Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wychowanie do życia w rodzinie w rysunku. Oryginalny projekt absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Aleksandra Szwajda, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, postanowiła zostać ilustratorką, a potem pisarką książek dla dzieci. Ma na koncie już kilka publikacji, a jej praca magisterska dotycząca wychowania seksualnego została wyróżniona w prestiżowym konkursie.

Aleksandra Szwajda, absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, otrzymała wyróżnienie honorowe za projekt „Jak to ugryźć, czyli ilustrowany elementarz wychowania seksualnego” na konkursie Design 32 – Najlepsze Dyplomy Projektowe publicznych uczelni artystycznych w Polsce, organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Jury doceniło swobodny i lekki sposób przedstawienia trudnej w odbiorze tematyki edukacji seksualnej oraz wysoki poziom wykonawczy. Promotorem tej pracy jest dr hab. Ireneusz Kuriata, prof. AS (Wydział Grafiki).

Nagroda za wyjątkowy elementarz

„Jak TO ugryźć” jest ilustrowanym elementarzem dla młodzieży powyżej 15. roku życia. Ma on przypomnieć oraz uzupełnić najistotniejszą wiedzę zdobytą w szkole na zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Poruszane w nim zagadnienia edukacji seksualnej zredagowane są na podstawie porad lekarzy specjalistów oraz podane w przystępnej i uproszczonej formie językowej (słownictwo nacechowane seksualnie zostało sprowadzone do określeń, jakimi posługują się najczęściej nastolatkowie w rozmowach, czyli „TO, TEGO, TYM, ON, ONA”).

Elementarz nie służy do propagowania niecenzuralnych treści czy zachowań, ale ma uświadomić młodych ludzi o ryzyku wynikającym z rozpoczęcia aktywnego życia seksualnego oraz zminimalizować odsetek ciąż wśród niepełnoletniej jeszcze młodzieży. Publikacja została podzielona na 4 główne działy, a obok każdego z nich występuje ilustracja przedstawiająca różne kształty poszczególnych elementów ciała, aby pokazać, że te promowane przez media i uważane „za idealne” tak naprawdę są w naturze rzadkością, a każda osoba wygląda inaczej.

Aleksandra Szwajda i jej pozostałe ilustracje

Młoda artystka w wyniku swoich doświadczeń zdecydowała, że chciałaby wyspecjalizować się w ilustracji do książek dla dzieci. W tym roku ukazała się kolejna książka dla dzieci tej autorki „Nieustraszony Piotruś”.

- Jest to 5-letni chłopiec, który pokonał swoje nocne lęki i teraz sam próbuje pomóc każdemu, kto boi się czegoś w nocy. Przekonuje, że żadne potwory nie istnieją i są jedynie wytworem naszej wyobraźni – opisuje autorka. - Książka łączy w sobie przyjazne porady Piotrusia wraz z psychologicznymi wskazówkami dla rodziców. Dodatkowo w książce dzieje się prawdziwa magia.

Aleksandra Szwajda została także ilustratorką wiodącą w świetnej książce „Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów", nad powstaniem której pracowało w sumie czterdziestu artystów z całego świata. Opowieść „Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów" autorstwa Julity Pasikowskiej-Klicy została wydana przez nowe wydawnictwo o nazwie „Sto stron". Na stu stronach tytułowy zielony latawiec przemierza ponad trzydzieści krajów, w tym m.in. Brazylię, Australię, Hiszpanię, Stany Zjednoczone, Węgry, Finlandię, Japonię, Chiny, Ukrainę, Niemcy czy Wielką Brytanię. Dostrzega przyjaźnie między dziećmi, dorosłymi czy zwierzętami, a nawet te, które na pierwszy rzut oka trudno zdefiniować. Główna bohaterka - Ania (stworzona przez szczecińską ilustratorkę) - dzięki podróży latawca poznaje nie tylko ponadczasową wartość przyjaźni, ale także uczy się, czym jest tolerancja i zabiera czytelników w inspirującą podróż po całym świecie. Z każdym rysunkiem łączy się krótka opowieść przedstawiająca kulturę, tradycje i zwyczaje panujące w danym kraju.

Aleksandra Szwajda twierdzi, że zawodowo zajmuje się graniem na nerwach oraz wszelkimi działaniami plastycznymi – projektowaniem identyfikacji wizualnych, publikacji książkowych oraz ilustracji, zwłaszcza tych dla najmłodszych. W pracy nie ogranicza się do jednego stylu – uważa, że każdy projekt zasługuje na indywidualne podejście i dobranie odpowiednich technik. Prywatnie jest miłośniczką kultury skandynawskiej. Słucha Wardruny, Danheimu, Leprousa i Rammsteina – to te zespoły motywują ją do każdego działania. Kocha Wikingów, psy, lisy i skarpetki nie do pary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto