18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie znaleziono pisklę sokoła wędrownego [zdjęcia]

Oli
Prz ul. Nadodrzańskiej w Szczecinie znaleziono we wtorek 5-tygodniowego, chronionego sokoła wędrownego.

- Początkowo myślałem, że to wrona - mówi Mieczysław Gadowski, który pilnuje budynków przy ulicy Nadodrzańskiej. - Ptak siedział nieruchomo na murku gazowni. Tylko ruszał głową i oczami. Pomyślałem, że zaraz odleci, ale jak przyszedłem w to samo miejsce blisko pół godziny później, on wciąż tam siedział. Podszedłem bliżej i zobaczyłem pięknego ptaka z ostrym dziobem. To nie mogła być wrona!

Ptak się nie ruszał, nie odlatywał, tylko bacznie obserwował okolicę. Pan Mieczysław postanowił poinformować o swoim odkryciu mężczyzn pracujących przy ul. Nadodrzańskiej.

Wspólnie rozpoznali, że znaleziony ptak to sokół wędrowny i poinformowali o swoim odkryciu Michała Kudawskiego z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie.

- Zgłoszenie o odnalezionym sokole wędrownym dostaliśmy przed południem - mówi Michał Kudawski. - Trudno było w to uwierzyć, bo sokoła wędrownego bardzo trudno spotkać. To niezwykle rzadko występujący u nas gatunek. Jest ściśle chroniony. W naszym województwie znajdują się jedynie trzy gniazda sokoła wędrownego: na terenie Elektrowni Dolna Odra pod Gryfinem, Zakładów Chemicznych Police oraz Zakładu Wiskord.

Dobra wiadomość się jednak potwierdziła. Znaleziony przy ul. Nadodrzańskiej ptak to młody, około 5-tygodniowy sokół wędrowny.

- Jest młody, nie potrafi jeszcze dobrze latać, dlatego nie ruszał się z miejsca. Musiał się gnieździć gdzieś w pobliżu. Oznacza to, że mamy w regionie czwarte miejsce lęgowe sokoła wędrownego! To świetna wiadomość! - cieszy się Kudawski. - Będziemy szukać tego gniazda. Podejrzewamy, że może znajdować się na wieży węglowej. Jeśli to się potwierdzi, zwrócimy młodego sokoła naturze tj. pozostawimy go w okolicy gniazda, aby rodzice dalej mogli go wychowywać.

Jeśli gniazda nie uda się odnaleźć, ptak trafi do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wielgowie, gdzie podrośnie i nabierze sił. Następnie zostanie wypuszczony na wolność.

- Na szczęście młody sokół nie jest ranny - mówi Kudawski. - Ma tylko lekko spuchniętą łapę i obrzęk skrzydła. Stwierdziliśmy też u niego rzęsistkowicę (choroba pasożytnicza -przyp. red.), ale na tym etapie nie jest ona groźna. Podamy mu odpowiednie leki, nakarmimy i szybko mu się polepszy.

Każdy osobnik sokoła wędrownego jest na wagę złota. Szacuje się, że w Europie żyje jedynie 700 par lęgowych tego gatunku. Aby zwiększyć ich populację, w naszym regionie niedawno na 21. piętrze Pazimu zamocowano budkę lęgową sokoła wędrownego.

Sokoły polują wyłącznie na inne ptaki, dlatego też są bardzo przydatne w miastach, ponieważ regulują liczebność gołębi. W całej Polsce gniazduje zaledwie 15 par sokołów wędrownych. Drapieżnik ma swoje gniazdo m.in. na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz na Wawelu w Krakowie. Czynne, sztucznie stworzone gniazda można śledzić online na stronach Stowarzyszenia na rzecz dzikich ptaków "Sokół" www.peregrinus.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto