Wydarzenie, debiut i osobowość. Wybierzmy Trendy Roku!

MM Trendy
MM Trendy
Wybierzmy Trendy Roku: wydarzenie, debiut i osobowa
Wybierzmy Trendy Roku: wydarzenie, debiut i osobowa Sebastian Wołosz
Udostępnij:
Postanowiliśmy wyróżnić osobowości i wydarzenia, które w ostatnim czasie twórczo wpłynęły na styl życia szczecinian, kreując trendy w szeroko rozumianej popkulturze, rozrywce czy nauce. Duet Łona i Weber, Szczecin Music Fest, profesor Inga Iwasiów, butik Jesteś u Pani - to tylko kilka propozycji, spośród których wyłonimy laureatów.

 • **

Nominacje »

**

 • **

Dlaczego Trendy Roku?
»
 • **

Nagroda Czytelników
»

**


Tekst: Maciej Pieczyński / Foto: Sebastian Wołosz

Nagroda Czytelników MM TRENDY "Najpopularniejsze\Wydarzenie Roku 2013"

Zagłosuj na Najpopularniejsze Wydarzenie Roku 2013 w Szczecinie. Wśród głosujących rozlosowane zostaną zaproszenia na ciekawe wydarzenia kulturalne w mieście. Do wygrania są 3 dwuosobowe zaproszenia na bankiet urodzinowy MM Trendy połączony z wręczeniem nagród oraz 5 podwójnych zaproszeń**na koncert Richarda Galliano & Baltic Neopolis Orchestra.**


Informację o tym, kto wygrał bilety prześlemy smsem na nr. z którego był oddany głos.

RICHARD GALLIANO & BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA
24 kwietnia, Hala Opery, bilety 70 zł - 90  zł

Francuski akordeonista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią źródła inspiracji. Richard Galliano to wybitny akordeonista oraz niedościgniony interpretator muzyki Astora Piazzoli.

Artysta współpracował m.in.z takimi wykonawcami jak: Al Foster, Juliette Gréco, Charles Aznavour, Ron Carter, Chet Baker, Jan Garbarek czy Bobby McFerrin. W ramach szczecińskiego koncertu Artysta wystąpi z Baltic Neopolis Orchestra.​**

Jak głosować:

By oddać głos za pośrednictwem SMS-a należy w terminie od 3 marca 2014 r. do 10 marca 2014 r., do godziny 24.00 przesłać na nr 71466 SMS o treści: mm.trendy.x, gdzie x to numer wydarzenia. Koszt SMS-a 1,23 zł z VAT.

Wydarzenie roku

1. Nowo powstałe szczecińskie biurowce
SMS na numer 71466 o treści mm.trendy.1
Dzięki nim powoli zaczynamy grać w lidze miast, które chcą ściągać do siebie globalne firmy. Choć postawienie budynków nie gwarantuje natychmiastowego sukcesu, to daje perspektywę na rozwój, którego wszyscy od miasta oczekujemy.

2. Szczecin Music Fest
SMS na numer 71466 o treści mm.trendy.2
Festiwal muzyki świata, dzięki któremu w ubiegłym roku szczecinianie mogli posłuchać takich gwiazd, jak Sinead O’Connor, Tomasz Stańko, Balkan Beat Box, Stacey Kent. Dzięki organizatorowi Dariuszowi Startkowi artyści tej miary zagrają w Szczecinie również wiosną tego roku i mamy nadzieję, że w kolejnych także.

3. The Tall Ships’ Races 2013
SMS na numer 71466 o treści mm.trendy.3
Eksportowy towar Szczecina, dzięki czemu miasto znane jest na całym świecie. Doskonale zorganizowane i zabezpieczone oraz wielki plus za koncert Nelly Furtado.

4. Otwarcie Trafostacji Sztuki
SMS na numer 71466 o treści mm.trendy.4
Wielkie oczekiwanie na nowoczesną galerię sztuki, które skończyło się branżową awanturą, procesem sądowym i serią wątpliwości do tego, w jaki sposób instytucja dysponuje pieniędzmi.


Wybieramu Trendy Roku!

W skład kapituły konkursu, oprócz redaktora naczelnego MM TrendyJarosława Jaza, weszli: projektantka mody Katarzyna Hubińska, muzyk Sylwester Ostrowski oraz Jacek Kloc z Columbus Coffee.

Trendy Roku przyznajemy w trzech kategoriach: Wydarzenie, Osobowość oraz Debiut.

Spotkanie kapituły w Columbus Coffe, dotyczące listy nominacji, było bardzo ożywione.

- Powinniśmy nagrodzić te postaci, które swój sukces zawdzięczają nie dotacjom z urzędów a przede wszystkim swojej kreatywności - mówił Sylwester Ostrowski. - Dobrym przykładem jest Dariusz Startek. Oczywiście nie jest tak, że swoje dzieło - Szczecin Music Fest utrzymuje z własnej kieszeni. Ale ta marka jest tak silna, że nawet gdyby miasto przestało ją finansować, Darek z łatwością znalazłby alternatywę. I to jest jego zasługa. Dlatego zyskuje szanse na laur zwycięstwa w kategorii Wydarzenie Roku, oczywiście za unikalny festiwal muzyki świata.

Wśród nominowanych w kategorii Osobowość Roku znalazł się rapowy duet Łony i Webera. Muzycy otrzymali w ubiegłym roku Złotą Płytę za album „Cztery i pół”.

- To nie tylko artyści, ale i wyraziste osobowości, wręcz instytucje wykraczające poza muzyczną scenę - stwierdził Sylwester Ostrowski.

Pośród propozycji do nagrody w kategorii "Wydarzenia" znalazł się finał regat The Tall Ships' Races 2013 w Szczecinie.

- Niewątpliwie największe i najbardziej spektakularne wydarzenie ostatniego roku - przyznał Jarosław Jaz. - Z drugiej jednak strony finał regat TTSR doczekał się już wyczerpującego podsumowania. Został oceniony, doceniony, przeliczony i przeanalizowany na wiele sposobów.

Osobowością Roku mają szansę stać się wybitny neurochirurg prof. Leszek Sagan oraz przedsiębiorczy w bardzo niekonwencjonalny sposób Jarosław Malejewski, prowadzący Cafe Rower, organizator Śniadania Przy Błoniach, promotor szczecińskich produktów spożywczych.

- To bardzo pozytywna postać, oryginał, człowiek orkiestra, który może być wzorem przedsiębiorczości i uporu - mówił Jarosław Jaz.

- W kategorii Debiut Roku warto zwrócić uwagę na Damiana Ukeje, nominowanego do Fryderyków - sugerowała Katarzyna Hubińska. - Nawet jeśli niebawem porwie go ogólnopolski showbiznes i Damian wyjedzie ze Szczecina, dalej pozostaje muzyczną wizytówką naszego miasta.

Nominacji do Debiutu Roku doczekała się także platforma internetowa Wspieram.to.
- To świetna inicjatywa, generująca sposób zdobywania pieniędzy na różne ciekawe inicjatywy przez internetową społeczność - ocenił redaktor naczelny MM Trendy.

Jednym z nominowanych wydarzeń jest otwarcie Trafostacji Sztuki. - Warto poważnie się zastanowić nad tą nominacją, ale w bardziej refleksyjny sposób - stwierdził Sylwester Ostrowski. - Jej realizacja nie do końca odpowiada założeniom. Dlatego można byłoby wyróżnić Trafostację Sztuki gwoli przestrogi. Tym bardziej, że tym roku czeka nas oddanie wielu ważnych dla szczecińskiej kultury inwestycji.

Zwycięzców konkursu Trendy Roku poznamy 13 marca, podczas uroczystej gali z okazji pierwszych urodzin MM Trendy.

- Osobną nagrodę w kategorii Najpopularniejsze Wydarzenie Roku przyznają też czytelnicy - mówi Jarosław Jaz. - Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu, Spośród czytelników, którzy oddadzą swój głos, rozlosujemy darmowe wejściówki na atrakcyjne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

Nominacje do nagrody Trendy Roku:

Osobowość roku

 1. Łona & Webber - najbardziej rozpoznawalny i twórczy muzyczny tandem ze Szczecina. Dzięki erudycji i szerokim muzycznym horyzontom, posługując się językiem hip hopu, opowiadają błyskotliwe i dowcipne historie o kondycji pokolenia, często wychodząc poza granice gatunkowe. Uhonorowani Złotą Płytą za ostatni album „Cztery i pół”.
 2. Inga Iwasiów - pisarka, literaturoznawczyni, feministka, była jurorka Festiwalu Literatury Kobiet „Gryfia”, której opinie niejednokrotnie odbijały się głośnym echem w regionie i kraju.
 3. Jarosław Malejewski - człowiek orkiestra, który dzięki kreatywności i konsekwencji sprzedaje kawę na Jasnych Błoniach w Cafe Rower (mimo urzędniczego oporu) i w Saturowerze, organizuje Śniadanie przy Błoniach, prowadzi lokali Czeski Film, promuje lokalne produkty wytwarzane w Szczecinie i okolicy.
 4. Prof. Leszek Sagan - neurochirurg, w ubiegłym roku jako pierwszy w kraju przeprowadził unikatowe operacje na otwartym mózgu.
 5. Jarosław Mroczek - jedyny prezes w mieście, który uwierzył w drużynę Pogoni Szczecin i konsekwentnie prowadzi ją do sukcesu. By krzyczeć „Pogoń mistrzem Polski” musimy wprawdzie jeszcze poczekać, ale cel wydaje się być coraz bliżej. Nie zapeszamy i dołączamy prezesa Mroczka do listy nominowanych.

Wydarzenie roku

 1. Nowo powstałe szczecińskie biurowce - dzięki nim powoli zaczynamy grać w lidze miast, które chcą ściągać do siebie globalne firmy. Choć postawienie budynków nie gwarantuje natychmiastowego sukcesu, to daje perspektywę na rozwój, którego wszyscy od miasta oczekujemy.
 2. Szczecin Music Fest - festiwal muzyki świata, dzięki któremu w ubiegłym roku szczecinianie mogli posłuchać takich gwiazd, jak Sinead O’Connor, Tomasz Stańko, Balkan Beat Box, Stacey Kent. Dzięki organizatorowi Dariuszowi Startkowi artyści tej miary zagrają w Szczecinie również wiosną tego roku i mamy nadzieję, że w kolejnych także.
 3. The Tall Ships' Races 2013 - eksportowy towar Szczecina, dzięki czemu miasto znane jest na całym świecie. Doskonale zorganizowane i zabezpieczone oraz wielki plus za koncert Nelly Furtado.
 4. Otwarcie Trafostacji Sztuki - wielkie oczekiwanie na nowoczesną galerię sztuki, które skończyło się branżową awanturą, procesem sądowym i serią wątpliwości do tego w jaki sposób instytucja dysponuje pieniędzmi.

Debiut roku

 1. Damian Ukeje - wokalista rockowy, który przełamuje stereotyp gwiazdy programu typu „talent show”, gdzie został odkryty dla świata. Kilka tygodni temu otrzymał nominację do Fryderyka.
 2. Michał Marczewski i firma Amicor - szczeciński projektant, pracujący w Berlinie, który próbuje ocalić szczecińską szwalnię z tradycjami, zlecając jej kolekcje i dla eleganckich kobiet, i dla branży medycznej.
 3. Crateive - twórcy oryginalnych mebli ze skrzyń, w których wcześniej przewożone były dzieła sztuki. Zaczęli działać właśnie w 2013 roku i, co wydaje się wręcz nieprawdopodobne, rzucili Londyn, w którym dobrze im się wiodło, dla rodzinnego Szczecina - odważnie!
 4. wspieram.to - pierwsza platforma crowfundingowa w Szczecinie to nowy sposób pozyskiwania pieniędzy na akcje/wydarzenia/premiery/szalone pomysły przez internet. Wspieram.to właśnie obchodziło rocznicę i wszystko wskazuje na to, że dalsze lata będą dla szczecińskiego pomysłu jeszcze bardziej owocne.
 5. Made in Poland oraz Jesteś u Pani - młoda szczecińska moda, dwa „niezależne” butiki z ubraniami polskich projektantów oraz vintage trwale funkcjonujące już w szczecińskiej rzeczywistości.

Dlaczego Trendy Roku

Magazyn MM Trendy działa w Szczecinie już rok. To doskonały moment, aby wpisać się w nurt życia w mieście, wyróżniając osobowości i wydarzenia, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Podążanie za aktualnymi trendami to nie jest wcale prosta sprawa, a wyznaczanie ich, to już zupełnie heroiczne zadanie. Mimo to mamy pomysł, by wspólnie z Wami podyskutować o Szczecinie i trendach oraz wskazać lub odkryć te, o których powinni dowiedzieć się wszyscy. Obok prezentujemy listę nominacji osób i wydarzeń, które według nas zasługują na wyróżnienie. Spośród nich kapituła wybierze po jednej w każdej kategorii.

Mamy również propozycję dla czytelników i internautów, by spośród nominowanych wybrali Najpopularniejsze Wydarzenie Roku. O szczegółach piszemy w ramce obok. Jestem ciekaw czy nasze typy pokryją się z Waszymi. W następnym wydaniu przedstawimy sylwetki laureatów a przez następny rok obiecujemy mieć rękę na pulsie.
Jarosław Jaz**, redaktor naczelny MM Trendy**


Zobacz, gdzie znajdziesz nasz bezpłatny magazyn »


[Czytaj również on-line:

MM Trendy. Szczecin | Styl | Moda | Kultura. Serwis »](http://www.mmszczecin.pl/trendy)


J&J: Dostałam skrzydeł, te skrzydła mnie niosą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie