Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” - wystawa na pl. Solidarności [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Wystawa związana jest z powstałą Siecią Ziem Zachodnich i Północnych. To konsorcjum instytucji z Wrocławia, Szczecina, Opola i Poznania, zajmujących się najnowszą historią ziem, które po wojnie przypadły Polsce.

Wystawę przygotowało Centrum Dialogu Przełomy. Nosi nazwę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Sieć przygotowała już pierwszą, ruchomą wystawę. Od piątku będzie udostępniona zwiedzającym w Szczecinie, na powietrzu, w przestrzeni placu Solidarności (wstęp darmowy).

Będzie można ją zobaczyć (co polecamy gorąco, bo jest tego warta) do 25 lutego. Ze Szczecina pojedzie do Olsztyna. W planie jest powrót do regionu i pokazanie jej raz jeszcze, ale w innym mieście (w jakim, jeszcze nie ustalono).

Wystawa, to specyficzny labirynt ze zdjęciami i artefaktami z pierwszych pięciu lat powojennych. Ściany nie składają się z normalnych plansz, choć takie jest pierwsze wrażenie. W wielu miejscach namalowane „ucho”. Wystarczy przyłożyć własne i usłyszeć lektora.

Jest mapa, gdzie można nakleić miejsce swojego zamieszkania i pochodzenia rodziców lub dziadków. Całą wielką ścianę tworzą ruchome graniastosłupy, które po obróceniu tworzą większy format. Porównują też zdjęcia powojenne ze stanem obecnym etc. Interaktywnych atrakcji jest bardzo dużo.

- Przedstawiamy pierwszy efekt prac specjalistów sieci - mówi Agnieszka Kuchcińska, kierownik CDP, członek grona, który pracował nad wystawą. - Nie wszystkie dostępne nam materiały zostały wykorzystane. Zaledwie ułamek i dlatego przygotowujemy kolejną wystawę, już z myślą konkretnie o naszym regionie, „Wzrastanie. Post scriptum”.

Materiałów jest rzeczywiście sporo, by wymienić tylko niewykorzystanych 2 tys. zdjęć sporządzonych po wojnie przez naukowców Instytutu Zachodniego.

To nie koniec niespodzianek. 21 stycznia przyjedzie do Szczecina Jan A. Choroszy, autor monografii Huculszczyzna i studiów poświęconych Vincenzowi. A w samym CDP otworzona zostanie wystawa poświęcona twórczości Stanisława Vinceza, zmarłego w 1971 r. w Lozannie polskiego prozaika i eseisty, miłośnika i znawcy Huculszczyzny, Pokucia i sztuki starożytnej Grecji. Wiele unikalnych zdjęć.

Wstęp też darmowy.

Polecamy również:

Oglądaj nas na Instagramie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto