Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsiadaj na rower i w drogę! Opisujemy dla Was kilka sprawdzonych przez nas tras

Anna Folkman
Anna Folkman
Rowerem jeździsz tylko po osiedlu? Nie wiesz dokąd popedałować? Skąd wyruszyć, gdzie pojechać i co zobaczyć podczas rowerowej wyprawy? W dużym skrócie przedstawiamy kilka tras, które warto przemierzyć. Wszystkie sprawdzone przez nas.

Naszą wycieczkę zaczynamy razem z mieszkańcami Warszewa. Ci, którzy nie mieszkają na Wzgórzach Warszewskich będą mogli dołączyć później. Na Warszewie warto skorzystać z długiej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Duńskiej. Trasa zaczyna się przy parku w okolicy ul. Wapiennej. To miejsce, gdzie kiedyś był poniemiecki cmentarz. Teraz jest uporządkowane, znajduje się tam „grób grobów” z nazwiskami pochowanych osób, ławki, alejki i plac zabaw dla dzieci. Jedziemy polbrukową drogą rowerową w dół. Należy jechać ostrożnie, gdyż można rozwinąć tu duże prędkości. Niestety piesi często zapominają, gdzie jest chodnik i spacerują ścieżką, łatwo na kogoś wpaść.

Kiedy znajdziemy się już na dole możemy wybrać drogę na skróty. Jeszcze przed przystankiem w rejonie skrzyżowania z ul. Przyjaciół Żołnierza możemy skręcić w prawo między blokami. Po krótkim zjeździe w dół znajdziemy się na drodze z płyt betonowych, która prosto prowadzi w stronę ul. Chopina. Po prawej stronie miniemy szkołę, po lewej stację benzynową. Przez najbliższe skrzyżowanie powinniśmy pojechać na wprost, by na końcu ulicy skręcić w prawo.

Na wysokości szpitala przy ul. Arkońskiej zjeżdżamy w lewo w żużlową uliczkę między działkami. Kiedy dojedziemy do jej końca znajdziemy się na głównej ścieżce rowerowej w stronę Jeziora Głębokiego oraz w lewo w stronę Różanki i Teatru Letniego. Na Różance możemy znaleźć się w ciągu kilku minut. Po ogrodzie nie można jeździć rowerem. Jest tam za to wiele miejsc, w których można go zaparkować. Tu na ławkach przy fontannie i wśród kwitów możemy odpocząć. Kiedy już się nam to znudzi możemy wyruszyć dalej przez moment w drogę powrotną w kierunku jeziora.

Do kąpieliska Arkonka poprowadzi nas asfaltowa droga rowerowa, na której teraz budowane jest oświetlenie. Dzięki temu bezpieczniej będzie można jeździć tu po zmroku. Wystarczy, że będziemy trzymać się tej drogi i dojedziemy do ul. Miodowej w okolicy polany edukacyjnej przy Leśniczówce „Biała”. Tam musimy przejść na drugą stronę ulicy i dojechać do stawu wędkarskiego przy budynku straży leśnej i pętli autobusowo-tramwajowej. Przy „Uroczysku” możemy odpocząć na ławkach i skorzystać z darmowej toalety. Czerwona polbrukowa ścieżka prowadzi wzdłuż ulicy Zegadłowicza. Możemy pojechać nią do pierwszego przejścia dla pieszych i rowerzystów i pojechać w górę mijając po prawej stronie sklep Społem. Trasa powiedzie nas między pięknymi domami usytuowanymi w lesie. Nie ma tam dużego ruchu, jest przyjemnie i cicho. Kiedy ulica się skończy wjedziemy na leśną ścieżkę. Po wytyczonej trasie pojedźmy w prawo. W dole będziemy widzieć jezioro i szlak spacerowy. Stopniowo ścieżka będzie się obniżać aż wreszcie zjedziemy na wspomniany szlak. Pamiętajmy, że na ciągu rowerowo-pieszym pierwszeństwo mają piesi. Używajmy dzwonka i ostrzegajmy tych, którzy idą przed nami. Szlak poprowadzi nas wokół jeziora. Będziemy mijać kolejne miejsca na ogniska. Na każdym można odpocząć, a nawet usmażyć kiełbaskę.

Wycieczkę wokół jeziora zakończymy przy ul. Kupczyka. Tam należy ostrożnie przejechać na druga stronę ulicy i skorzystać z wydeptanej ścieżki. Znów jesteśmy przy pętli autobusowej na Głębokim. Droga powrotna może być taka sama. Można wybrać też nowy szlak wzdłuż ul. Miodowej (tuż za polaną Miodową). Wytrwali i wysportowani mogą wrócić ul. Duńską. Jeśli jednak ta góra was przerasta, wybierzcie alternatywną trasę po nowej drodze dla rowerów w rejonie ul. Przyjaciół Żołnierza. Kiedy na jej końcu skręcicie w ul. Warcisława – znów blisko będzie na Warszewo.

Jeżeli mamy już dość kontaktu z naturą, możemy pojeździć po krętych uliczkach starego Pogodna. Nie rozpędzimy się tutaj i będziemy musieli uważać na brukowanej nawierzchni, ale będziemy mogli też obejrzeć stylowe wille i często trafimy na skwerek lub plac, na którym być może nigdy nie byliśmy. Ostrzegamy jednak: wiele ulic na Pogodnie jest jednokierunkowych, a wieczorami nie brakuje tu patroli policji. Aby uniknąć - w najlepszym razie - pouczenia, powinniśmy uważać na znaki i nie jeździć pod prąd.

W okolicy Pogodna można skorzystać z wielu nowych ścieżek rowerowych. Wygodnie jedzie się wzdłuż al. Wojska Polskiego w kierunku Głębokiego oraz w stronę Śródmieścia. Miłośnikom gładkiej nawierzchni pod kołami można polecić ciąg 26 Kwietnia do skrzyżowania z ul. Santocką (radzimy trzymać się chodnika bliżej działek), później do skrzyżowania z ul. Derdowskiego (strona bliżej osiedla) oraz ul. Taczaka. Pamiętajmy, że możemy tu - ze względów bezpieczeństwa - korzystać z chodnika (chodnik jest szeroki a samochody mogą jechać jezdnią ponad 50 km na godz.).

Wzdłuż ul. Santockiej dzielącej osiedla Przyjaźni i Kaliny wybudowany nową ścieżkę rowerową. Podobnie jednak, jak w większości przypadków najbardziej zainteresowani są nią piesi, którzy nie wiedzą, że mogą tędy jeździć tylko rowery, albo wolą chodzić ponieważ rosnące tam drzewa chronią ich od słońca.
Szerokiej drogi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto