Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa o archeologii lotniczej (wideo)

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Dwie z pozoru odległe dziedziny: archeologia i lotnictwo mają ze sobą sporo wspólnego. Żeby się o tym przekonać, trzeba wybrać się do Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego.

Wystawa „80 lat archeologii lotniczej w Polsce” jest pierwszą w dziejach polskiej archeologii próbą przedstawienia historii wykorzystania obserwacji i fotografii z powietrza do poszukiwania i dokumentowania śladów przeszłości. Jest też oceną  jej dorobku.

Dzieje archeologii lotniczej w Polsce to osiemdziesiąt lat ciekawych inicjatyw, kończących się niestety często porażkami, pomimo początkowych spektakularnych sukcesów.

Pierwszy etap to schyłek lat dwudziestych i lata trzydzieste XX wieku, kiedy to z balonu dokumentowano wyniki wykopalisk w Biskupinie i na innych stanowiskach archeologicznych Wielkopolski. Wtedy też wykonano pierwsze fotografie wczesnośredniowiecznych grodzisk wielkopolskich z samolotu.

Etap drugi to wykorzystywanie przez polskich archeologów wojskowych helikopterów pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych, przede wszystkim w związku z przygotowaniami do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Po okresie stagnacji w latach 70. i 80., odrodzenie polskiej archeologii lotniczej nastąpiło w drugiej połowie lat 80. Dzięki obserwacjom z powietrza odkryto liczne stanowiska archeologiczne m.in. na Kujawach i Wielkopolsce oraz dotąd nieznane na ziemiach polskich obiekty zabytkowe, jak neolityczne kultowe kręgi nad Odrą.

Fot. Jakub Jurcan

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto