Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda wodzie nierówna, więc nie dajmy się nabić w butelkę [raport]

Redakcja MM
Redakcja MM
Młodzi szczecinianie w upalne dni najchętniej piją wodę niegazowaną. – Jest smaczna i najlepiej gasi pragnienie – mówią Basia, Ewelina, Iwona i Paweł.
Młodzi szczecinianie w upalne dni najchętniej piją wodę niegazowaną. – Jest smaczna i najlepiej gasi pragnienie – mówią Basia, Ewelina, Iwona i Paweł. Andrzej Szkocki
W sklepach spożywczych jest nawet do kilkudziesięciu rodzajów różnych wód mineralnych. Którą wybrać, którą kupić, która jest najlepsza?

Jeśli chcemy kupić wodę mineralną to najważniejsze, co powinniśmy sprawdzić, to etykieta – najczęściej na samym dole – z napisami małym druczkiem. Tam producent wody umieszcza informację, ile minerałów w danej wodzie w tej właśnie butelce powinno się znajdować. Musimy pamiętać, że woda mineralna zasługuje na swoje miano tylko, kiedy zawiera co najmniej 1000 mg składników mineralnych na litr.

Najbardziej popularne są wody mineralne z magnezem i wapniem. Badania pokazały bowiem, że właśnie magnezu i wapnia Polacy w organizmie mają zdecydowanie za mało.

Jak podaje portal www.wodadlazdrowia. pl, prowadzony przez Tadeusza Wojtaszaka, eksperta ds. wód mineralnych Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof Juliana Aleksandrowicza, najwięcej wapnia i magnezu jest w Piwniczance, Muszyniance, Galicjance, Zdroje Piwniczna, Kryniczance. I właśnie te wody radzi pić tym, którzy mają niedomiar magnezu i wapnia oraz tym, którzy często piją kawę i herbatę.

Radzi też, aby pić wody mineralne, które w jednym litrze zawierają przynajmniej 50-100 mg magnezu oraz więcej niż 150 mg wapnia (przy czym zawartość wap- Woda wodzie nierówna – podpowiadamy, jak wybierać tylko dobrą mineralną Nie dajmy się nabić w butelkę nia powinna być dwa razy większa niż magnezu).

Natomiast latem Tadeusz Wojtaszek poleca picie wody z domieszkami sodu i chlorków. Bo latem właśnie częściej się pocimy i akurat te minerały tracimy z potem. Wody, które mają więcej sodu i chlorku to Krystynka, Buskowianka, Anka.

Nie ma jednoznacznej opinii, która – gazowana czy nie – woda jest lepsza, czy zdrowsza. Najważniejsze abyśmy pili wodę mineralną, a czy ona będzie z bąbelkami czy bez, to zależy od upodobań. Nie poleca się wody gazowanej osobom cierpiącym na nadkwasotę i zaburzenia trawienne. Lepiej też nie pić gazowanej w przypadku chorego gardła. Ale warto wiedzieć, że to właśnie woda gazowana, dzięki zawartości dwutlenku węgla, mocniej orzeźwia i skuteczniej gasi pragnienie. Tak więc w czasie upałów, kiedy bardzo pragniemy czegokolwiek do picia, najlepiej sięgnąć po wodę gazowaną.

Z kolei woda niegazowana może być używana przez wszystkich, bez względu na ich stan zdrowia. Nie powoduje wzdęć, nie występuje również po jej spożyciu nieeleganckie odbijanie. Jednak w przypadku wody mineralnej niegazowanej należy pamiętać o tym, aby ją pić szybko po otwarciu, bowiem w takiej właśnie wodzie szybciej rozwijają się mikroorganizmy.

Niestety, coraz bardziej popularne są wody smakowe, a nie gazowane i niegazowane – ubolewają dietetycy. Sięgają po nie najczęściej ci, którzy chcą pić wody mineralne, ale tęsknią za smakami. Producenci wprowadzili więc wody mineralne – truskawkowe, cytrynowe, brzoskwiniowe. Okazuje się, że zazwyczaj są to wody z kaloriami bez żadnych wartości odżywczych.

Prawdziwa woda mineralna nie powinna mieć żadnego smaku. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że któregoś ze składników jest za dużo, zazwyczaj cukru. Przeciętnie wody smakowe mają około 20 kalorii na 100 ml. To oznacza, że w jednej 1,5 litrowej butelce jest aż 300 kalorii.

Pij wodę – najlepiej 2 litry dziennie

To, że lekarze namawiają nas do częstego picia i popijania wody, nie jest przypadkiem. W naszym, dorosłym organizmie jest przecież 65-70 proc. wody.

Woda jest nierównomiernie rozmieszczona w różnych narządach. Najmniej jej jest w szkliwie zębów – ok. 1 proc., ale są także narządy praktycznie w całości składające się z wody, jak np. soczewki oczu, zawierające jej aż 99 proc. Z kolei mózg składa się z 78 proc. z wody, serce z 77 proc., wątroba z 84 proc., mięśnie z 70 proc.

Dlaczego woda jest taka ważna

Powinniśmy pić przynajmniej 2,5 litra wody dziennie. Dlaczego aż tak dużo? Bo w wyniku pocenia się tracimy jej ok. 0,5 litra dziennie (kiedy uprawiamy sporty lub w przypadku ciepłej pogody utrata wody może się wielokrotnie zwiększyć), z moczem wydalamy ok. 1,5 litra, z prawidłowym stolcem ok. 150 ml. Wydychana para wodna to kolejne 350 ml wody. W sumie wydalamy 2,5 litra, dlatego też w celu utrzymania równowagi naszego organizmu, powinniśmy cały czas uzupełniać jej niedobory. Woda służy także do oczyszczania organizmu, co „pochłania” kolejny litr wody. Jeśli więc nie pijesz wystarczających ilości wody, eliminacja toksyn będzie niekompletna.

Zasady picia wody

Pijąc codziennie wodę powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem: dPo przebudzeniu powinno wypić się od 1 do 2 szklanek wody, aby uzupełnić braki wody z nocy i pobudzić do pracy układ przemiany materii.

  • Zaleca się picie szklanki wody na pół godziny przed posiłkiem.
  • Pić powinno się, kiedy odczuwa się pragnienie, nawet podczas spożywania posiłku
  • Około 2 godzin po posiłku powinno się ponownie wypić szklankę wody.
  • Maksymalną ilość potrzebnej wody można wyliczyć z równania: 0,03l x waga ciała w kg = maksymalna dopuszczalna ilość litrów wody. Przykładowo: 0,03l x 70kg = 2,1l
  • Woda jest bardzo ważna dla ludzi, którzy spożywają mało warzyw i owoców.
  • Wodę należy pić przed wysiłkiem fizycznym, aby umożliwić pocenie.
  • Czysta woda jest niezastąpiona ani przez soki, kawę, alkohol czy mleko.

Jaką wodę kiedy pić

  • wysokomineralizowana – jeśli jesteś aktywny fizycznie i uprawiasz sport pij wodę w dużych ilościach przed, w trakcie i po dużym wysiłku
  • bogata w wodorowęglany (ponad 500mg/l) – jeśli masz kłopoty z trawieniem
  • bogata w potas, magnez i wodorowęglany – jeśli masz skurcze mięśni
  • bogata w wapń (ponad 150mg/l) – jeśli masz słabe kości, często zdarzają ci się złamania
  • uboga w sód (poniżej 50mg/l) – jeśli cierpisz na nadciśnienie
  • bogata w magnez (ponad 50mg/l) – jeśli odczuwasz spadek formy, stres i przemęczenie
  • bogata we fluor (poniżej 1 mg/l) – jeśli masz słabe zęby i próchnicę

Woda leczy

  • Picie wody zapobiega i koi zgagę. Zgaga jest znakiem na niedobór wody w górnej części jelitowożołądkowej i jest jedną z bardziej dolegliwych objaw pragnienia. Bez odpowiedniej ilości wody pozbycie się zgagi jest praktycznie niemożliwe.
  • Picie wody zapobiega artretyzmowi. Bóle reumatyczne oraz bóle stawów są sygnałem, że w danych miejscach brakuje odpowiednich ilości wody.
  • Picie wody zapobiega chorobie niedokrwiennej serca.
  • Picie wody zapobiega migrenie. Migrena może być oznaką odwodnienia mózgu i oczu.
  • Picie wody pomaga przy astmie. Jeżeli organizmowi brakuje wody, cieniutkie ścianki pęcherzyków płucnych są zagrożone, gdyż zdane są na odpowiednie zaopatrywanie w wodę, aby pozostać odpowiednio wilgotne.
  • Picie wody zapobiega nadciśnieniu krwi.
  • Picie wody obniża poziom cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu jest znakiem początków wysychania organizmu.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto