Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXIII Szczecińska Pielgrzymka na Jasną Górę

Redakcja
Rano kilkaset osób wyruszyło na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Pielgrzymów pożegnał arcybiskup Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 7 rano mszą św. w Sanktuarium Pani Fatimskiej Słonecznej Królowej na osiedlu Słonecznym.

To najdłuższa pielgrzymka na Jasną Górę w Polsce. Do przejścia jest ponad 500 km. Trasa wiedzie między innymi przez Stargard Szczeciński, Drezdenko, Kępno, Krotoszyn i Skomlin.

Uczestnicy pielgrzymki muszą być przygotowani do przejścia około 30 km dziennie.

- Idę na pielgrzymkę po raz drugi - mówi Marta Niedolaz z os. Arkońskiego. - Rok temu namówiła mnie kuzynka, poszłam i bardzo dobrze to wspominam. Poznałam bardzo dużo fajnych ludzi. Z niektórymi osobami mam kontakt do dzisiaj.

Łukasza Rodzocha z osiedla Arkońskiego na pielgrzymkę namówił brat.

- Mój brat był już siedem razy - mówi Łukasz. - W tamtym roku poszedłem razem z nim i spodobało mi się. Na trasie panuje miła atmosfera, ludzie odnoszą się do siebie przyjaźnie. Doszliśmy do samej Częstochowy. Jednego dnia byłem bardzo zmęczony i miałem kryzys, ale następnego już wszystko minęło.

Marta Borowska ze śródmieścia idzie na pielgrzymkę głównie ze względów religijnych.

- Myślę, że to dobry sposób, żeby pokazać, że się jest osobą wierzącą - twierdzi Marta. - Poza tym oczywiście poznaje się podczas trasy interesujących ludzi i zdobywa się nowe doświadczenia. W ubiegłym roku, mimo że byłam zmęczona, dotrwałam do końca pielgrzymki.

Pielgrzymi podzieleni są na grupy w zależności od regionu zamieszkania. Na czele każdej grupy stoi przewodnik grupy, odpowiedzialny za jej prowadzenie. Całością pielgrzymki kierują dyrektor pielgrzymki oraz wicedyrektor do spraw trasy i wicedyrektor do spraw logistyki.

W tym roku idą cztery grupy pielgrzymów: biała, niebieska, żółta i pomarańczowa. Jest również grupa czerwona, czyli grupa duchowa. Jest to forma adresowana do chorych i cierpiących, jak również do tych, którzy z różnych względów nie mogą wybrać się do Częstochowy w tradycyjny sposób. W okresie, w którym pielgrzymi będą podążać do Jasnej Góry, w parafiach, które wyrażą taką gotowość, będą sprawowane Msze Święte w duchu jedności z wędrującymi pielgrzymami.

Uczestnicy wyprawy mogą liczyć na posiłki i noclegi zapewnione przez wiernych z miejscowości, przez które będą przechodzić.

Historia Szczecińskiej Pielgrzymki na Jasną Górę zaczyna się w 1983 roku, kiedy wyruszyła pierwsza grupa ze Świnoujścia. Przez lata tradycyjnie wyprawa zaczyna się w miejscowościach nadmorskich, a 29 lipca wyrusza grupa szczecińska.

Pielgrzymka zakończy się 13 sierpnia na Jasnej Górze.

Więcej zdjęć:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto