WAŻNE! Będzie kolejna rewolucja w segregacji i opłatach za śmieci. Śmieci wyrzucisz wyłącznie w workku z własnym kodem kreskowym: 18.03.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
By skończyć z odpowiedzialnością zbiorową za brak segregacji, pomysł ministerstwa zakłada, że identyfikacja będzie odbywała się za pomocą kodów kresowych naklejanych na poszczególne worki. Łukasz Zarzycki / Polska Press
To ma być koniec odpowiedzialności zbiorowej i płacenia wyższej opłaty za wywóz śmieci przez osoby solidnie segregujące tylko dlatego, że do tej samej altanki śmieciowej inni wyrzucają odpadki jak leci. Kod kreskowy na każdym worku łatwo zidentyfikuje każdego kto zapakował w nim śmieci. Ale czy to nie zda daleko idące ograniczenie praw obywatelskich, zahaczające wręcz o inwigilację?

Wciąż nie segregujemy śmieci. Jedni nie robią tego z lenistwa, inni z przekonania, że i tak wszystkie pojemniki wędrują do jednej śmieciarki i segregacja nie ma sensu -jakkolwiek to przekonanie nie byłoby fałszywe - jeszcze inni, a tych jest najwięcej, mają problem z właściwym przydzielaniem odpadów do poszczególnych kategorii, w efekcie czego pojemniki segregacyjne są w części zapełniane jak ten podstawowy - na odpady zmieszane.

Między innymi dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozważa kolejne zmiany w zakresie segregacji i odbioru śmieci. Zapowiadany jest nie tylko powrót do podziału na trzy sekcje, ale również podwyżkę opłat dla wybranych grup, przede wszystkim dla lokali użytkowych. Jeśli plany ministerstwa wejdą w życie, będzie to kolejna rewolucja.

"Powrót do podziału śmieci na trzy sekcje oraz worki z kodami kreskowymi – to najnowsze pomysły ministerstwa.

Zmiany w tym obszarze są dość regularne i pojawiają się niemal co roku. Może to świadczyć o tym, że rządzący nie mają jednego dobrego pomysłu jak rozwiązać kwestię zarządzania odpadami.

Poprzednie regulacje, wprowadzające podział na pięć sekcji wiązały się z szeroko zakrojoną akcją informacyjną, która miała na celu nauczenie społeczeństwa, jak poprawnie segregować odpady.

Powrót z pięciu pojemników do trzech

Podział na trzy pojemniki byłby na pewno korzystny z punktu widzenia samorządów i wspólnot mieszkaniowych. Na wielu osiedlach miejsca przeznaczone na kontenery są bardzo ograniczone, wspólnoty skarżą się na brak miejsca w altanach śmietnikowych na pomieszczenie aż pięciu kontenerów. Wymóg tylko trzech pojemników sprawiłby zaś, że wszystkie się zmieszczą, a wywóz śmieci będzie tańszy.

Kliknij i przeczytaj!

Kliknij i przeczytaj!

Oprócz ograniczenia liczby kontenerów resort proponuje również indywidualne rozliczanie każdego z mieszkańców za odbiór śmieci. Jest to ukłon szczególnie w stronę tych osób, które sumiennie segregują odpady. Do tej pory mieszkańcy ponosili finansową odpowiedzialność zbiorową, ci którzy segregowali płacili dokładnie tyle samo co ci, którzy z tego obowiązku się nie wywiązywali. Dla wielu osób będzie to rodzaj motywacji do właściwej segregacji.

Bez odpowiedzialności zbiorowej

O ile ministerstwo przewiduje możliwości obniżenia opłat, określa również przypadki, w których opłaty będą wyższe. Drożej za wywóz śmieci, według nowego pomysłu, mieliby zapłacić właściciele i najemcy lokali pod restauracje, hotele, centra handlowe, biurowce, sklepy, czy innych nieruchomości niezamieszkanych.
Do tej pory najwyższe stawki stosowano wobec właścicieli sklepów czy restauratorów, wynosiły one 152,50 zł za 1 m3 odpadów komunalnych, które zostały poddane segregacji, natomiast za odbiór odpadów nieposegregowanych muszą zapłacić 305 zł za 1 m3. Restauratorzy za opróżnienie zbiorników nieczystości ciekłych i wywóz tych nieczystości płacili zaś 60 zł za 1 m3. Wszystkie z wymienionych stawek, w myśl nowego projektu miałyby zostać podniesione.

Każdy zapłaci za siebie

Obowiązujące obecnie przepisy zakładają zbiorową odpowiedzialność za segregację. Grzywną może zostać obciążony właściciel lokalu, wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa. Pomysł ministerstwa zakłada, że identyfikacja będzie odbywała się za pomocą kodów kresowych naklejanych na poszczególne worki.
Szczegóły dotyczące tego, czy kody byłyby przypisane do konkretnego lokalu, czy też do konkretnego mieszkańca czy to kto będzie wydawał kody pozostaje do doprecyzowania. Niemniej jednak pomysł wydaje się być racjonalny. W przypadku, gdyby kody miały być przypisane nie do mieszkańca, ale do lokalu, pojawia się dodatkowy problem z identyfikacją winnego w przypadku, gdy dany lokal zamieszkuje więcej niż jedna osoba.

DZIŚ NA TOPIE. Kliknij i przeczytaj!

Przychodzi również na myśl możliwość potencjalnej inwigilacji obywateli. Pojawia się również pytanie co w sytuacji, gdy któryś z mieszkańców wyrzuca śmieci bez worków, żeby uniknąć takich wyjątków, boksy z kontenerami musiałyby być otwierane na kod z worka. To jednak byłoby związane ze sporymi nakładami finansowymi.
Według procedowanego projektu, przepisy dotyczące identyfikacji worków mają wejść w życie 01 stycznia 2022 r. Obecnie trwają prace legislacyjne na etapie konsultacji międzyresortowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by rząd przyjął projekt nowelizacji powrotu do trzech kontenerów jeszcze przed końcem 2020 roku. Obecna sytuacja związana z epidemią i innymi priorytetowymi projektami pozwala sądzić, że ten termin jest mało realny".

Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami

Pierwsza Komunia Święta

Dobierz odpowiednie poduszki dekoracyjne do wystroju wnętrza

Materiały promocyjne partnera

Co w Polsce drożeje najszybciej?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz

Szkoda, że nikt nie weźmie się za goap i remondis, bo to jest główna przyczyna braku segregacji, brak wywozu w terminie, albo odbiór co drugi raz,albo pracownik stwierdza, że pół kontenera zapełnione to jeszcze nie zabiera, weźmie następnym razem, tak wygląda "odbiór" odpadów w Poznaniu, a ty płąć

Dodaj ogłoszenie