Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Marsz Różowej Wstążki w Szczecinie: Rak to nie wyrok! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Różowe balony, różowe stroje i wymowne hasła. Tak w sobotnie południe było przed urzędem miasta skąd ruszył marsz.

W sobotę ulicami Szczecina przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Już po raz dziesiąty w ten sposób przypominano o profilaktyce raka piersi. Na mecie marszu przeprowadzono szkolenie z tego jak samemu badać piersi.

- Idziemy, żeby pokazać, że jesteśmy, że rak to nie jest wyrok, to nie choroba śmiertelna. Żyjemy bardzo długo, nawet po 50 lat po zachorowaniu. Jesteśmy radosne, cieszymy się życiem i apelujemy do pań, żeby szły w nasze ślady, badały się, wtedy będą żyć bardzo długo - mówi Ryszarda Olszewska-Łapko ze Stowarzyszenia Amazonek "AGATA".

- Tylko dzięki temu, że badałam się sama, udało się pokonać chorobę. Trzeba pamiętać, że nowotwór piersi wcześnie wykryty, daje duże szanse na całkowite wyleczenie - mówi pani Halina, uczestniczka marszu.

Każda kobieta po 20. roku życia powinna cyklicznie kilka dni po miesiączce sama badać swoje piersi. To najszybszy sposób, by wykryć jakiekolwiek zmiany. Starsze panie poza samobadaniem powinny pamiętać także o USG i mammografii.

Rak piersi jest dziś nadal jednym z najczęściej występujących zagrożeń nowotworowych wśród kobiet. Dlaczego tak jest? To prawdopodobnie styl życia sprawia, że tak wiele kobiet zapada na tę chorobę. Stąd szeroko zakrojona profilaktyka w tym zakresie.

- Od wielu lat w Polsce działa program przesiewowych badań mammograficznych, który przeznaczony jest dla pacjentek od 50. do 69. roku życia. Trwają dyskusje nad tym, czy nie powinien być przedłużony, bo starsze panie także chorują mówi dr n. med. Agnieszka Wrona z Kliniki Onkologii i Chemioterapii PUM w Szczecinie. - Program jest otwarty, na badanie nie trzeba mieć skierowania, pacjentka musi tylko z dowodem osobistym zgłosić się do najbliższej pracowni mammografii. Zapraszamy oczywiście także do nas do szpitala SPSK nr 2 na Pomorzanach, nasi wykwalifikowani radiolodzy posiadają wysokiej jakości sprzęt do wykonywania takich badań.

Na badanie można przyjść z "marszu". Nie ma kolejki osób oczekujących. Badanie wykonuje technik,radiologii, a lekarz je interpretuje i opisuje. Opis jest wysyłany w ciągu tygodnia (pocztą) do domu pacjentki.

- Celem badań przesiewowych jest zmniejszenie umieralności na nowotwory. Mammografia przyczynia się do zmniejszenia umieralności na nowotwór piersi nawet o 20 proc. To dużo, więc warto korzystać z tych badań - zachęca dr Wrona.

Młodsze kobiety, po 20. roku życia powinny wykonywać samobadanie piersi. Najlepiej robić to w pierwszych dniach po miesiączce. Wtedy piersi są miękkie. Techniki badania są różne.

- Chodzi o to, by palcami zbadać całą pierś i doły pachowe, dotykajmy tak jak byśmy sprawdzali, czy coś nowego i niepokojącego się nie pojawiło. Jeśli wyczujemy małe niebolesne guzki, gruzełki, cokolwiek czego wcześniej nie było, to udajmy się do ginekologa podpowiada dr Agnieszka Wrona. - To mogą być zmiany łagodne, ale dopiero dodatkowe badania mogą to potwierdzić lub wykluczyć.

W młodym wieku mammografia nie jest potrzebna, do 40. roku życia wystarczy badanie ultrasonograficzne (USG), ale należy pamiętać, że na pierwszym miejscu jednak powinniśmy wykonywać comiesięczne samobadanie piersi. Oczekujmy też, że nasz ginekolog zbada je podczas wizyty. Jeśli tego nie robi, należy się upomnieć. Badanie piersi może przeprowadzić też lekarz rodzinny.

- To powinien być nasz rytuał. Zawsze po miesiączce badajmy piersi. Robiąc to regularnie od razu zauważymy jakiekolwiek zmiany dodaje dr Wrona. - Różnica będzie wyraźniejsza. Ważny jest też wywiad rodzinny. Jeśli choroby nowotworowe występowały już wśród naszych bliskich, należy udać się na konsultację do onkologicznej poradni genetycznej. Skierowanie do takiej poradni wystawia lekarz rodzinny.

Leczenie? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. W przypadku rozpoznania we wczesnym stadium można mówić nawet o 100 proc. wyleczeniu. Rodzaje i możliwości stosowanego obecnie leczenia ą bardzo szerokie od zabiegu chirurgicznego po chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię i leczenie celowane.

Według danych WHO zapadalność na raka piersi w Polsce wynosi ponad 17 tysięcy rocznie, będąc też jedną z najczęstszych przyczyn umieralności. Grupą, która jest szczególnie narażona na zachorowalność są właśnie osoby starsze.

50. roku życia występuje 80 proc. zachorowań na raka piersi, przy czym prawie 50 proc. zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia. Ryzyko zachorowania raka piersi wzrasta z wiekiem aż do połowy siódmej dekady życia, po czym zmniejsza się.

Zachorowalność u dorosłych kobiet w wieku przedmenopauzalnym (20-49 lat) wzrosła w ciągu ostatnich trzech dekad około 1,7 razy. Najwyższy wzrost ryzyka zachorowania notuje się wśród kobiet w wieku 50-69 lat, przy czym największy wzrost zachorowalności obserwowano w ostatnich dwóch dekadach (1990-2010). Należy podkreślić, że u kobiet po 70 roku życia tempo wzrostu zachorowalności wyhamowało w latach 90. ubiegłego wieku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto