Wakacje nad polskim morzem. Ile zapłacimy za rybkę, ile za gofra? Ceny powalają

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Ceny nad morzem - można zbankrutować?
Ceny nad polskim morzem - czego się spodziewać, jadąc na wakacje?

Ceny w miejscowościach nadmorskich mają swoją prawidłowość. Jeśli kupujesz coś blisko morza, to musisz zapłacić więcej. Dotyczy to wszystkiego – od gofrów i lodów do... cen za mieszkanie.

ILE ZAPŁACIMY ZA WAKACJE NAD MORZEM

ZOBACZCIE WYKAZ CEN:

Wakacje nad polskim morzem. Ile zapłacimy za rybkę, ile za g...

Oczywiście, że liczy się również „opakowanie”, czyli czy jesz lody w pucharku razem z bitą śmietaną i owocami czy też kupujesz w sklepie loda na patyku. Identycznie jest z apartamentami i cenami za pokój hotelowy. Im wyposażenie jest ciekawsze, tym cena za takie lokum wyższa.

RYBKA

Nad morzem _must eat _to ryba smażona ze smażalni. Musi być z frytkami i surówką. Do tego małe piwo, czy woda mineralna i rachunek za dwie porcje skacze do ponad 70 zł. Ceny za smażoną rybę podawane w menu nawet zachęcają, ale mało kto bierze pod uwagę, że to ceny za 100 gram. A jedna porcja smażonej ryby potrafi ważyć nawet pół kilograma.

Jedne z najdroższych ryb jakie możesz zamówić w smażalni to halibut, łosoś i antar. Pamiętaj jednak, że nie są to bałtyckie ryby i do smażalni „przywędrowały” raczej w lodzie, więc nie daj się nabrać na „rybę prosto z kutra”. Za 100 gram halibuta musisz zapłacić 9 zł, tyle samo kosztuje 100 gram sandacza, a 10 zł za 100 gram musisz zapłacić za antara. Aż 11 zł za 100 gram będzie cię kosztował łosoś. Tańszy, choć niewiele jest tak popularny wśród turystów dorsz – 8,5 zł i choć występuję w Bałtyku, to pamiętaj, że od początku czerwca do końca sierpnia jest zakaz łowienia dorsza w naszym morzu, więc to pewnie również będzie ryba z lodówki (zamrażarki). Za to sporo taniej wychodzi fladra – 5 zł, morszczuk – 5 zł i okoń – 6,5 zł oraz pstrąg – 6 zł. Natomiast za zupę rybną zapłacisz przeciętnie 12-15 zł, chyba, że połasisz się na tajską zupę rybną, która będzie cię kosztowała 17 zł za porcję. Najdrożej wychodzi rybny szaszłyk. Za 100 gramową porcję szaszłyku (z nie wiadomo jakiej ryby) trzeba przeciętnie zapłacić od 10 do 15 zł za 100 gram.

POLECAMY: Narodziny żubra w Wolińskim Parku Narodowym. Nie ma jeszcze imienia. Jakieś propozycje?

DODATKI DO RYBKI

Mniej więcej w podobnych cenach jest szaszłyk z mięsa, który za 100 gram kosztuje 10-14 zł. To konkurencja do kiełbasy z rusztu czy kaszanki, za którą musisz zapłacić także około 10 zł za 100 gram (np. 9,8 zł).

Za porcję surówki w budkach nad morzem musisz dać od 4 do 8 zł, małe piwo kosztuje cię najczęściej 6 zł, a mała butelka wody mineralnej to wydatek 4 zł.

Jeśli jednak nastawiłeś się na rybę wędzoną, to musisz się liczyć z przeciętnym wydatkiem 9 zł za 100 gram za rybę maślaną, 8 zł za dorsza, brzuszki z łososia to wydatek 7 zł, halibut kosztuje 9 zł, antar jest za 11,5 zł, a śledź to wydatek 3,7 zł i dorsz tusza po 6,5 zł.

INNE DANIA

Zapiekanka z serem i pieczarkami oraz keczupem to najczęściej wydatek 10 zł, a pieczywo czosnkowe sprzedawane jest najczęściej za 4 zł, ale jako dodatek czy przekąska.

A CO ZE SŁODKOŚCIAMI?

Z kolei za filiżankę czarnej kawy najczęściej musisz zapłacić 8 zł, a jak chcesz z mleczkiem to dolicz koniecznie najmniej 1 zł. Herbata jest w podobnej cenie – od 5 do 16 zł za herbatę smakową. Do kawy czy herbaty porcja ciasta to wydatek ok. 10 – 15 zł, chyba, że pokusisz się o pączka, za którego zapłacisz od 5,5 zł do 6 zł (duży pączek i świeży). Jeśli jednak masz ochotę na lody to za jedną gałkę zapłacisz 4 zł, chyba że są to lody w pucharkach czy tzw. kręcone, które kosztują od 5 zł za małą porcję do 8 zł za dużą. Oczywiście te w pucharku potrafią kosztować nawet 25 zł za porcję, ale na porcję składają się przynajmniej dwie gałki lodów, bita śmietana i różne dodatki – od owoców, po bakalie, czy ciasteczka.

PRZYPOMINAMY: Weekend nad morzem. Zobacz, jak wyglądają Międzyzdroje w czasie koronawirusa

[g[7662467[/g]

BEZ GOFRA NAD MORZEM NIE MA WAKACJI

Od liczby i rodzaju dodatków zależy również ile będzie cię kosztowała przyjemność zjedzenia tak popularnego gofra. Za gofra suchego albo jedynie posypanego cukrem pudrem zapłacisz nad morzem 4 zł. Natomiast jeśli pokusisz się o dodatki, to cena skoczy nawet do 25 zł za gofra z owocami, bitą śmietaną i polewą. Podobne ceny są za naleśniki. Cena porcji naleśników przede wszystkim zależy od tych właśnie dodatków, z tym że trudno jest kupić naleśnika bez niczego. Natomiast jeśli masz apetyt na rurkę z kremem, to ta przyjemność będzie cię kosztowała 6 zł.
Jeśli jednak jesteś bardzo głodny i nastawiasz się na pełen obiad, to warto przejść się po promenadzie i zapytać o zestawy obiadowe. Te kosztują od 18 zł za dwa pełne danie (zupę i drugie danie czyli porcja ryby, ziemniaki i surówka) do nawet 35 zł (za podobny zestaw).

RESTAURACJE - TU CHYBA BEZ ZASKOCZENIA

W restauracjach ceny są naturalnie wyższe – za porcje makaronu możesz zapłacić tu nawet 43 zł. Tyle bowiem kosztuje makaron z krewetkami. Tańszy jest makaron z sosem pomidorowym – od 22 zł za porcję. Za sałatkę zapłacisz od 22 zł za porcję, pizza jest w cenie od 16 zł, porcja ryby kosztuje tu nawet 45 zł, a kawałek mięsa z dodatkami to wydatek od 25 zł (najczęściej tyle trzeba zapłacić za danie z mięsa drobiowego).

ROŻEN

Bardzo popularne nad morzem kurczaki z rożna kosztują od 26 do 28 zł za całego (ale można tez kupić połówkę za pół tej ceny). Piwo z butelki za 0,5 litra kosztuje od 10 zł.

PAMIĄTKI

Natomiast spacerując po promenadzie, jeśli planujesz kupić sobie pamiątkę z wakacji to za widokówkę z własnym portretem musisz zapłacić 5 zł, na breloczku twoje zdjęcie to koszt 12 zł, na magnesie na lodówkę także 12 zł, ale na body to już 45 zł, możesz tez sobie zafundować widokówkę w ramce za która zapłacisz od 18 zł, a kubek z twoja podobizna będzie cię kosztował 20 zł.

Natomiast jeśli chcesz się rozweselić i kupić sobie kolorowego balona, to musisz za ta przyjemność zapłacić przeciętnie 25 zł. Natomiast jeśli lubisz książki, to możesz jedną kupić nawet za... 1 zł. Parawan na plażę to w tej chwili wydatek od 18 zł (cena takiego parawanu zależy od jego długości), za obrazek malowany przy tobie musisz zapłacić od 50 zł za mały do 100 zł a duży.

Jak już zrobisz te wszystkie zakupy, to sprawdź w portfelu może wystarczy ci pieniędzy przynajmniej na jeden kieliszek wódki – ceny to około 8 zł.

RAPORT - CENY NAD POLSKIM MORZEM 2020

CENY nad morzem 2020. RAPORT. Sprawdź, jakie ceny nad morzem, ile za obiad nad morzem, ile kosztuje ryba smażona

CENY nad morzem 2020. RAPORT. Ile za obiad nad Bałtykiem, il...

E-hulajnogi- nowe przepisy, koniec samowolki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3