Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wchodzimy w cyfrowy świat. Koniec telewizji analogowej w Szczecinie

Redakcja MM
Redakcja MM
Od 19 marca w Szczecinie będziemy mogli korzystać wyłącznie z ...
Od 19 marca w Szczecinie będziemy mogli korzystać wyłącznie z ... Sebastian Wołosz
Od 19 marca w Szczecinie będziemy mogli korzystać wyłącznie z sygnału cyfrowego w odbiorze telewizji. Wiele osób będzie musiało kupić nowy telewizor albo przynajmniej dekoder.

Marek Jaszczyński
[email protected]

Aby odbierać tego typu telewizję potrzebny jest telewizor ze standardem MPEG 4 lub specjalny dekoder przetwarzający sygnał analogowy na sygnał cyfrowy.

W naszym województwie wyłączenie sygnału analogowego będzie rozpocznie się w tym miesiącu i potrwa do maja 2013 roku. Już 19 marca wyłączenie sygnału analogowego obejmie m. in. Szczecin, Stargard Szczeciński, Choszczno, Gryfino, Police, Goleniów, Pyrzyce, Barlinek, Dębno.

W pozostałych miejscowościach województwa wyłączenie nastąpi 20 maja. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań.

Pierwsze to dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego, zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem DVB-T MPEG-4. Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.

Dekodery kupimy już w cenie ok. 100 zł. Wersje bardziej rozbudowane (posiadające dodatkowe funkcje, np. nagrywanie programów, przeglądanie zdjęć) są droższe. Nie są one jednak niezbędne do odbioru telewizji cyfrowej.

Drugi sposób, żeby poradzić sobie z cyfryzacją to wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Klienci telewizji kablowej w większości nie muszą się martwić o skutki cyfryzacji, ale warto upewnić się, czy nie trzeba zaopatrzyć się w nowy sprzęt.


Dekoder, ale nie każdy

Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na następującą kwestię techniczną.

– Uwaga na tanie dekodery, które mogą nie obsługiwać formatu HD – mówi Beata Manios, rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie. – Kiedy w 2014 roku telewizja publiczna będzie nadawała już tylko w formacie HD, wtedy takie dekodery staną się nieprzydatne.


Tu znajdziesz informacje

Na temat cyfryzacji można uzyskać pod numerem telefonu 800 – 007 -788 lub w Internecie na stronie: cyfryzacja.gov.pl


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto