Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraki znikają z ulic Szczecina

Redakcja MM
Redakcja MM
Nasza redakcja od lat walczy z autami, które – choć powinny być ...
Nasza redakcja od lat walczy z autami, które – choć powinny być ... Internauta/MoDO
Nasza redakcja od lat walczy z autami, które – choć powinny być na złomie – zagracały ulice Szczecina i wiele podwórek. Teraz auta są usuwane na bieżąco.

Od pół roku miasto walczy z wrakami, które stoją na ulicach. W tym czasie wywieziono aż 130 zdezelowanych aut. Teraz czas również na auta, które zastawiają np. drogi wewnętrzne na osiedlach. Warunkiem, by można było złom wywieźć jest postawienie przez zarządcę terenu znaku „strefa ruchu”.

– Do czasu wprowadzenia przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym czyli do 14 maja akcja usuwania wraków mogła być prowadzona jedynie na drogach publicznych – tłumaczy Tomasz Klek z Urzędu Miasta Szczecin. – Administratorzy terenów, zarządcy osiedli, którzy zgłaszali problem z porzuconym autem, byli informowani o tym, że straż miejska może jedynie ustalić właściciela wraku i poprosić go o usunięcie pojazdu.

Jednak nowe przepisy wprowadziły wzór znaku drogowego „strefa ruchu” i zasady jego ustawiania.

– Jeśli taki znak zostanie postawiony na drodze wewnętrznej, to będzie oznaczało, że na takiej ulicy obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. W takich miejscach policja i straż miejska może karać kierowców za wszystkie przewinienia. Decyzję o ustawieniu takiego znaku podejmuje zarządca lub właściciel terenu. W „strefie ruchu” obowiązują więc również przepisy dotyczące usuwania wraków – dodaje Tomasz Klek.

Co to oznacza dla właścicieli aut? Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela lub posiadacza.



Ten wrak długimi miesiącami straszył w podwórzu przy al. Wyzwolenia. Czytelnicy kilkakrotnie informowali o nim redakcję. W zeszłym tygodniu zostaliśmy poinformowani, że resztki citroena znikły.


Jak znikają wraki


Od jesieni 2010 roku mieszkańcy zgłosili do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz do Straży Miejskiej w sumie 299 pojazdów, które według nich są wrakami. Większość pojazdów znajdowała się na parkingach osiedlowych. Po interwencji straży miejskiej właściciele usunęli 93 pojazdy, a siedem naprawili. 61 spraw jest w toku. Na parking strzeżony usunięto 34 wraki. Tylko trzy z tych pojazdów po opłaceniu kosztów usunięcia i parkowania, zostały odebrane przez właścicieli.

Nie płać, oddaj


Właściciele wraków ponoszą koszty jakie generuje zarejestrowane auto, chociażby w postaci opłaty obowiązkowego ubezpieczenia OC. Można tego uniknąć, pozbywając się auta. Stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów mają obowiązek przyjąć każdy pojazd wycofany z eksploatacji. Auto musi posiadać numer nadwozia, podwozia, ramy. Stacje często bezpłatnie transportują wrak do stacji i płacą za odebrany samochód, wydając jednocześnie zaświadczenie uprawniające do wyrejestrowania pojazdu. Wykaz stacji demontażu i punkty zbierania pojazdów na stronie:
http://www.bip.wzp.pl/attachments/ 22417-stacje%20demontazu.pdf

Maciej Janiak
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto