"Weekend w Szczecinie". Gdzie i na co warto się wybrać?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak

Wideo

Zobacz galerię (19 zdjęć)
To będzie weekend bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne. Przed nami premiera teatralna, dwa festiwale, wystawy, koncerty i spektakle.

"Weekend w Szczecinie". Gdzie i na co warto się wybrać? Szczegóły również w galerii zdjęć!↓ ↓ ↓

CZYTAJ TEŻ:

„Ballada szczecińska” premierowo w Pleciudze

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na nowy spektakl na Scenie dla Dorosłych „Ballada szczecińska” w reż. Arkadiusza Buszko z piosenkami szczecińskimi.

„Szczecin, jest miastem niesamowitych historii, niezwykłych bohaterów, wielkich tragedii, ale też zdarzeń zupełnie zwyczajnych, prozaicznych, postanowiliśmy opowiedzieć o mieście w teatrze.

Chcieliśmy opowiedzieć o polskim Szczecinie, po roku 1945. To było jedyne ograniczenie i jedyny kwalifikator. W naszej sztuce staramy się odejść od realizmu, faktów i zdarzeń znanych i gotowych. Dajemy głos wyobraźni. Ludziom przez nas wymyślonym. Faktom przez nas powołanym. Ale bardzo prawdopodobnym. Bohater z pierwszych stron gazet i przeciętna mieszkanka, mało znanej ulicy dostają równą możliwość opowiedzenia o sobie, mają swoje pięć minut” - mówi Buszko.

Premiera „Ballady szczecińskiej”, 15 listopada, Pleciuga, godz. 19, bilety 15-34 zł.

Festiwal Czytania

Wojciech Pszoniak, Wojciech Wysocki, Katarzyna Figura, Roma Gąsiorowska, Grażyna Barszczewska i wielu innych artystów i dziennikarzy weźmie udział w Festiwalu Czytania - Odkrywcy Wyobraźni.

Festiwal Czytania to niezwykłe spotkania ze słowem pisanym. Na uczestników czekają aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania z autorami, performatywne czytania, projekty słowno-muzyczne, słuchowiska, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Pierwszy dzień będzie poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.

SZCZEGÓŁY: Festiwal Czytania 2019 - Odkrywcy Wyobraźni w Szczecinie. Znamy PROGRAM. Kto będzie czytał w tym roku?

Festiwal Czytania w Książnicy Pomorskiej odbędzie się w dniach 14-17 listopada.

„Po czym poznać świętego?”

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na wystawę ludowego malarstwa na szkle „Po czym poznać świętego?”. Przedstawienia Bożego Narodzenia i świętych wybrane na wystawę do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie pochodzą z kolekcji Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i są przykładem twórczości ludowej rozwijanej na przestrzeni od XVIII do XIX wieku, głównie w Hrabstwie Kłodzkim i Ziemi Kamiennogórskiej.

Wystawa, 14 listopada, Zamek, godz. 17, wstęp wolny.

Mercy Music i Movin In Stereo

W piątek odbędzie się koncert zespołów: Mercy Music z Las Vegas oraz Movin In Stereo ze Szwecji. A to wszystko w Laboratorium Muzycznym Jambar, przy ul. Kolumba 5 w Szczecinie. Mercy Music zagrało już wiele dużych koncertów, między innymi na Punkrock Bowling, SXSW, The Fest, jako support dla Boba Molda, Against Me, Beach Slang, Andrew WK i wielu innych. Ich najnowsze wydawnictwo jest absolutnym wydawnictwem „all killer, no filler”. Nadszedł czas, aby w końcu przywieźć je do Europy i zagrać trochę koncertów.

Koncert, 15 listopada, Jambar, godz. 19, bilety 10-20 zł.

Święto kawy i herbaty - Baltic Caffeine Festival

Największy w regionie festiwal kawy i herbaty – Baltic Caffeine Festival. Na własnych kubkach smakowych będziecie mogli spróbować na jak wiele sposobów można przygotować kawę i herbatę. W planach warsztaty prowadzone przez zawodowców – min. wicemistrzynie Polski w Latte Art Paulę Adamską, targ kawowy i herbaciany, cuppingi czyli degustacje kaw czy 7 edycja Szczecińskiego Pucharu Latte Art – zawodów baristów w malowaniu wzorów na kawie.

Szczeciński Festiwal Kawy i Herbaty, 16-17 listopada, Stara Rzeźnia, godz. 11.30-18, bilety 5 zł.

Tymon Tymański - Paszkwile

Płyta „Paszkwile” to w istocie rzeczy solowy debiut Tymona Tymańskiego, trójmiejskiego kompozytora, tekściarza i scenarzysty. Głównym tematem albumu jest współczesna Polska i Polacy, opisa

ni momentami bardziej poetycko, kiedy indziej szorstko i bezpardonowo. Choć Tymański sporo miejsca poświęca polityce i kwestiom społecznym, nie brakuje piosenek bardziej osobistych.

Utwór pt. „Tamte dni” dedykowany jest Robertowi Brylewskiemu, legendzie polskiej alternatywy, prywatnie - przyjacielowi i mentorowi.

Muzycznie album to charakterystyczny dla gdańskiego artysty mish-mash i soniczny kolaż: od post rocka do jazzu, od folku do ambitnej dyskoteki, od synth popu do eksperymentu.

Paszkwile, 15 listopada, Free Blues Club, godz. 20, bilety 40 zł.

Gordon Haskell i orkiestra symfoniczna

Spokojna, nastrojowa atmosfera jego utworów uwodzi słuchaczy na całym świecie. Niskim, ciepłym, lekko zachrypniętym głosem śpiewa szczerze o swoich przemyśleniach i doświadczeniach.

Teraz głos Gordona Haskella zabrzmi w towarzystwie instrumentarium Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, a jego utwory - w aranżacjach Jacka Kity.

Na potrzeby koncertu w Szczecinie orkiestracji utworów Haskella dokona Jacek Kita: pianista, kompozytor i aranżer wielu koncertów i musicali (m.in. „Bagdad Café” w reżyserii Krystyny Jandy oraz „Reinkarnacje według Ciechowskiego”), który ukończył kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Intrygującą kwestią jest to, jak piosenkę autorską Haskella, która zdaje się być przede wszystkim twórczością sprawiającą słuchaczom szczerą, autentyczną przyjemność, zaaranżuje Kita.

Gordon Haskell i The Orchestral Sessions, 17 listopada, filharmonia, godz. 19, bilety 30-70 zł.

„Proletariat” w Klubie Delta

Słowianin na emigracji zaprasza na koncert zespołu Proletaryat do Klubu Delta. Dla fanów i znawców rocka to jeden z najważniejszych wykonawców w naszym kraju. Dzięki prostej gitarowej muzyce mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70, oraz tekstom opisującym problemy z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie, grupa szybko zdobyła szerokie zaufanie punkowej i rockowej publiczności.

Prolataryat, 15 listopada, Klub Delta, godz. 20, bilety, 35-45 zł.

„Pajace / Gianni Schicchi”

W najbliższy weekend na scenę Opery na Zamku w Szczecinie wraca spektakl „Pajace/Gianni Schicchi” w reżyserii Michała Znanieckiego. „Pajace” R. Leoncavalla to jedna z najbardziej poruszających oper. Napisana została pod koniec XIX wieku. To opowieść o wielkich namiętnościach: zawiedzionej miłości, zdradzie, zazdrości. W powstałej na początku XX wieku operze „Gianni Schicchi” G. Pucciniego odnajdziemy ludzkie wady oraz przywary przerysowane i wyolbrzymione jak w krzywym zwierciadle.

Pajace / Gianni Schicchi, 16 listopada godz. 19, 17 listopada godz. 18, Opera na Zamku, bilety 35-90 zł.

„Przyszedł mężczyzna do kobiety”

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” to przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się… fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story” i… zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem a samotnością. Tym razem gramy na dużej scenie.

Przyszedł mężczyzna..., 15, 16, 17 listopada, Teatr Mały, godz. 19, bilety 30-35 zł.

Głowa Mała: „Tempo”

Dla dzieci - Inspiracją do stworzenia spektaklu jest wiersz Danuty Wawiłow pt. „Szybko”. Scenariusz powstał w oparciu o wywiady z rodzicami małych dzieci, ćwiczenia przeprowadzone z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz doświadczenia z własnego macierzyństwa. Spektakl premierowy.

Tempo, 16 listopada, 13muz, godz. 16, bilety 15 zł.

Kolejny mural powstaje na kamienicy w Szczecinie

W niedzielę czeka nas odsłonięcie kolejnej, największej jak do tej pory, mozaiki zrealizowanej w Szczecinie przez Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki.

Stowarzyszenie ma na swoim koncie już dwie ozdobione ściany, jedną za dawnym kinem Kosmos, drugą w podwórku przy ul. Bałuki 17. Teraz powstanie kolejna mozaika, największa. Lokalizacja pozostawała do tej pory tajemnicą, dlatego uczestnicy wydarzenia wspólnie ruszą pod właściwy adres.

Spotykanie będzie 17 listopada o godz. 13 przy ul. Kazimierza Pułaskiego 10 (pod budynkiem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT). Stamtąd będzie już niedaleko do celu...

„Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Współczesnym

Najnowsza sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. Jedenastoletnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca, wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów…

Ania..., 16i 17 listopada, Teatr Współczesny, godz. 17, bilety 26-35 zł.

„Wracaj” w Teatrze Współczesnym

Do powojennego Radomia po latach wraca człowiek o pseudonimie Bobby Kleks. Próbuje odnaleźć się w swojej, nie-swojej przestrzeni, która jest już zasiedlona przez mieszkańców, którzy też są „nie u siebie”. Bohaterowie balansują między tym, co widzialne, a tym, co ukryte; między natręctwem zacierania pamięci, a obsesyjnym tropieniem jej śladów. To także historia o zagubieniu młodych ludzi i o tym, jak bardzo na to, kim jesteśmy, składają się energie innych osób – tych, które spotykamy, ale także tych, po których zajmujemy pewne przestrzenie.

Wracaj, 15, 16, 17 listopada, Teatr Współczesny, godz. 19, bilety 30-35 zł.

„Przyjazne dusze” w Teatrze Polskim

Czy dobre duchy uczestniczą w naszym życiu? Czy ich „działania” mają wpływ na wydarzenia?

W tym spektaklu konsekwencje ich obecności mają wymiar komediowy - wręcz farsowy, ale i wzruszający nutką refleksji. Zaproszenie jest do wszystkich, którzy zechcą zbliżyć się do tej niewidzialnej granicy, za którą również działają - nieobce nam - emocje.

Przyjazne dusze, 15, 16 listopada, Teatr Polski, godz. 19, bilety 30-40 zł.

„Wieruszka” - spektakl komediowy

Najnowsza komedia Marka Rębacza, autora największych hitów teatralnych w Polsce ostatnich lat. „Atrakcyjny pozna panią”, „Dwie morgi utrapienia”, „Basia sama w domu” to tylko niektóre tytuły Teatru Rębacz, które bawiły do łez dziesiątki tysięcy widzów podczas setek spektakli zagranych w całym kraju. Janek (lekarz) i Adam (prawnik), są szwagrami. Jako dojrzali mężczyźni wiodą ustabilizowane życie rodzinne. I oto Adam, wracający z podróży służbowej na Ukrainę, zapowiada przyjazd pomocy domowej.

Wieruszka, 16 listopada, Pleciuga, godz. 16, 18.30, bilety 65-95 zł.

Pomorskie Spotkania z Diaporamą

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu, zamkniętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. Organizowane przez Zamek spotkania umożliwiają twórcom konfrontację dzieł z różnych krajów i kontynentów. Poza zasadniczą częścią konkursową co roku program wzbogacony jest o projekcje diaporam analogowych, retro - kontrastujących z nowoczesnymi formami dzieł, a także plenery fotograficzne, pokazy galowe. Wybitni artyści prowadzą spotkania i dyskusje panelowe, poświęcone sztuce diaporamy. Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, dzięki czemu Szczecin postrzegany jest jako stolica polskiej diaporamy.

Pomorskie Spotkania z Diaporamą, 15-17 listopada, Zamek.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3