Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieruszów: Tu urodzisz bez bólu

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
W wieruszowskim szpitalu znaleźli sposób na poród bez bólu. Ma to zapewnić gaz rozweselający. Co to takiego?

– Mieszanina 50 proc. podtlenku azotu i 50 proc. tlenu, pachnie jak fiołki, a samopoczucie mamy po nim jak po lampce szampana. Mowa o gazie rozweselającym, który sprawi, że kobieta podczas porodu nie będzie odczuwała silnego bólu – wyjaśnia Zbigniew Hodera, rzecznik prasowy Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie.
Nowy nabytek szpitala może stanąć przy łóżku porodowym pacjentki na jej życzenie. Wygląda niepozornie. To nic innego, jak butla gazowa na wózku i ustnik, z którego gaz ulatnia się wtedy, gdy kobieta zrobi wdech. Działanie jednak dla wielu kobiet może być kuszące.
– Gaz pachnie jak fiołki, a na nastrój działa jak szampan – mówi Ireneusz Białek, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala powiatowego w Wieruszowie.
Na oddziale już słychać anegdoty, że teraz po porodzie zamiast opowieści o bólach i traumatycznych przeżyciach będą historie typu: ale się uśmiałam podczas porodu.
– Entonox to bowiem nic innego jak gaz rozweselający. Do znieczulenia podczas porodu stosuje się mieszankę gazu i tlenu. Znieczulenie działa bardzo krótko, tylko w momencie, gdy kobieta wdycha gaz. Jest ono bezpieczne zarówno dla matki, jaki dziecka Gaz nie znieczula całkowicie, a jedynie uśmierza ból. Podtlenek azotu podnosi próg wytrzymałości na ból u pacjentki, zmniejsza poczucie lęku oraz działa nieznacznie euforyzująco. Stosowany jest w tzw. momentach kryzysowych, gdy kobieta nie ma już sił, by przeć, albo gdy ból staje się trudny do zniesienia. Plusem jest też to, że przed podaniem gazu nie trzeba robić żadnych dodatkowych badań, jak jest chociażby przed znieczuleniem zewnątrzoponowym. Pacjentka sama trzyma ustnik i wdycha gaz, gdy tego potrzebuje. Lekarz czy położna kontroluje cały proces - wyjaśnia ordynator I. Białek.
W wieruszowskim szpitalu znieczulenie entonoxem jest bezpłatne. Ponadto ciężarne mają zapewnioną edukację przedporodową w szkole rodzenia, która pomaga przygotować się do porodu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto