Weekend w Szczecinie. TOP 17 propozycji kulturalnych. Sprawdź, co i gdzie oglądać

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Ten weekend w Szczecinie jest bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne. Grają teatry, będzie można zobaczyć filmy i ważną wystawę w Trafostacji Sztuki.

Teatr Nie Ma - „Księżycowy Pierrot”

Teatr Nie Ma po raz pierwszy w historii prezentuje film. Będzie to „Księżycowy Pierrot”. A przecież był jedynym śpiewakiem, jedynym mężczyzną, jedynym falsecistą, mającym ten utwór w repertuarze... jedynym sopranistą... przed zamknięciem... Występują: Adrian Szkutnik, Zofia Sosińska, reżyseria - Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz, zdjęcia - Adrian Szkutnik, Zofia Sosińska, muzyka - Agness, tekst - Przemysław Fiugajski. Nagranie zostanie udostępnione na profilu na Facebooku jak i na kanale Teatru w serwisie Youtube 19 lutego o godz. 20.

"Pocałunek" w Teatrze Małym

Pełna delikatnego humoru, poruszająca sztuka Gera Thijsa, jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów w Holandii. Dwoje nieznajomych spotyka się przypadkiem na górskim szlaku. Oboje są na życiowym rozdrożu. On, niegdyś obiecujący komik, dziś pracuje w parku rekreacyjnym w przebraniu misia, ona – poważna, dawniej lokalna piękność, teraz czeka na ważne wyniki badań. Czy tytułowy pocałunek może połączyć ich na zawsze? Pocałunek, 20, 21 lutego, Teatr Mały, godz. 17, bilety 30-40 zł.

Paweł Domagała w Przecławiu

Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat. Jesienią 2016 roku ukazał się długo wyczekiwany debiutancki album Pawła Domagały pt. „Opowiem Ci o mnie”. Koncert, 19 lutego, GOKSiR Przecław, godz. 18, 20, bilety 79-109 zł.

ZOBACZ TEŻ:

„Mayday” w Teatrze Polskim

Mayday to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji. Mayday, 19, 20, 21 lutego, Teatr Polski scena La Decadence, godz. 19, bilety 40-50 zł.

„Kaczątko” w Pleciudze

Historia szarej kaczuszki, która staje się łabędziem. „Kaczątko” to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść „Brzydkiego kaczątka”. Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje, i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbradziej wartościowa. Spektakl odbywa się w sali prób, w której znajduje się wykładzina - zatem przed wejściem do sali należy zdjąć obuwie. Przedstawienie ogląda się siedząc na poduchach. Kaczątko, 20 lutego godz. 15, 21 lutego godz. 11, Pleciuga, bilety 15-20 zł. (mk)

„Weekend z R.” w Teatrze Polskim

Krystyna i trzech mężczyzn o imionach rozpoczynających się na literę R. Ryszard - jej mąż. Robert - jej kochanek. Rafael - wzięty architekt wnętrz. I jeden weekend, który Krystyna zaplanowała w najdrobniejszych szczegółach: mąż wyjeżdża, kochanek przyjeżdża, a architekt ma czas, na wprowadzenie zmian w urządzeniu domu. Niestety, kobieta przez przypadek podsłuchuje fragment rozmowy telefonicznej męża... Weekend z R., 20 lutego, Scena Kameralna Nowy Browar, godz. 16, bilety 40-50 zł.

„Wizje miłości / Mity” na VOD

Ze względu na duże zainteresowanie widzów Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ponownie na spektakl „Wizje miłości / Mity” online w reżyserii i choreografii Zofii Rudnickiej do muzyki F. Chopina i K. Szymanowskiego. Spektakl można oglądać do 23 lutego. Link do zakupu ewejściówki VOD: https://tiny.pl/rpvkd lub przez stronę www.opera.szczecin.pl. Spektakl jest płatny, można go obejrzeć po zakupie dostępu w ciągu 48 godzin.

ZOBACZ TEŻ:

Bryganda, czyli show improwizacyjne

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza już w najbliższy piątek, 19 lutego, na pierwsze na Łasztowni show improwizowane w wykonaniu grupy artystycznej składającej się zarówno z amatorów jak i profesjonalnych aktorów. Spektakl Brygandy do zobaczenia będzie o 19, bilety 25 zł.

"Książę Niezłomny" w Teatrze Współczesnym

„Książę Niezłomny” to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo zostają zadane przez nowe pokolenie, które jeszcze nie poczuwa się być egzystencjalnym błaznem, a już na próbę czasu zostaje wydana idea jego bohaterskiego zrywu. Premiera online, 20 lutego, godz. 19, bilety 5-15 zł. Premiera, 21 lutego, Teatr Współczesny, godz. 19.30, bilety 30-40 zł.

Dwa pokazy filmów w DK “Krzemień”

W sobotę, 20 lutego, Dom Kultury “Krzemień” w Szczecinie zaprasza na dwa pokazy filmowe. O godz. 16 Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", reż. Martin McDonagh. Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki Mildred Hayes (Frances McDormand) upłynęło kilka miesięcy, a lokalna policja nadal nie wpadła na trop sprawcy. Zdeterminowana kobieta decyduje się na śmiałe posunięcie: wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz. Pokaz bezpłatny. Obowiązują darmowe wejściówki, rezerwacja na stronie bilety.fm. Godzina 19 "Ból i blask" reż. Pedro Almodovar. Reżyser opowiada o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji, zwłaszcza miłosnych, z ważnymi dla nas ludźmi. Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Antonio Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Cena biletu: 10 zł . Bilety dostępne na bilety.fm.

Premiera online filmu dokumentalnego "Plakat szczeciński"

„Plakat szczeciński” to niezwykły dokument o wywodzących się ze Szczecina artystach plastykach, ich modelu pracy, dorobku i dziedzictwie. Film Pawła Lewandowskiego będzie miał swoją premierę już w najbliższy piątek. To kolejna propozycja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i wirtualnego Kina Zamek. Premiera online filmu (obraz nie był jeszcze nigdzie prezentowany) zaplanowana jest na piątek, 19 lutego, na godzinę 19. Materiał będzie dostępny na zamkowym kanale YouTube https://www.youtube.com/user/zkpszczecin do końca lutego.

„Czy mnie lubisz doktorze”

Podziemna Scena Teatralna Stowarzyszenia Kamera zaprasza na monodram Michała Przybyszewskiego „Czy mnie lubisz doktorze” w reżyserii Arkadiusza Buszko. "Czy mnie lubisz doktorze” pokazuje proces terapeutyczny pogrążonej w depresji kobiety. Terapeuta wchodząc w skórę bohaterki utożsamia się z nią i zabiera widza w świat jej problemów – traum, samotności, niepowodzeń, gdzie każdy dzień jest walką od nowa. Jest to opowieść o współczesnym człowieku i jego cierpieniach. Choroba umysłu jest rozkładana na czynniki pierwsze, obnażając jego słabość i bezbronność. Widz ma okazję uczestniczyć w tajemnym procesie terapii i doświadczyć siły rzeczywistego czynnika terapeutycznego jakim jest … relacja. Spektakl, 19, 20 lutego, al. Papieża Jana Pawła II 17, bilety 40 zł.

ZOBACZ TEŻ:

"Co sobie kto na swój temat wymyśli" w TRAFO

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie serdecznie zaprasza na dzień otwarcia wystawy "Co sobie kto na swój temat wymyśli". Wystawa, stworzona w całości przez artystów szczecińskich, będzie opowiadać przewrotnie o powojennych losach miasta oraz diagnozować jego współczesną tożsamość, dokonując krytycznego przeglądu utrwalonych symboli i mitów. Tytuł zaczerpnięty został z powieści szczecińskiej pisarki i naukowczyni, Ingi Iwasiów. Jej "Bambino" to popularna w całej Polsce proza, której fabuła dzieje się po wojnie w Szczecinie. Książka ukazuje złożone losy, biografie i duchowe postawy nowych mieszkańców miasta. Kluczowe jest jednak potraktowanie Szczecina jako miejsca nowego początku. Sobota, 20 lutego, w godz. 15 – 21. Oficjalne otwarcie z udziałem artystów 19.

"Kolega Mela Gibsona" Teatr Piwnica przy Krypcie

Po kilku miesiącach przerwy będzie można zobaczyć monodram „Kolega Mela Gibsona”, który od 2015 roku cieszy się ogromnym powodzeniem wśród publiczności. To spektakl według tekstu znanego satyryka Tomasza Jachimka w reżyserii Waldemara Patlewicza. W roli głównej zobaczymy szczecińskiego aktora Adama Dzieciniaka. „Kolega Mela Gibsona" jest zabawną historią Feliksa Rzepki, aktora w średnim wieku, którego kariera ograniczyła się do jednej, „wielkiej” roli Cyrano de Bergeraca, co jednak dawało Rzepce poczucie wielkości na lata. Przedstawienie prezentowane będzie 20 i 21 lutego o godz. 17 w sali Kina Zamek. Bilety w cenie 30 i 25 zł.

Koncert online w filharmonii

Camille Saint-Saëns - Koncert fortepianowy g-moll nr 2 op. 22 i Robert Schumann - Symfonia B-dur nr 1 op. 38 „Wiosenna” to główne atrakcje koncertu piątkowego w szczecińskiej filharmonii. Wspaniałe dzieło – szczyt „wysublimowanej melodii, harmonii kolorów i cudownych następstw akordów” – wykona Yeol Eum Son. Mieszkająca w Niemczech południowokoreańska pianistka pierwszy raz zwróciła uwagę międzynarodowej krytyki swoim debiutem z New York Philharmonic Orchestra w 2004 roku, a największym sukcesem w jej karierze jest druga nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego. Koncert , 19 lutego, godz. 19, bilety 10-20 zł, livefilharmonia.szczecin.pl.

"Strach się bać" w Pleciudze

Strach Na Wróble ma problem. Nie straszy wróbli. Ani kosów, ani srok, ani w ogóle żadnych ptaków. Przez to czuje się źle i nieswojo – chciałby być straszny zgodnie z przeznaczeniem, a nawet jeszcze straszniejszy: Strach Na Wróble marzy, by być Strachem Na Wszystko. Dlatego razem z przyjaciółką, odważną i zadziorną Kawką, oraz z przypadkiem spotkanym Trzmielem (notorycznie mylonym z Bąkiem) wyruszają na podróż w poszukiwaniu strachu. Czy go odnajdą? Oczywiście! Inaczej przecież nie byłoby o czym opowiadać. Przekonają, że strach drzemie nie tylko w ciemnym, pełnym błyszczących ślepi i bagiennych potworów lesie... Strach się bać, 20 lutego godz. 16, 21 lutego godz. 11, Pleciuga, bilety 1-34 zł.

"Projekt: Matka"

"Projekt: Matka" to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe.
Projekt: Matka, 21 lutego, Teatr Kana, godz. 17, bilety 25-30 zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie