. Zgłoszenie musi być poparte przez co najmniej 20 mieszkańców osiedla uprawnionych do głosowania.

Przyszły radny musi podać imię i nazwisko, nr PESEL, wykształcenie, miejsce pracy, adres, numer telefonu oraz wyrazić pisemną zgodę na kandydowanie. Wszystkie dokumenty należy złożyć w Urzędzie Miasta Szczecin, pl. Armii Krajowej 1, pok. 110 (prawe skrzydło) na I piętrze. Zgłoszenia przyjmowane są w poniedziałki od godziny 9 do 17, od wtorku do piątku w godz. 7.30 -15.30.

W Szczecinie działa 37 rad osiedlowych, liczą od 15 do 21 radnych, ich kadencja trwa cztery lata.

Radni swoją funkcję pełnią społecznie, a dietę otrzymuje tylko przewodniczący.

- Podstawowym zadaniem rady osiedla jest reprezentowanie interesów mieszkańców wobec organów miasta i innych instytucji i organizacji działających na terenie osiedla – informuje Sebastian Wypych z Biura Promocji i Informacji urzędu miasta.

Do zadań radnych należy m.in. opiniowanie projektów budżetu miasta, opracowywanie wieloletnich programów inwestycyjnych i planów zagospodarowania terenu.

Opiniują również realizację wykonywanych przez miasto zadań w odniesieniu do terenu osiedla.

Rady osiedlowe zgłaszają do budżetu miasta także wnioski dotyczące uzbrajania terenów, budowy i remontów dróg i budynków komunalnych, budowy i remontów placówek oświatowych, inwestycji o charakterze rekreacyjno – sportowym.

Realizują też zadania lokalne – urządzają place zabaw, rekreacyjne i sportowe na osiedlach sfinansowane z budżetu miasta.

Radni współpracują ze służbami miejskimi w realizacji akcji sprzątania miasta przez grupy interwencyjne i współdziałają z policją i strażą miejską

- W minionej członkowie rad angażowali się m.in. w sprawy budowy kanalizacji i wodociągów, modernizacji ulic, lokalizacji stacji benzynowych, sklepów, organizacji komunikacji miejskiej, funkcjonowania wysypisk – wylicza Sebastian Wypych.

Dzięki pracy osiedlowców powstały place rekreacyjne w 35 osiedlach, place te są nadzorowane i utrzymywane przez rady. Zorganizowano również około 25 majówek i festynów i wyjazdów na grzyby.

Rady osiedli urządzały też śniadania wielkanocne i kolacje wigilijne dla osób starszych i samotnych oraz imprezy mikołajkowe. Poza tym radni zorganizowali świetlice środowiskowe i kluby seniora. Prowadzili też bezpłatne poradnictwo prawne.

Na swoją działalność rady osiedli otrzymują środki w wysokości ok. 1,4 mln złotych rocznie. Pieniądze te przeznaczane są na potrzeby osiedla, a także na utrzymanie biur każdej z rad.

 

Pobierz druki:

**

**


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto