Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weźcie osiedla w swoje ręce!

Redakcja MM
Redakcja MM
Andrzej Szkocki
Mimo apeli i pomysłów na zwiększenie frekwencji, kandydatów zgłosiło się na razie niewielu. Termin upływa w poniedziałek.

Członkowie Miejskiej Komisji Wyborczej wierzą, że zgłoszeń przybędzie.

– Wierzymy w naszych mieszkańców i ich poczucie odpowiedzialności za sprawy osiedla. Czasu na zgłoszenia jeszcze trochę zostało. Warto mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nas – zachęca Anna Bartczak, pełnomocnik ds. wyborów osiedlowych w Szczecinie.

585 radnych osiedlowych wybierzemy 22 maja. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 8-19. Będzie ich 37, po jednym na każdym osiedlu. Kadencja radnego trwa cztery lata. Dietę otrzymuje jedynie przewodniczący – ok. 210 złotych miesięcznie.

Kandydatem może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec danego osiedla pod warunkiem, że nie ma zakazu startu w wyborach, albo nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym wyrokiem sądu. Druk zgłoszenia znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Szczecinie www.szczecin.pl.

We wniosku trzeba podać imię, nazwisko, pesel, zawód, telefon kontaktowy, adres zamieszkania i zameldowania. Konieczne jest pisemne oświadczenie o zgodzie na kandydowanie oraz lista z dwudziestoma podpisami mieszkańców osiedla, którzy popierają kandydata. Termin mija w poniedziałek 2 maja o godzinie 15.30. Zgłoszenia należy składać w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej w Szczecinie przy ul. Armii Krajowej 1 (pokój nr 110).

Wybory odbędą się na tych osiedlach, gdzie kandydatów będzie więcej niż miejsc. Jeśli chętnych zgłosi się mniej, to Miejska Komisja Wyborcza wezwie mieszkańców osiedla do zgłaszania kandydatur. Będą mieli na to 3 dni. Jeśli dzięki temu chętnych będzie więcej niż połowa miejsc w radzie lub tylu samo, to wyborów nie trzeba przeprowadzać.

Kandydaci zostaną radnymi na podstawie decyzji komisji. Bez rad zostaną te osiedla, gdzie kandydatów jest mniej niż połowa składu rady. Na chętnych czekają też miejsca w osiedlowych komisjach wyborczych, które będą liczyć głosy. Przewodniczący takiej komisji zarobi 210, 65 zł, a członkowie 140, 43 zł. Kandydatury do komisji należy zgłaszać do poniedziałku 2 maja w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej.

Problemy z frekwencją mogą być nie tylko wśród kandydatów, ale także wyborców. Na wybory osiedlowe chodzi średnio 3 procent szczecinian. Dlatego na ostatniej sesji radni zdecydowali, że przejazdy komunikacją miejską w dniu wyborów będą bezpłatne (w godzinach otwarcia lokali wyborczych).


Fot. Andrzej Szkocki

Kandydatów na członków rad osiedlowych należy zgłaszać do Miejskiej Komisji Wyborczej przy ul. Armii Krajowej 1 (pokój nr 110) do 2 maja. Na zdjęciu: Iwona Balcer z Rady Osiedla Centrum (z lewej) i przyjmująca listy z kandydatami Grażyna Tomaszewska.


Po co nam rady osiedli?

Ich kompetencje wciąż są niewielkie, bo sprowadzają się głównie do opiniowania inwestycji na osiedlach, np. w sprawie powstania nowych sklepów monopolowych. Ale rady osiedli mogą przejmować w zarząd niektóre osiedlowe nieruchomości, np. place zabaw, skwery. Ten pomysł się sprawdza, bo osiedlowcy z reguły bardziej o nie dbają. Organizują też imprezy dla dzieci, festyny, spotkania z ciekawymi ludźmi. Radni miasta obiecują, że kompetencje osiedlowców będą powiększone, ale na razie niewiele z tego wynika.


Mariusz Parkitny

[email protected]



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto