Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje na plażach powiatu puckiego: czy trzeba będzie nosić maseczki? Czy parawany będą przydatne bardziej niż w poprzednich latach?

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wczasy nad Bałtykiem - te mają być najpopularniejsze wśród Polaków. Jak będą wyglądać? Czy trzeba będzie nosić maseczki i utrzymywać dwumetrowe dystanse? Czy tegoroczne wakacje na plażach powiatu puckiego będą rajem dla miłośników parawanów? Spytaliśmy o to władze poszczególnych samorządów w powiecie puckim.

Wakacje 2020 nad Morzem Bałtyckim mają być popularniejsze wśród wczasowiczów. Dlaczego? W czasie epidemii koronawirusa i wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się, mało prawdopodobne, iż znajdą się rodziny, które zdecydują się stawić czoła wymogom dwutygodniowej kwarantanny przy zagranicznym wyjeździe. Dlatego też plażowanie nad polskim Bałtykiem zdaje się być najlepszą opcją.

Parawany na plażach dla jednych są znienawidzonym utrapieniem, dla innych komfortem i wygodą. Dla jednych i drugich z podobnych powodów: pozwalają na zachowanie prywatności, chronią przed wiatrem i rezerwują "własne" miejsce na publicznej plaży. W tym roku jednak pozwolą na odgrodzenie się i zachowanie odpowiednich odległości, jeśli nadal będą obowiązywać. Czy jednak maseczki zakrywające twarze podczas np. opalania się są idealnym rozwiązaniem koronawirusowej ochrony dla plażowiczów?

Mieszkańcom nadmorskich miejscowości na Półwyspie Helskim, w gminach Władysławowo, Krokowa czy Kosakowo, których głównym środkiem utrzymania się jest turystyka, zależy na licznych odwiedzinach wczasowiczów. Osoby prowadzące usługi noclegowe starają się, jak mogą, by przygotować jak najlepiej pod kątem bezpieczeństwa i wygody przygotować kwatery dla gości. Czy obowiązek noszenia maseczek i utrzymywania dystansu na plażach zachęci turystów do spędzania czasu na plażach powiatu puckiego?

- Uważam, że wymóg noszenia maseczek na plażach jest po prostu śmieszny - mówi właścicielka pensjonatu z Jastrzębiej Góry. - Wystarczy już teraz przyjechać w weekend do gminy Władysławowo, by zobaczyć tłumy ludzi spacerujących bez maseczek, nie wyobrażam sobie, jak egzekwowanie tego wymogu miałoby wyglądać w wakacje, kiedy ludzi jest tu o wiele więcej.

Nowe, bardzo szerokie plaże w Jastrzębiej Górze i Ostrowie. ...

Choć turystyczny sezon w powiecie puckim ma się zacząć z końcem czerwca 2020, to przygotowania do niego zaczynają się już na kilka miesięcy wstecz. Rodziny z całej Polski planują wakacje nad Bałtykiem, a właściciele hoteli, restauracji, kurortów, pensjonatów, domów wczasowych, itd. przygotowują się na przyjęcie swoich gości. W tym roku dodatkowo muszą sprostać przepisom związanym ze stanem epidemii koronawirusa.

Czy wyobrażamy sobie plażowanie z maseczką na twarzy? Trzymanie dystansu? Czy będą kolejki do wejścia na plażę, podobnie jak były do sklepów po żywność?

- W Helu mamy około 15 km plaż - mówi Żanna Sępińska, kierownik Zespołu ds. Promocji, Turystyki i Kultury w Urzędzie Miasta Hel. - Wszyscy się pomieszczą nawet jeżeli zechcą zachować odstęp od sąsiadów.

Ograniczenia mogą się pojawić, ale na odcinkach plaż, na których będą funkcjonowały kąpieliska strzeżone. Czy zostaną wprowadzone obostrzenia? Wszystko zależy od zasad wprowadzonych przez najemców.

- Za organizację plaż odpowiadać będą dzierżawcy - informuje UM Hel.

W gminie Jastarnia na Półwyspie Helskim władze również podchodzą ze spokojem do tematu plażowych obostrzeń. Same z siebie nie planują wprowadzenia żadnych ograniczeń, ale zamierzają dostosować się do wymogów prawnych i przepisów. Na bieżąco będą informować gestorów bazy noclegowej o ich obowiązkach.

- Zalecamy zachowanie dystansu, wszystko zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - mówi burmistrz Tyberiusz Narkowicz. - Szukamy środków jak zapewnić bezpieczeństwo gościom, dlatego już planujemy wyposażenie wejść na plażę w urządzenia do dezynfekcji rąk. Zapraszamy i życzymy miłego pobytu.

W gminie Krokowa już wiedzą, że nie zamierzają wprowadzać własnych obostrzeń, tylko podporządkują się odgórnym zaleceniom. Jakie one będą? Choć do wakacji już tylko rzut kamieniem, to jasnych wytycznych co do postępowania zarówno włodarzy jak i gości nadmorskich kurortów jeszcze nie ma.

- Czekamy na dokładne wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego - mówią w Urzędzie gminy Krokowa. - Dotyczyć one będą wszystkich plażowiczów, a przestrzeganie prawa należy do obywateli i odpowiednich służb.

Jak sprawa wygląda w gminie Władysławowo? Choć władze gminy starają się dowiedzieć, jakie będą przepisy związane z organizacją kąpielisk, stanowisk ratowników itd. to jedyne informacje, jakie uzyskali, opierają się na dynamicznie zmieniającej sytuacji związanej z koronawirusem. Wszystkie obostrzenia, jeżeli takie będą, zależeć będą od decyzji odgórnych, a te z kolei mają zależeć od aktualnej liczby koronawirusowych zachorowań, zgonów i wyzdrowień.

- Gmina Władysławowo ma 25 km samych plaż od strony Morza Bałtyckiego, więc nawet przy dużej ilości turystów wszyscy się pomieszczą zachowując odpowiedni dystans - mówi burmistrz Roman Kużel.

W gminie Kosakowo sezon letni zacznie się formalnie od 1 lipca 2020. Na dzień dzisiejszy tutaj też ciężko określić, jakim wymogom będą musieli sprostać plażowicze.

- Wraz z początkiem sezonu zainaugurujemy pracę trzech strzeżonych kąpielisk, dwa w Rewie i jedno w Mechelinkach - mówi Marcin Kopitzki, zastępca wójta gminy Kosakowo. - Do tego czasu bacznie obserwujemy rządowe decyzje, szczególnie te, które mówią o odmrażaniu wielu wprowadzonych zakazów związanych z ogłoszoną epidemią.

Najistotniejsze dla włodarzy gminy Kosakowo będzie wprowadzenie wszystkich organizacyjnych rozwiązań rekomendowanych przez Ministra Zdrowia, obowiązujących w dniu 1 lipca. W Kosakowie podkreślają, że nie jest wykluczone, iż wiele z aktualnych obostrzeń nie będzie miało wtedy już zastosowania.

- Mówiąc o bezpieczeństwie wypoczywających nad wodą, będziemy zachęcać do korzystania z miejsc wyznaczonych i objętych opieką ratowników WOPR, będziemy też zwracać uwagę na równie ważne w nadchodzącym sezonie, zasady bezpieczeństwa w kontekście ochrony przed zakażeniem koronawirusem - podsumowuje z-ca wójta Marcin Kopitzki.

Jak więc będą wyglądały tegoroczne wakacje nad morzem w powiecie puckim? Czy będziemy stali w kolejkach do wejścia na plażę? Czy posiadanie parawanu będzie obowiązkowe? Czy trzeba będzie nosić maseczki zgrane kolorystycznie ze strojem kąpielowym? Tego jeszcze nikt nie wie, nawet ustawodawcy. Jedyne, co jest pewne, to to, iż zarówno włodarze nadmorskich gmin w powiecie puckim jak i właściciele wakacyjnych kurortów zrobią, co tylko mogą, by wakacje przebiegły bezpiecznie i komfortowo, według obowiązujących przepisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto