Wymiana kopciuchów w Szczecinie - dlaczego tak wolno to idzie?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
"Kopciuchy”, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niestety tempo ich wymiany stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy sprawdził jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich. Co się okazało? Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Z danych nadesłanych do Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotłów przeznaczonych do wymiany.

W Szczecinie w 2019 roku wymieniono jedynie 325 „kopciuchów”. Do wymiany pozostało jeszcze aż ponad 13,4 tysiąca. A – co warto zaznaczyć – to tylko dane dotyczące lokali mieszkalnych, które są w zasobach Gminy Miasta Szczecin, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Towarzystwa Budownictwa Społecznego Prawobrzeże.

PAS nie ma danych ile kotłów tzw. kopciuchów jest w domach, które należą do osób prywatnych albo innych podmiotów nie podlegających gminie.

ZOBACZ TEŻ:

Te ponad 13,4 tys. kotłów jakie jeszcze trzeba w Szczecinie wymienić stawiają nasze miasto niemal w czołówce miast w Polsce ze spora liczbą kotłów do wymiany. Więcej od Szczecina kotłów do wymiany jest w takich miastach jak Wrocław (18,6 tys.), Katowice (20 tys.), Warszawa (17 tys.) i Bydgoszcz (23,5 tys.).

Według danych PAS, w Szczecinie w 2019 roku, 308 „kopciuchów” wymieniono w ramach programu gminnego a tylko 17 w ramach programu „Czyste Powietrze”.

- Porównanie liczby wymienionych kotłów do całkowitej liczby przeznaczonej do wymiany pokazuje, że takie tempo wymiany doprowadzi do ich całkowitej likwidacji za kilkadziesiąt lat – komentuje Piotr Siergiej z PAS.

- Wysyłając zapytania do gmin spodziewaliśmy się, że liczba wymienionych kotłów nie będzie znacząca, ale to co zobaczyliśmy w odpowiedziach pokazało kompletny kryzys w obszarze wymiany przestarzałych kotłów w Polsce - powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Jest bardzo źle. Prawie wszystkie analizowane miejscowości wymieniły nieznaczny odsetek kotłów na węgiel i drewno. W porównaniu z zeszłorocznym raportem PAS liczba wymian kotłów nie uległa znaczącej poprawie. Bez zaangażowania w działania antysmogowe na każdym szczeblu, będziemy czekać jeszcze wiele lat zanim powietrze w Polsce zacznie spełniać normy. Pamiętajmy też, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem każdego roku przedwcześnie umiera 46 tysięcy obywateli.

ZOBACZ TEŻ: Specjalne drony będę szukać smogu w Szczecinie

Ciekawe, że jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły to korzystano głównie z gminnych programów dotacyjnych, a nie z rządowego Programu Czyste Powietrze. W Szczecinie z programu rządowego skorzystało zaledwie 17 rodzin.

- Tak niska popularność PCZP świadczy o bardzo niskiej wiedzy o rządowym programie dotacyjnym, który niejednokrotnie oferuje wyższe wsparcie od programów gminnych – zauważa Piotr Siergiej.

W opinii PAS niedostatki w działaniu Programu Czyste Powietrze oznaczają potrzebę szerokiej i skutecznej kampanii informacyjnej oraz jak najszybszego dokończenia reformy tego programu: dołączenie wsparcia dla osób najuboższych i budynków wielorodzinnych oraz włączenie sektora bankowego w dystrybucję środków. Ważne jest też wspieranie gmin w rozpowszechnianiu PCZP.

ZOBACZ TEŻ:

Z drugiej strony znaczne przyspieszenie tempa wymiany wymaga mocnego zaangażowania się gmin w działania antysmogowe: szerokie informowanie mieszkańców o tym, że wkrótce użytkowanie „kopciuchów” będzie nielegalne, uruchamianie gminnych punktów dostępu do Programu Czyste Powietrze i zachęcanie mieszkańców do wymiany ogrzewania oraz prowadzenie skutecznej kontroli palenisk.

Dane Polskiego Alarmu Smogowego pochodzą z odpowiedzi nadesłanych do PAS z urzędów miast i gmin oraz NFOŚiGW (dane za 2019 r.).

ZOBACZ TEŻ:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
D

Nikt nie korzysta z programów bo są absurdalne. Wymiana ogrzewania z pieca na gazowe czy elektryczne jest droga. Te pieniądze trzeba wyłożyć samemu, a potem mieć nadzieję, że coś ci zostanie zwrócone. A jak komuś weryfikującemu zwrot się nie spodobasz to dostaniesz stówę na odczepnego. To nie jest kwestia informacji, to jest kwestia tego, że znaczna część społeczeństwa po prostu nie śpi na pieniądzach.

Dodaj ogłoszenie