MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Własne mieszkanie, szczęście czy utrapienie?

Aga_L
Aga_L
Obecnie blisko 6,5 miliona ludzi mieszka w warunkach urągających godności ludzkiej. Aby to zmienić, ruszyła kampania „Dach nad Głową”.

Według badań przeprowadzonych przez członków koalicji wynika, że w większości mieszkania są zagrzybione, w fatalnym stanie technicznym, w niektórych brakuje prądu, ciepłej wody i wielu innych potrzebnych do normalnego funkcjonowania mediów.

Niemal 12 milionów Polaków mieszka w przeludnieniu. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie, w kwestii budownictwa mieszkaniowego. Wybrałam się porozmawiać z mieszkańcami dzielnic, takich jak Stołczyn i Skolwin. Z przeprowadzonych tam wywiadów wynika, że ok. 90% mieszkańców mieszka w opisanych wyżej, a nawet gorszych warunkach.

Na zadane pytanie:

Czy Twoje mieszkanie wyposażone jest w następujące elementy:

- wodę ciepłą i zimą – kanalizację,
- elektryczność,
- łazienkę z wanną lub kabiną prysznicową i umywalką,
- toaletę (osobne pomieszczenie lub ustęp w łazience),
- kuchnię ze zlewem i kuchenką gazową lub elektryczną,

większość mieszkańców odpowiedziała: mamy to, co sami sobie zrobiliśmy, wkładając w to ogrom pracy i pieniędzy, bo inaczej mieszkalibyśmy jak jaskiniowcy. Toaleta byłaby wspólna na dworze lub klatce schodowej, a my mylibyśmy się nadal w miskach. A co do gazu to gotujemy raz na dwa trzy dni żeby oszczędniej było, ( bo na zimę trzeba na koks odkładać).

Czy w Twoim mieszkaniu przypada mniej niż 2 osoby na pokój?

W tych dzielnicach znajdziemy kilka mieszkań gdzie na pokój przypada jedna osoba, ale są to mieszkania gdzie mieszkają emeryci (najczęściej tylko, dlatego że mąż albo żona już opuścili ten świat). Niestety w większości mieszkań na jeden pokój przypada kilka osób.

- Mieszkam z dziadkami i trójką dzieci w dwóch pokojach -  powiedziała nam Pani Maria. - Żeby się umyć wodę grzejemy na gazie. Mieszkanie ciągle jest zagrzybione z powodu wilgoci i nieszczelnych okien, a dzieci z tego powodu ciągle chorują. Niestety nas na nowe nie stać a miasto innego nie daje, bo nie ma.

Celem kampanii "Dach nad Głową", jest uświadomieniem skali i konsekwencji narastającego problemu biedy mieszkaniowej. Celem kampanii jest również zjednoczenie środowisk ekspertów, organizacji pozarządowych, polityków i praca nad spójnym, długofalowym programem polityki mieszkaniowej w Polsce.

W związku z tym, w ramach ogólnopolskiej kampanii medialnej, w maju i czerwcu 2008, w kilkunastu miastach zawisną bilboardy i citilight’y. Przygotowany został także spot radiowy.

Trzymamy kciuki żeby się udało zrealizować projekt, choć w 50 %, bo są osoby, które wegetują w swoich mieszkaniach, o ile można niektóre z nich tak nazwać.

 


Od redakcji:  Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem MM Mojego Miasta! Szczegóły projektu znajdziecie klikając na link:

Zostań reporterem obywatelskim, zdobądź nagrodę miesiąca

Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów, nadsyłania materiałów foto oraz video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym bądź telefonem komórkowym. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto