Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólna historia powstania Parku Kasprowicza i Parku Powstańców

von sadow
von sadow
Większość szczecińskich parków powstała na terenie byłych cmentarzy komunalnych, tylko największy Park Kasprowicza powstał w 1900 r na terenach ok. 50 ha podarowanych miastu przez Johanannesa Heinricha Ouistorpa. Miasto odwdzięczyło mu się nadając parkowi nazwę Ouistorp Park. Z początkiem XIX w. wydano w Szczecinie zarządzenie zabraniające pochówków w kościołach i na cmentarzach w obrębie murów miejskich. Przystąpiono do likwidacji funkcjonujących od średniowiecza cmentarzy przykościelnych.

Likwidacja starych, wypełnionych i bardzo zaniedbanych cmentarzy spowodowała konieczność utworzenia nowego cmentarza . Starania podjęto już w 1795 r. Cmentarz powstał w 1802 r. dzięki staraniom Carla Böttchera, syndyka miejskiego - po północnej stronie Bramy Królewskiej, pomiędzy umocnieniami Fortu Leopolda a wsią Grabowo. Jako pierwszego pochowano tam, inicjatora założenia tej nekropolii.

Do 1865 r. cmentarz służył nie tylko mieszkańcom Szczecina, ale także wsiom: Grabowo, Żelechowo, Turzyn, Drzetowo. Lutherischer Friedhof istniał do 1910 r. Od tego czasu w związku z funkcjonowaniem wielkiego Cmentarza Centralnego (Haupt Friedhof) cmentarz stopniowo redukowano i zamieniano na park publiczny, obecnie Park Żeromskiego (Botanisch Garten Alter Kirchhof Park).

Do parku włączono także cmentarz francuski (ewangelicko-reformowany) z 1721 r. przy ul. Storrady oraz zadrzewienia poforteczne. Obecnie zabytkowe założenie Parku im. Stefana Żeromskiego obejmuje powierzchnię około 14 ha, w jego granicach rośnie około 200 gatunków drzew i krzewów. W związku z wypełnieniem w/w cmentarza w 1865 r na Pomorzanach, został założony cmentarz komunalny (30 września 1865 r. miasto przekazało parafii pw. Św. Jakuba cmentarz o powierzchni ponad 11 ha).

Na planie Szczecina z 1879 r. zaznaczony jest jako cmentarz pomorzański (Pommeren Kirchhof). W 1899 r. posiadał 248 m długości i 148 m szerokości. W tym samym roku nastąpiło powiększenie cmentarza o 104 m w kierunku linii kolejowej. W roku 1938 część cmentarza została włączona do terenu szpitala w wyniku przedłużenia w ul. Jabłonkowskiej (dzisiejsza ulica Starkiewicza) do al. Powstańców Wielkopolskich, oraz likwidacji dawnej ul. Szpitalnej. . Pochowano tu m.in. szczecińskiego kronikarza Friedricha Thiede (+1891).

Częściowo przygotowany do likwidacji cmentarz przetrwał do 1945 r. Kilkanaście lat później rozebrano otaczający go mur i urządzono na jego miejscu Park Pomorzański. Do dziś zachował się budynek administratora i dozorcy cmentarza.

Park Pomorzański nazywany parkiem Powstańców lub im. Generała Dowbór – Muśnickiego położony jest przy Al. Powstańców Wielkopolskich oraz ulic W. Starkiewicza (do 1980 r. ul. Jabłonkowska) i Grudziądzkiej, na powierzchni 5,65 ha. von sadow

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto