MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy kangur-albinos spod Szczecina na monetach NBP

Redakcja MM
Redakcja MM
Na nowej monecie, którą do obiegu wprowadził ziś 
Narodowy Bank ...
Na nowej monecie, którą do obiegu wprowadził ziś Narodowy Bank ... Archiwum
Na nowej monecie, którą do obiegu wprowadził dziś Narodowy Bank Polski znajduje się wizerunek kangura-albinosa, który mieszka w Smętowicach pod Szczecinem.

Nietypowy, bo cały biały, kangur przyszedł na świat dwa lata temu w gospodarstwie agroturystycznym Lucyny Złomaniec. Samica z gatunku Walabia Benetta dopiero po 4 miesiącach życia w torbie mamy, zaczęło nieśmiało wystawiać główkę na powierzchnię.

- Teraz nasza Wicia stała się gwiazdą, ale na początku nie była zbyt urodziwa - śmieje się pani Lucyna. - Miała wielkie uszy, czerwone oczy i różową skórę. Nie miała jeszcze sierści. Czekaliśmy więc aż trochę podrośnie i zacznie przypominać swoich rodziców.

Kiedy maluchowi zaczęła wyrastać sierść okazało się, że kangurzyca jest albinosem. Choć jej rodzice mają brązowo-szarą sierść - jej przypomina biały puch.

- Byliśmy w wielkim szoku - mówi pani Lucyna. - Zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Początkowo myśleliśmy nawet, że to taki etap przejściowy i z czasem sierść będzie taka sama jak u jego rodziców. Nasz weterynarz uświadomił nas jednak, że to rzadko spotykany w przyrodzie przypadek.

Kangurzycę nazwano Wicia. Imię wybrali mieszkańcy miejscowości podczas festynu w Kołbaskowie. Zwierzę ma się wyśmienicie i można je oglądać codziennie w gospodarstwie agroturystycznym w Smętowicach. Od dziś wizerunek Wici można oglądać także na specjalnych, kolekcjonerskich monetach, które wprowadza do obiegu Narodowy Bank Polski. W tym samym czasie w Australii zostaje wyemitowana moneta z podobizną kangura olbrzymiego. Obie monety mają tworzyć zestaw "Kangury świata". To unikalny projekt, który został zainicjowany po pierwszych narodzinach w Polsce kangura albinosa.

- To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie Narodowego Banku Polskiego oraz Australijskiej Mennicy Królewskiej, instytucji uprawnionej do emisji monet w Australii - mówi Katarzyna Zwarzany z NPB. - Jednouncjowe monety z czystego srebra mają nominały odpowiednio 20 złotych oraz 1 dolar australijski. Motywem, który je łączy, jest wizerunek kangurów.

Monety - wyemitowane w nakładzie 10 000 sztuk każda - są sprzedawane wyłącznie w zestawach "Kangury świata". Ich autentyczność poświadcza wspólny certyfikat Narodowego Banku Polskiego oraz Australijskiej Mennicy Królewskiej, dołączony do każdego kompletu. Sprzedaż monet jest prowadzona w serwisie "Kolekcjoner" oraz w oddziałach okręgowych NBP. Dla polskich kolekcjonerów przygotowano 5 000 zestawów monet, których cena wywoławcza wynosi 500 zł.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto