Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Yerba Mater

Redakcja
Zespół Yerba Mater założony został w roku 2001 przez muzyków, których wcześniejsze doświadczenia i fascynacje oscylowały wokół muzyki rockowej.

Wpływ na nich mieli zarówno mistrzowie indyjscy i perscy, jak i Jimi Hendrix i King Crimson. To zadecydowało o unikalnym charakterze muzyki zespołu, w której wschodnia dbałość o piękną barwę i nadrzędność improwizacji mieszają się z rockową energią i skłonnością do eksperymentu.

Yerba Mater, od początku swej działalności, nastawiona była na granie własnych kompozycji, jednakże wraz z rozwojem muzycy sięgnęli również po formy klasyczne: indyjskie ragi, tureckie makamy, irańskie radify i europejskie tańce dawne. Wymagało to specyficznej edukacji muzycznej, opartej na podróżach i nauce u wielkich mistrzów: Pascala Lefeuvre (lira korbowa), Marii Pomianowskiej (sarangi, suka), Celaleddina Celika (tanbur), Mohammada Rasuli (ney perski, tar), Sarvara Sabri (tabla) i zespołu Huun-Huur-Tu (śpiew alikwotowy). Poznawanie tak różnorodnych tradycji muzycznych jest dla członków Yerba Mater sposobem na poszerzenie horyzontów, jednakże najważniejszym celem zespołu jest rozwój własnego, niepowtarzalnego stylu.

W ciągu pięciu lat swojej działalności Yerba Mater występowała na wielu festiwalach w Polsce, w Czechach oraz na Ukrainie. Członkowie zespołu komponowali również muzykę do spektakli opowiadaczy historii ("Studnia O"), programów telewizyjnych, uczestniczyli w nagraniu muzyki do filmu "Stara Baśń", a także współtworzyli projekt "Masala Soundsystem". W roku 2003 Yerba Mater otrzymała pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Dwa lata później album "Raga Praga" został nagrodzony Folkowym Fonogramem Roku 2004.

Skład:
Maciej Cierliński - lira korbowa, ud, fujara słowacka
Bart Pałyga - wiolonczela, sarangi, kemancze, śpiew alikwotowy
Hubert Połoniewicz - tabla, bendir, zarb
Sebastian Wielądek - ney, kawal, lira korbowa
Rafał Mamiński - saz, baglama, cura, tanbur, śpiew gardłowy
Anna Mamińska - suka biłgorajska, rebab, tambura
Piotr Dąbrowski - udu, dzwonki, twarde dyski, talerze i kołatki

Materiały organizatorów

Oficjalna strona zespołu:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto