MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z cyklu "Ocalić od zapomnienia": Dawno temu na Skórczej Górze... (zdjęcia)

Edis Anonima
Edis Anonima
Wieża Barasel była majestatyczną budowlą z czerwonej cegły w Puszczy Bukowej. W czasach swojej świetności przybywało tam wielu turystów.

Wieża Barasel w Szczecinie położona była na Skórczej Górze (wzniesienie o wysokości 71 metrów nad poziomem morza).

Budowla mierzyła 30 metrów wysokości. Materiał, z którego była zbudowana, to czerwona cegła. Z jej szczytu można było zobaczyć Lewobrzeżną część Szczecina, Międzyodrze a także Zdroje i spory obszar Puszczy Bukowej.

Obszar wokoło budowli był oświetlony, a główna droga dojazdowa wiodła przez Finkewalder Mohe Strasse (dziś ulicę Letniskową).

Miała ona szerokość sześciu metrów, jej nawierzchnię wykonano z kamienia brukowanego, który był bardzo dobrej jakości.

Na drodze znajdowały się również kanały odwadniające oraz spływy do źródliska. Dawniej tędy docierano dorożkami w te okolice. Na górę prowadziły dwustopniowe schody.

Nieopodal wieży Barasel mieściła się też restauracja. Na tym terenie w połowie XIX wieku posadzono kilkanaście dębów, które nazywano "Dębami Książęcymi". Miejsce to było bardzo często odwiedzane przez turystów oraz szczecinian. Przyciągało uroczymi restauracjami, w których można było odpocząć, wieżą widokową, a także fauną i florą.

Niestety podczas drugiej wojny światowej Wieża Barasel została uszkodzona. Całkowicie zniszczyli budowlę polscy szabrownicy.

Po wojnie teren wokół Skórczej Góry był jednym z głównych miejsc, gdzie organizowano imprezy turystyczne. Poprowadzony został także w tym kierunku zielony szlak.

Dziś droga prowadząca do wieży jest w świetnym stanie, odkryto nawierzchnię brukową oraz kanały odwadniające.

Zachowały się także schody prowadzące na wzniesienie w stosunkowo dobrym stanie (37 stopni), fundamenty, ślady piwnic, małe schodki (10-stopniowe), bardziej zniszczone, którymi można zejść ze wzniesienia (widok na ścieżkę prowadzącą do Zajazdu Szmaragd), kawałek żółtej posadzki oraz rozrzucone gruz, cegły i dachówki.

Wszystko ma swój początek i koniec, jednak - mam nadzieję - ktoś podejmie się kiedyś rekonstrukcji wieży Barasel i wielu innych zniszczonych budowli.

Cykl "Ocalić od zapomnienia":


Bibliografia:

AGOSPODAROWANIE TURYSTYCZNE PRZY DAWNEJ WIEŻY BARASEL - bukowa.szczecin.pl
"Szczecin stary i nowy", tom 1 i 2, Tadeusz Białecki, Lucyna Turek-Kwiatkowska, Wyd. Szczecińskie Towarzystwo Kultury, Szczecin 1991

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto