Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszy w szczecińskich placówkach

Redakcja MM
Redakcja MM
W informacji z przedszkola było zalecenie, by sprawdzać dziecku ...
W informacji z przedszkola było zalecenie, by sprawdzać dziecku ... Redakcja MM
W informacji z przedszkola było zalecenie, by sprawdzać dziecku włosy – mówi pani Ewelina, mama Kornela. – Nigdy nie miałam do czynienia z wszami. Właściwie to nie wiem, jak się z tym walczy, co powinno niepokoić?

– Co roku po wakacjach zdarzają się pojedyncze przypadki wszawicy. W ramach profilaktyki wywieszamy w placówce informacje do rodziców z prośbą o kontrolę, by zwrócić ich uwagę na problem – mówi Stanisława Kasela, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinie. – Dzieci wracają z obozów, kolonii, wyjazdów, dlatego kontrole prowadzimy przede wszystkim po wakacjach i po feriach zimowych.

Od początku września mieliśmy cztery przypadki wszawicy. Teraz jest już czysto. W tym roku do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Szczecinie zgłoszonych zostało osiem przypadków wszawicy – 1 w szkole ponadpodstawowej, 6 w szkołach podstawowych, 1 w przedszkolu.

– Za czystość dzieci w placówkach oświatowych odpowiada dyrektor i rodzice – wyjaśnia Małgorzata Kapłan z WSSE w Szczecinie. – W 2013 roku zgłoszono do nas 11 interwencji dotyczących tego problemu. Wszawica zdarza się częściej szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie potrafią samodzielnie zadbać o higienę osobistą. Przebywanie w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają jej rozpowszechnianiu.

Uważać powinni także dorośli. Przymierzanie czapek, szalików może skończyć się przykrą niespodzianką.

– Kiedy zauważymy wesz we włosach, należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja – dodaje Małgorzata Kapłan. – Kiedy dostrzeżemy wszy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka – dwa razy w tygodniu – z jednej strony jest właściwym nawykiem higienicznym, a z drugiej pozwala szybko zauważyć zakażenie.

Jeśli w konkretnej placówce stwierdzona zostanie wszawica, dyrektor zarządza kontrolę czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie lub klasie oraz wszystkich pracowników szkoły. Kontrolę taką przeprowadza osoba upoważniona, pielęgniarka, która zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę i informuje jak postępować. Informuje też dyrektora o wynikach i skali zjawiska. Po około tygodniu dokonywane są ponowne kontrole. Jeśli okaże się, że działania rodziców są nieskuteczne, zawiadamiany jest ośrodek pomocy społecznej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto