Wyniki grupy KGHM za 2021 rok. Duży wzrost przychodów, najniższe w historii zadłużenie

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Konferencja podsumowująca działania i wyniki grupy KGHM w 2021 roku.
Konferencja podsumowująca działania i wyniki grupy KGHM w 2021 roku. infostrefa.tv
Zarząd firmy KGHM zaprezentował finansowe wyniki za ubiegły rok. Wzrost przychodów o ponad 26 procent do kwoty prawie 30 mld złotych to duży sukces.

Pandemia dla biznesu była sprawdzianem i weryfikacją zdolności adaptacyjnych, elastyczności w zarządzaniu. Patrząc na wyniki, można powiedzieć, że ten trudny egzamin dobrze zdał KGHM.

- Przyszłość jest z miedzi. Jesteśmy co do tego głęboko przekonani. Pandemia nie tylko dodała nam skrzydeł, ale podczas światowego kryzysu uzyskaliśmy najlepsze wyniki operacyjno-finansowe w historii tej firmy - stwierdził Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.

W 2021 roku KGHM osiągnął najwyższą w historii wartość skorygowanej EBIDTY (EBITDA = przychody – koszty operacyjne bez amortyzacji - przyp. red.) dla grupy kapitałowej – 10 miliardów 300 milionów złotych. Zanotowano wzrost przychodów o ponad 26 procent do kwoty prawie 30 mld złotych i wzrost produkcji miedzi w grupie kapitałowej o 6 procent. Wskaźnik zadłużenia obniżono do historycznie najniższego poziomu. Osiągnięto również najniższe wskaźniki wypadkowości.

- Najlepsze w historii są także wyniki naszych zagranicznych aktywów. Wszyscy pamiętamy jak trudnym projektem jest Sierra Gorda. Zmiana podejścia, nowa strategia, polscy menadżerowie i szereg optymalizacji przynoszą efekty. Pierwszy raz w historii chilijskiej inwestycji udało się odwrócić przepływy finansowe do spółki-matki. Pieniądze już nie płyną z Polski do Chile, jak to bywało przez wiele lat, tylko z Chile do Polski – poinformował M. Chludziński.

Zaznaczył, że głównym wyzwaniem firmy – biznesową racją stanu – jest kwestia taniej, a jednocześnie stałej jeśli chodzi o dostawę energii.

- Nie ma innego logicznego sposobu na rozwój przemysłu w Europie w oparciu o czystą energię niż energia jądrowa. Dlatego KGHM podpisał umowę o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem technologii reaktorów modułowych w Polsce – oświadczył prezes KGHM.

Dlaczego przyszłość jest z miedzi i dlaczego miedź daje stabilizację?

- W czasach koniunktury gospodarczej wydobycie miedzi to jeden z najbardziej opłacalnych biznesów. Miedź jest surowcem przyszłości w kontekście nowych technologii. A stabilni możemy być też wsparciem i opoką dla naszych sąsiadów - dodał Chludziński, nawiązując do geopolityki.

Wyniki produkcyjne i finansowe zaprezentował Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM.

- Produkcja w grupie kapitałowej rosła rok do roku. 2021 rok zamknęliśmy wynikiem 754 000 ton miedzi płatnej, 1366 ton srebra, 64 tysiące uncji metali szlachetnych. Szczególnie cieszy to, że przyrost produkcji miedzi uzyskaliśmy we wszystkich segmentach geograficznych w Polsce oraz w Sierra Gorda. Potrzymaliśmy drugą pozycją na świecie jeśli chodzi o produkcję srebra. Ma to duży wpływ na wynik finansowy – opowiadał A. Kensbok.

Dodał, że wzrosła produkcja hutnicza, dzięki skupowaniu złomów z całego świata do przeróbki.

- Mamy duży przyrost przychodów ze sprzedaży. Zakończyliśmy rok na poziomie 30 miliardów złotych przychodu. Nie obejmują one przychodów spółki Sierra Gorda. Na pewno wpływ ma zmiana notowań metali. Cena miedzi wzrosła i dzięki temu uzyskaliśmy dodatkowe przychody. Pochodzą one także z innych materiałów i produktów – 517 milionów złotych dodatkowej wartości sprzedaży m.in. kwasu siarkowego, ołowiu, renu, selenu – wymieniał A. Kensbok

Podkreślił, że wszystkie segmenty biznesu dołożyły się do wyniku operacyjnego w grupie kapitałowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać.

Materiał oryginalny: Wyniki grupy KGHM za 2021 rok. Duży wzrost przychodów, najniższe w historii zadłużenie - Gazeta Wrocławska

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie