MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie odnaleziono skradzione starodruki

Robert Duchowski
Robert Duchowski
6 zabytkowych pergaminów zaginionych 14 lat temu z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze odzyskali szczecińscy kryminalni.

Policjanci otrzymali anonimową informację, że w jednym z antykwariatów w Szczecinie znajdują się starodawne rękopisy. Z informacji wynikało, że dokumenty (m.in. z podpisem cesarza Karola VI) mogą pochodzić z rejonu Jeleniej Góry, gdyż jeden z nich był sygnowany nazwą Hirschberg (Jelenia Góra).

Aby potwierdzić swoją wiedzę policjanci skontaktowali się z osobą odpowiedzialną za ochronę dziedzictwa narodowego z wydziału kryminalnego we Wrocławiu. Ustalono, że mogą to być poszukiwane dokumenty, które  zaginęły w 1994 roku z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.

Dokumenty miały trafiły na szczeciński rynek, dlatego od razu zaczęto sprawdzać wszystkie antykwariaty. Pomocna okazała się informacja od jednego z antykwariuszy, na podstawie której policjanci odnaleźli zaginione rękopisy.  

Mężczyzna, który przyniósł dokumenty do antykwariatu miał je kupić na rynku staroci w Jeleniej Górze.

Pergaminy zostały zabezpieczone. W celu potwierdzenia ich autentyczności policja skontaktowała się z Muzeum Narodowym oraz Archiwum Państwowym w Szczecinie. Wstępnie ustalenia wskazują, że znajdowały się one w przedwojennych zbiorach Stadtsarchiv w Jeleniej Górze.
 

Odzyskane dokumenty to:

- dokument króla Wacława, wystawiony w Elbogen dnia 17 sierpnia 1398 r., w którym potwierdza on wcześniejsze przywileje dla Jeleniej Góry, nadane przez księcia Bolka w dokumentach z 1348 i przez księżną Agnieszkę w dokumencie z 1355 r. Jest to dokument pergaminowy z przywieszoną pieczęcią majestatyczną króla Wacława (król siedzi na tronie) i napisem dookólnym: WENCESL. DEI GRACZA. ROMANORUM SEMPER AUGUSTUS ET BOEMIA REX.

- dokument pergaminowy , średniowieczny po łacinie  wydany przez  biskupa Wrocławskiego  Wacława z Legnicy,  datowany w Otmuchowie 01 sierpnia 1405 roku, dla Jeleniej Góry w sprawie miejscowego Kościoła

- dokument pergaminowy , sporządzony w języku niemieckim, wystawiony przez cesarza Karola VI w Luksemburgu dnia 10 maja 1728 r., w którym potwierdza on rodzinie Charwath własność majątku w Madejowej (Maiwaldau) koło Jeleniej Góry. Do dokumentu przywieszona była pieczęć z napisem: „CAROLUS VI D.G.E.I. ROM. IMP. SEMP. HUG-AUG-GERM. HISP. BOH. ec. REX ARCHID. AUST. DUX. BURG. MARCH MORA LUGEM AC SILES. DUX MARCHIO LUSIC."

- dokument pergaminowy sporządzony w języku niemieckim, wystawiony przez króla Fryderyka II we Wrocławiu (Breslau) dnia 23 stycznia 1767 r., w którym nadaje on dobra w Maciejowej (Maiwaldau) Katarzynie hrabiance Sapieha i jej potomkom. Przy dokumencie pieczęć z zatartym napisem

- dokument pergaminowy Króla Węgier i Czech  wystawiony we Wrocławiu w roku 1469 w piątek po św. Janie , dla  Jeleniej Góry w którym Król potwierdza przywileje i prawa miejskie dla miasta.

- dokument pergaminowy wystawiony w Jeleniej Górze w dniu 29 czerwca 1682 roku przez kapeluszników i dotyczy nadania patentu mistrzowskiego Gottrylowi Jager.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto