Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna w parku Kasprowicza

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Na Jasnych Błoniach zakwitły krokusy, oprócz licznych przebiśniegów, jest to jedna z pierwszych oznak, że już niedługo nadejdzie wiosna.

Zgodnie z kalendarzem zima skończy się w nocy z 21 na 22 marca, jednak już teraz możemy zaobserwować, że przyroda budzi się do życia a słońce grzeje coraz mocniej. Dłuższe są również dni.

Choć mimo to, należy pamiętać o polskim przysłowiu, że w marcu jak w garncu i należy uważać na pogodę, która o tej porze roku bywa zdradliwa.

Krokus wiosenny, czyli szafran wiosenny, należy do gatunku bulwiastej byliny z rodziny kosaćcowatych. Jest popularną rośliną sadzoną w ogródkach skalnych lub na trawnikach.
Składają się z kilku wąskich, rynienkowatych liści, które rosną silnie dopiero po kwitnieniu i wyrastają z bulwy.

Ich kwiaty również wyrastają prosto z bulwy. Płatki są wolne tylko w górnej części, niżej rozrastają się w rurkę. Krokusy kwitną wczesną wiosną, choć niektóre gatunki (jak szafran okazały) to gatunki jesienne.

Mają szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane jako rośliny ozdobne, ale też przyprawowe. Żółty sproszkowany proszek z krokusa jest najdroższą przyprawą na świecie. Żeby zebrać 1kg przyprawy potrzeba 150 tys. kwiatów. W kuchni barwi potrawy na żółto. Najczęściej stosuje się do przyprawiania ryżu, owoców morza, zup i ciast.

Krokus może służyć również jako afrodyzjak. W takim celu stosowany był przez Asyryjczyków, Fenicjan, Greków, Arabów, a nawet Brytyjczyków.

Zobacz pierwsze oznaki wiosny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto